Dieta dla zdrowych zębów to nie tylko „mniej cukru, więcej warzyw”. Okazuje się, że, aby mieć zdrowe zęby warto włączyć do niej dość niespodziewane składniki, np. probiotyki, żurawinę, a nawet… „witaminę młodości” stosowaną w walce ze zmarszczkami.
Dziąsła są kluczowe dla zdrowia zębów, ponieważ jako element tkanek przyzębia, okalają i utrzymują ząb w kości. Jeśli więc twoje dziąsła szwankują, są bolesne i krwawią – to znak, że warto rozpocząć leczenie. Oto 6 zabiegów stomatologicznych, które pomogą utrzymać te tkanki w dobrej kondycji, uniknąć stanów zapalnych, zapobiec paradontozie, a nawet odbudować kość.
Ścieranie zębów to proces fizjologiczny, dopóki na skutek żucia ścieramy ok. 65 nm szkliwa rocznie. Gorzej, gdy proces ten nasila się, a statystyki pokazują, że nawet 7 na 10 pacjentów nadmiernie ściera zęby. W efekcie większość ludzi ok. 50 roku życia ma zdecydowanie krótsze uzębienie i to średnio aż o jedną czwartą wysokości.
Młodość rządzi się swoimi prawami – nie uważamy na zdrowie, chętniej podejmujemy wyzwania i ryzyko, ale gdy przychodzi 40-stka, to po spojrzeniu w lustro możemy mieć problemy z rozpoznaniem swojego własnego odbicia. Sprawy zdrowotne, które zaniedbywaliśmy, teraz dają o sobie dobitnie znać. Sprawdź, jak dbać o zęby po 40. roku życia.
Wydaje ci się, że nie ma w tym nic trudnego. Tymczasem dentyści uważają, że większość z nas ma problem z prawidłowym myciem zębów. Sprawdź, czy szczotkując codziennie zęby, nie szkodzisz swojemu uśmiechowi.
Polacy nie dbają o zęby - prawie wszyscy mają próchnicę. Statystyki są bezlitosne. Przeciętny Polak po 35. roku życia ma tylko 21 zębów, chociaż powinien ich mieć 32, a po 65-tce aż jedna czwarta straszy bezzębnym uśmiechem. Ale nie ma skutku bez przyczyny. A tych jest kilka. I co z tego, że każdy z nas wie, że musi zęby szczotkować po każdym posiłku, skoro czyni to zaledwie 7 proc. W tych niechlubnych rankingach panowie wypadają znacznie gorzej niż panie. 11 proc. mężczyzn nie widziało swojego stomatologa od lat, ba! 6 proc. panów od dawna nie widziało nawet szczoteczki do zębów – wynika z danych portalu dentysta.eu.
Zęby wybiela papka z truskawek i sody oczyszczonej, bakterie zabija oliwa z oliwek, a plamy z zębów usunie pasta z… kurkumy - to tylko niektóre z porad, jakie można znaleźć m.in. na YouTube. Dentyści jednak ostrzegają, że większość z nich ma więcej wspólnego z legendami, niż ze zdrowiem jamy ustnej. Porady z sieci mogą nieodwracalnie zniszczyć nam zęby.
Pojawienie się zębów mądrości choć brzmi dumnie, to dla większości z nas prawdziwe utrapienie. Ostry ból, opuchlizna, stan zapalny, migrena - to tylko niektóre z towarzyszących temu objawów, które często kończą się nieprzespanymi nocami. Dlaczego ósemki są tak problematyczne i czy usuwanie ich zawsze jest konieczne?
Według statystyk nawet 15 proc. populacji może zgrzytać zębami. Jeśli nie chcesz zjadać własnych zębów, nie tylko udaj się na diagnostykę zaburzeń układu żucia do stomatologa, ale również zadbaj o zdrowe nawyki.
Higiena i rzucenie palenia to podstawa, aby zachować idealnie biały uśmiech, ale równie ważny jest rodzaj produktów, które spożywamy. Sprawdź, czego lepiej unikać, aby ustrzec się przebarwionych zębów.
Jest niezbędna do odczuwania smaku, przełykania i trawienia pokarmów, zapobiega chorobom jamy ustnej, neutralizuje działanie kwasów i bakterii, odświeża oddech, a nawet stanowi narzędzie diagnostyczne – takie obowiązki ma ślina. Jeśli twoje ciało produkuje jej zbyt mało i wnętrze twoich ust przypomina pustynię, rośnie ryzyko wielu niebezpiecznych powikłań. Czym jest suchość jamy ustnej?
Lekarze podają aż 76 najczęstszych przyczyn bólu głowy. Jego źródłem może być przemęczenie, wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji, a także schorzenia np. kręgosłupa, zatok, oczu czy cukrzyca. Mało jednak kto wie, że jego źródłem może być… stres stomatologiczny, nie mający nic wspólnego z ciężkim dniem w pracy.
Paradontoza to jedna z groźniejszych chorób zębów. W najbardziej zaawansowanym stadium może być czynnikiem ryzyka zapalenia chorób autoimmunologicznych, przedwczesnych urodzeń, uszkodzenia zastawek serca, zapalenia wsierdzia, a nawet zawału mięśnia sercowego. Jedną z metod zapobiegawczych jest zabieg kiretażu dziąseł.
Tradycyjne aparaty ortodontyczne z metalowymi zamkami to nie jedyna metoda na idealnie proste zęby. Teraz w gabinecie stomatologa masz więcej opcji, niż kiedykolwiek. Jak wybrać tę właściwą dla siebie?
Codziennie na całym świecie miliardy ludzi wymieniają się miliardami pocałunków. Co to oznacza? Dla nas samych zastrzyk endorfin - hormonów szczęścia i szybsze bicie serca. Czy całowanie równie korzystnie wpływa na nasze zęby? I tak, i nie - jeden niewinny pocałunek to m.in. większe ryzyko próchnicy, którą możemy zarazić się jak grypą lub wirusem opryszczki. Jednak całusy niosą też pewne korzyści dla naszych zębów.