Osoby z krótkowzrocznością częściej doświadczają gorszej jakości snu niż ludzie z dobrym wzrokiem, zauważają uczeni z Uniwersytetu Flinders w Australii.
Zaćma dotyczy wielu starszych osób zagrożonych demencją, a okazuje się, że zabieg jej usunięcia wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju otępienia.
Okres zimowy zniechęca do jazdy na rowerze, choć pasjonaci mówią, że nie ma złej pogody na wyjście na rower - po prostu trzeba się odpowiednio ubrać i można pedałować nawet przy minus dziesięciu stopniach. Jazda na rowerze jest niemal dla każdego, a teraz ustalono, że może istotnie poprawić mobilność pacjentów z dystrofią miotoniczną (MD), chorobą genetyczną, która powoduje degenerację mięśni.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego na University of South Australia, miliony starszych osób ze słabym wzrokiem mogą być błędnie diagnozowane jako zmagające się z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych.
Por nie ma zbyt wielu kalorii, zawiera za to węglowodany, białka i błonnik, a poza tym witaminę A, C, K i B6, a także żelazo i mangan. Co więcej, dostarcza dużej ilości prozdrowotnie działających polifenoli. Sprawdź, dlaczego warto gotować zupy z tym warzywem czy przygotowywać sałatki z jego zawartością.
Piwo - jeśli oczywiście jest pijane z umiarem - dostarcza zdrowych składników, które mogą zmniejszyć ryzyko zaćmy i chorób serca.
Globalna populacja starzeje się, podobnie jak jej oczy. Szacuje się, że liczba osób z zaburzeniem wzroku i ślepotą wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych 30 lat. Co więcej, silne problemy ze wzrokiem mają związek z wyższym ryzykiem śmierci w danym okresie.
Zaćma (czyli katarakta) to choroba, na którą choruje 20 mln ludzi na całym świecie. Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Jest ona najczęstszą przyczyną ślepoty (ok. 48%). Astygmatyzm (inaczej niezborność) to wada wzroku. Astygmatyzm jest niezależny od wieku i płci. Występuje często wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Jak rozpoznać, że mamy zaćmę lub astygmatyzm, jakie są ich przyczyny i objawy oraz w jaki sposób można się ich pozbyć? Dowiesz się z tego artykułu.
Zaburzenia wzroku, jak niemal każda dolegliwość, są łatwiej i skuteczniej leczone, jeśli zostaną dość szybko zdiagnozowane. Jak się jednak okazuje, seniorzy, którzy są bardziej narażeni na różne choroby wzroku, często ignorują wizyty u okulisty i przeceniają stan swoich oczu.
Problemy ze wzrokiem to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości na całym świecie. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 2,2 mld ludzi ma zaburzone widzenie lub nie widzi w ogóle. Jednocześnie szacuje się, że aż jednemu miliardowi przypadków tych chorób można by zapobiec.
Stosowanie określonych kosmetyków, jak również pewne zabiegi estetyczne i medyczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka.
Pełne słońca dni to nie tylko zagrożenie dla skóry, ale i oczu. Silne słoneczne światło niszczy wzrok. Pomocne są okulary przeciwsłoneczne i dieta pełna antyoksydantów.
Awokado to owoce uważany za tzw. super jedzenie, czyli nieprzetworzony produkt bardzo bogaty w wartości odżywcze. Czerwiec określono jako miesiąc tego owocu - to dodatkowy powód, by dodać go do swojej diety.
Szacuje się, że w Polsce na zaćmę choruje około 800 tysięcy osób, z czego częściej występuje ona u kobiet. Wiele z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, że początkowo „niewinne” problemy ze wzrokiem mogą być objawem poważnego schorzenia. Czym tak naprawdę jest zaćma, jak rozpoznać jej pierwsze symptomy i czy da się ją skutecznie wyleczyć?
Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów – od dobrego widzenia zależy komfort życia i łatwość wykonywania codziennych czynności. Polacy obawiają się, że pogorszenie wzroku wpłynie negatywnie na jakość ich życia, jednak pomimo tego to tylko czterech na dziesięciu z nich bada wzrok przynajmniej raz w roku. Jedną z najczęstszych przyczyn utraty jakości widzenia lub nawet całkowitej utraty wzroku jest zaćma (katarakta). Powszechność tej choroby spowodowała, że narosło wokół niej oraz sposobów jej leczenia wiele mitów. Czy zaćmę można wyleczyć domowymi sposobami? Czy operacja zalecana jest jedynie w pełnym stadium choroby? Co jest prawdą, a co mitem?