Silny ból zęba plasuje się wysoko w rankingach na najgorszy ból, jakiego można doświadczyć. Choć ciężko w to uwierzyć, ząb może boleć na kilka, a nawet kilkanaście sposobów! Dowiedz się, jakie są najczęstsze rodzaje bólu zębowego i jak go leczyć.
Wychodzisz od chirurga z zaleceniami po usunięciu problematycznej ósemki i wpadasz w panikę, bo w głowie masz pustkę? To niestety zmartwienie wielu pacjentów. Dowiedz się, co należy robić, by szybko wrócić do formy i uniknąć groźnych powikłań.
Można porównać go do tykającej bomby - jeśli już się pojawi, z wizytą u dentysty nie ma na co czekać. Samo na pewno nie przejdzie. Stanowi za to zagrożenie dla twojego zdrowia, a nawet życia. Czym tak naprawdę jest ropień zęba, jak go leczyć i dlaczego nie wolno go bagatelizować?
Rozchwianie zębów w łuku, pojawienie się szpar między zębami, zaburzenia procesu mowy i smaku, bóle głowy i infekcje, to tylko niektóre z powikłań w przypadku utraty choćby jednego zęba. Z pozoru niewielki problem, w rzeczywistości prowadzi do poważnych komplikacji.
Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?
Czeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?
Okres wakacyjny sprzyja uprawianiu sportów, a co za tym idzie – wypadkom i kontuzjom. Nawet zwykła jazda na rowerze niesie za sobą duże ryzyko urazu, w tym utraty zęba. Jak w takiej sytuacji może pomóc stomatolog?
Większość osób, które po raz pierwszy wybiera się do stomatologa na ekstrakcję zęba, czyli popularne „rwanie”, przyznaje, że na długo przed wizytą odczuwają ogromny strach. Można go jednak pokonać – przekonuje Tomasz Rabiński, chirurg stomatologiczny z dziesięcioletnim stażem.
- Przecież nie widać, że brakuje mi dolnej szóstki – tak myśli wiele osób i zostawia lukę w uzębieniu. A tymczasem taki brak może mieć poważne konsekwencje – od deformacji uśmiechu po wysuwające się zęby, bóle głowy czy szumy uszne, nie mówiąc o innych komplikacjach, dotykających cały organizm.Od usunięcia szóstki do krzywego uśmiechu