Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki. Jest to jedna z najczęstszych chorób oczu. Wśród wielu typów zaćmy najbardziej rozpowszechnioną jest odmiana "starcza" czyli związana z wiekiem. Szacuje się, ze ok. 10 proc. zachorowań ma podłoże metaboliczne, genetyczne alub rozwija się na bazie innych chorób.
Niedobory selenu nie tylko zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów, choroby wieńcowej, zaćmy czy AMD ale też znacznie zwiększają podatność organizmu na grypę. Aby uniknąć zachorowania w okresie jesienno-zimowym, należy spożyać produkty bogate w ten pierwiastek.
Wstępne badania wykazują, że może być związek między długotrwałym używaniem sterydów (np. w leczeniu astmy) a występowaniem katarakty. W trakcie badań wykorzystano 15 479 osób z zaćmą i 15 479 wolnych od tej przypadłości. Średnia wieku uczestników tych badań wynosiła 75 lat i dwie trzecie tego stanowiły kobiety.
Udoskonalenia w przeszczepach soczewki ocznej stosowanych przy katarakcie doprowadziły do nowej i zarazem kontrowersyjnej szansy dla ludzi z dalekowzrocznością starczą, wadą, która najczęściej rozwija się w wieku średnim.