W ostatnich dniach przed świętami często ogarnia nas prawdziwa gorączka zakupów. Niestety również wtedy szczególnie często dochodzi do kradzieży oraz zagubień portfeli i kart kredytowych. Oto pięć kroków, które mogą nas przed tym uchronić.
Media bardzo często donoszą o udaremnionych próbach włamań do mieszkań i domów. Stróżom prawa udaje się złapać złodziei na gorącym uczynku, ponieważ zostali błyskawicznie powiadomieni przez sąsiadów, którzy zauważyli podejrzane osoby lub usłyszeli dziwne hałasy zza ściany.
Pieniądze, zegarki, komputery, sprzęty AGD, wyposażenie wnętrz – to tylko niektóre z najpopularniejszych przedmiotów, które stały się łupami polskich włamywaczy. Wśród rzeczy, które giną trafiają się także nietypowe obiekty jak np. odzież, bielizna, pościel, a nawet artykuły chemiczne i toaletowe.
26-letni mężczyzna okradał osoby odwiedzające groby na cmentarzu komunalnym w Malborku. Mężczyzna kradł pozostawione tam torebki damskie. Łupem złodzieja padły pieniądze, telefony i dokumenty należące przeważnie do starszych osób. Złodzieja zatrzymała już policja. Za kradzież grozi mu kara do 5 lat więzienia.
Pracownica jednego z Domów Pomocy Społecznej w powiecie opatowskim na kielcczyźnie, przywłaszczyła sobie prawie 300 tys. zł, które były własnością pensjonariuszy. Kobieta już przyznała się do kradzieży, ale tłumaczyła, że pieniądze jedynie pożyczała, a robiła to odkąd została zatrudniona w ośrodku czyli od 30 lat. 63-letniej złodziejce grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Tylko w ubiegłym roku odnotowano 103 tys. przypadków kradzieży z włamaniem - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Włamanie do mieszkania to jedno z zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę w okresie urlopowym. Jak zabezpieczyć mieszkanie czy dom, aby móc beztrosko wypoczywać, podpowiada Expander.
Problem kradzieży i oszustw w pracy, czyli tzw. anomii pracowniczej, dotyczy 78% pracodawców w Polsce - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Euler Hermes przy współpracy z Pracodawcami RP. W samym tylko handlu detalicznym straty finansowe przedsiębiorców z tytułu okradania przez pracowników wyniosły w 2011 r. w Polsce ponad 1,7 mld zł. Według Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym zajmujemy niechlubne 3. miejsce w Europie. Pod tym względem Polskę wyprzedza jedynie Rosja i Słowacja.
Krakowscy policjanci zatrzymali fałszywych hydraulików okradających starsze osoby. Złodzieje w ręce stróżów prawa wpadli gdy wracali po dokonanej kradzieży. Policjanci odzyskali skradzione pieniądze.
W Warszawie, 67-letnia klientka sklepu, widząc złodziejkę przecinającą torbę i wyjmującą portfel innej kobiecie, zareagowała i odebrała skradzioną zawartość. Złodziejka została przekazana policjantom, przybyłym na miejsce po wszczęciu alarmu przez odważną, starszą kobietę.