Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale i lęk - słuchanie kojących melodii tuż przed zabiegiem chirurgicznym może złagodzić niepokój pacjentów i sprawić, że chory potrzebuje niższej dawki środków znieczulających.
Jaskra stanowi jedną z głównych przyczyn utraty wzroku na świecie. Warto więc za wczasu sprawdzać, czy nam nie grozi. Jednym z ważnych elementów takiego działania jest mierzenie ciśnienia w gałce ocznej.
Nowe badania wskazują, że dieta bogata w witaminę C istotnie zmniejsza ryzyko zaćmy.
Opracowano nową technikę leczenia zaćmy, wykorzystuje ona komórki macierzyste oczu dla aktywowania regeneracji soczewki.
Dziś, 15 października, na całym świecie obchodzony jest Dzień Białej Laski, nazywany także Dniem Niewidomych. W tym roku stowarzyszenia: Retina AMD Polska, Polski Związek Niewidomych oraz Stowarzyszenie AMD zorganizowały konferencję okulistyczną dla pacjentów pt. „Rozproszyć mrok”, na której wybitni lekarze opowiedzieli o takich schorzeniach, jak jaskra, zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem (AMD), zaćma czy cukrzycowy obrzęk plamki oraz wskazali możliwości, aby ustrzec się przed utratą widzenia z powodu tych schorzeń.
Dalekowzroczność, jaskra, zaćma, zmęczenie oczu - to najczęstsze problemy ze zdrowiem oczu ludzi dojrzałych i starszych. Jakkolwiek nie zawsze da się im zapobiec, można znacznie ograniczyć ryzyko ich wystąpienia - potrzebna jest ku temu m. in. odpowiednia dieta. Zobacz, jakie produkty pomogą zadbać o dobry wzrok.
Krople do oczu osłabiają rozwój zaćmy u psów, więc mogą okazać się pierwszym krokiem do opracowania leku, który można leczyć tę chorobę lub jej zapobiec u ludzi.
Wraz z wiekiem zauważamy fizyczne zmiany zachodzące w organizmie i te dotyczące sposobu naszego funkcjonowania. Gdy częściej zapominamy o czymś, jesteśmy mnie uważni czy trudniej nam zmierzyć się z jakimś intelektualnym wyzwaniem, zaczynamy podejrzewać się o symptomy demencji. Jakie objawy obserwowane u nas samych lub bliskich nam ludzi powinny naprawdę zaniepokoić? Oto kilka przykładów, które powinny zaalarmować czujność.
Dojrzały wiek oznacza (zwykle) duże doświadczenie, życiową mądrość i większy dystans do siebie i świata. To psychika. Fizyczne oznaki upływu czasu natomiast nie są tak pozytywne. Oto, jakim modyfikacjom ulega organizm po pięćdziesiątce. Zobacz, jakich problemów można się spodziewać.
Śmiertelność spowodowana astmą jest cztery razy wyższa u kobiet po 65 roku życia w porównaniu do jakiekolwiek innej grupy pacjentów cierpiących na tę chorobę.
Większości ludzi nie trzeba namawiać do skosztowania tego trunku. Po piwo chętnie sięgają zarówno młodzi, jak i dojrzali ludzie. Podobnie, jak u naszych zachodnich sąsiadów, na stałe zagościło przy określonych świętach i wydarzeniach. Pite z umiarem przydaje różnych korzyści prozdrowotnych. Zobacz, dlaczego warto od czasu do czasu zaserwować sobie kufel piwa.
Możliwość rezygnacji z okularów i soczewek to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad laserową korekcją wzroku. Połączenie wiedzy medycznej z rozwojem nowych technologii stwarza dla wielu osób szansę na podjęcie efektywnej walki z wadami wzroku. Wiedza na temat laserowej korekcji wzroku jest jednak nadal niewielka - wynika z rozmowy z lek. med. Robertem Matusikiem.
Kobiety, które stosują dietę bogatą w przeciwutleniacze, mogą mieć niższe ryzyko zaćmy w starszym wieku.
Kluczową kwestią jest nie lekceważenie kłopotów z oczami i unikanie czynników, które mogą osłabiać wzrok i powodować dolegliwości oczu. Oto kilka z nich.
Kolejki pacjentów na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce rosną z każdym rokiem. Obecnie trzeba na niego czekać średnio 2,5 roku, a są miejsca w kraju, gdzie jest to nawet 6 lat. Zdaniem ekspertów, jeśli nie zwiększy się liczba zabiegów wykonywanych rocznie, do 2020 roku kolejka oczekujących powiększy się do 1 miliona pacjentów. Problemem jest też wysoki koszt operacji, który refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.