Nie od dziś wiadomo, że zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Stan uzębienia i dziąseł ma wpływ na cały nasz organizm. Dotychczas naukowcy wykazali związek min. pomiędzy stanem zębów a ryzykiem chorób serca.
Choć większość z nas jest świadoma tego jak istotna jest ochrona i pielęgnacja zębów, często jednak zapominamy o odpowiednim traktowaniu dziąseł.
Na rynku mogą znajdować się szkodliwe dla zdrowia pasty do zębów – Spearmint oraz Spearmint Tri Leaf - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pasty zawierają groźną dla zdrowia substancję - glikol dietylenowy (DEG), używany m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy samochodowych.
Problem chorób dziąseł dotyczy w różnym stopniu około 70% populacji. W najłagodniejszej formie tkanki dziąseł ulegają stanowi zapalnemu i może następować krwawienie. W kolejnym etapie dochodzi do zapalenia ozębnej i następuje nieodwracalne uszkodzenie kości i włókien utrzymujących zęby w odpowiednim miejscu. W ostatnim etapie zniszczeniu ulega aparat podtrzymujący zęby powodując ich obluzowanie.
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne, ale okazuje się, że warto czyścić zęby nicią dentystyczną również z tego, powodu, iż czynność ta może ochronić przed nowotworem.
Chociaż ponad 4,2 mln Polaków nosi protezy zębowe, tylko nieznaczna część wie jak należy o nie dbać. Konsekwencją nie przestrzegania higieny jest dyskomfort, jaki wywołuje min. przemieszczanie się protezy. Użytkownicy protez często skarżą się na kłopoty z jedzeniem twardych pokarmów oraz na nieświeży oddech.
Wszyscy wiemy jak ważną rolę we współczesnym świecie odgrywa wygląd zewnętrzny. Najlepszą wizytówką przy pierwszym kontakcie jest olśniewający uśmiech. W przypadku osób, które mają problemy ze zdrowiem swoich zębów może on stanowić pewien kłopot. Stosowane w protetyce implanty pozwalają na odtworzenie zęba w taki sposób, iż nie będzie on w niczym różnił się od prawdziwego.
Nadmierne spożywanie cukru szkodzi organizmowi. Cukier powoduje nadwagę i otyłość, utrudnia metabolizm witaminy B1 i innych cennych składników. Przyczynia się też do rozwoju takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca typu II, miażdżyca czy próchnica zębów, a ponadto prowadzi do osłabienia odporności.
Według wyników badań zamieszczonych w Journal of Periodontology. Melatonina może odgrywać ważną rolę w utrzymaniu higieny jamy ustnej na wysokim poziomie.
Naukowcy z University de Laval odkryli, że związki chemiczne znajdujące się w czerwonym winie mogą zredukować choroby dziąseł. Czerwone wino zawiera polifenole (barwiące wino na właśnie czerwony kolor) redukujące paradontozę, chorobę atakującą dziąsła.
Według badania opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO - World Health Organisation), miliony starszych ludzi na całym świecie nie utrzymuje należytej higieny jamy ustnej. Prowadzi to niejednokrotnie do wielu schorzeń, w tym także całkowitej utraty uzębienia.