Dzięki badaniu RTG zębów można przewidzieć osteoporozę - taką wiadomość ogłosili szwedzcy naukowcy z Sahlgrenska Academy. Dowiedli, że rzadka struktura tkanki kostnej szczęki w średnim wieku wiąże się z późniejszą rosnącą łamliwością innych kości. To nie jedyna tajemnica, którą doświadczony stomatolog potrafi odczytać z twojej jamy ustnej.
To, że palenie szkodzi wiedzą chyba wszyscy. Do tej pory jednak skupiano się na "poważniejszych" chorobach płuc czy serca jako tych, które najczęściej są skutkiem palenia tytoniu. Palenie jednak negatywnie wpływa również na zęby. Warto zerwać ze zgubnym nałogiem, a okazja ku temu będzie 31 maja, kiedy to przypada Dzień bez papierosa.
Na myśl o leczeniu kanałowym wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych dostaje gęsiej skórki. A z leczeniem kanałowym jest tak, że właściwie wyleczony kanałowo ząb może spełniać swoją funkcję jeszcze długie lata.
Ból zęba może wygnać człowieka na koniec świata w poszukiwaniu skutecznego środka, który przyniesie ulgę. Jak donosi „Daily Mail”, nie trzeba go szukać aż na końcu świata. Wystarczy zapuścić się w… lasy amazońskie, gdzie występuje roślina, której miejscowi używają do leczenia zębów. Rośliną zainteresowali się także naukowcy. Wytworzyli z niej przeciwbólowy żel, który w przeciwieństwie do leków czy zastrzyków nie ma skutków ubocznych. Wykazuje także znacznie większe działanie przeciwbólowe niż dotychczas znane środki farmaceutyczne.
Święta wielkanocne już za chwilę i jak co roku pojawia się dylemat - co zrobić, żeby jedząc wszystkie przysmaki nie przybrać zbytnio na wadze. Jednak świąteczna dieta stanowi także zagrożenie dla zębów. Na szczęście - zdaniem stomatologów - nie wszystkie potrawy ze świątecznego stołu są destrukcyjne dla naszego uzębienia.
W zdrowym ciele zdrowy duch – ale nie wszyscy z nas wiedzą, że na kondycję całego naszego organizmu wpływa także stan uzębienia. Dlatego jeśli zauważymy niepokojące objawy w jamie ustnej, lepiej nie zwlekajmy z wizytą u dentysty. Zaniedbanie nawet pozornie niegroźnego ubytku może spowodować poważne problemy z sercem, nerkami czy układem pokarmowym.
Umyć zęby? Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. Jak się jednak okazuje tylko co piąty Polak potrafi zrobić to poprawnie. Właściwe dbanie o higienę jamy ustnej chroni zęby przed próchnicą. Od czego powinniśmy zacząć? Pierwszy krok to wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów.
Próchnica to problem ponad 90 proc. Polaków. Jest wywoływana przez bakterie przetwarzające resztki jedzenia na kwasy, które osłabiają szkliwo doprowadzając do powstawania ubytków. Na zmiany próchnicze szczególnie narażone są przestrzenie między zębami, które trudno się czyści pomocą szczoteczki. Można to zrobić tylko za pomocą nici dentystycznych. Ale Polacy nie nitkują zębów.
Sen o wypadających zębach to według senników zwiastun nieszczęścia. Bez względu na to, czy wierzysz w takie wróżby, czy nie, pamiętaj, krwawienie dziąseł to zapowiedź poważniejszych kłopotów ze zdrowiem.
Szczoteczka i pasta do zębów to dla licznej części populacji świata ciągle luksus, na który nie może sobie pozwolić. W wielu miejscach naszego globu ludzie stosują od tysięcy lat naturalne sposoby dbania o zęby. – Zaskakujące, że metody te ciągle sprawdzają się świetnie i w zupełności wystarczają – zauważa stomatolog, doktor Roman Borczyk.
Syczysz z bólu, gdy jesz słodki deser, pijesz gorącą kawę lub chrupiesz kwaśne jabłko? To jasne - tak jak większość ludzi na świecie cierpisz na nadwrażliwość zębów. Ta przykra dolegliwość może być jednak leczona.
Kiedyś były oznaką luksusu i prestiżu, a ich liczba wskazywała na to, jak bardzo uśmiechnął się do kogoś los. Czy złote zęby odeszły na dobre w zapomnienie? – Obecnie pacjentom rozwiązania bazujące na złocie czy srebrze kojarzą się z czymś przestarzałym. Można jednak wykorzystać właściwości przeciwbakteryjne tych metali, m.in. tworząc uzupełnienia wyglądające jak naturalne zęby, w których złoto i srebro nie są widoczne – mówi lek. dent. Piotr Ogniewski.
Z czym kojarzyło się kiedyś leczenie kanałowe? Z bólem, wieloma wizytami u dentysty, kilkakrotnym zatruwaniem zęba, którego i tak nie zawsze udawało się uratować. Mało tego, bardziej strachliwi pacjenci woleli zęba wyrwać, niż przechodzić przez gehennę leczenia kanałowego. Na szczęście teraz nowoczesne leczenie kanałowe przeprowadza się bez bólu i podczas jednej wizyty u stomatologa, specjalizującego się w endodoncji. I co najważniejsze, dzięki nowej metodzie można uratować prawie każdy ząb, który kiedyś był skazany na usunięcie.
Utrata zęba wiąże się nie tylko z utratą dobrego samopoczucia i problemem estetycznym. Tego typu sytuacja może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych i problemów ze spożywaniem posiłków. Przed wizytą u lekarza protetyka warto być świadomym, co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem – most protetyczny czy implant.
Dziesięć minut dwa razy w roku - tylko tyle czasu wystarczy poświęcić, by mieć pewność, że naszym zębom nie grozi żadne poważne schorzenie. Systematyczna profilaktyka pozwala nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także chroni nas przed nieprzyjemnymi zabiegami i bólem.