Wszyscy wcześniej czy później (ach, ci szczęśliwcy o zębach „z kamienia") musimy udać się na wizytę i leczenie do dentysty. Dla wielu wiąże się to z niewyobrażalnym stresem. Wielu z nas tłumaczy odwlekanie wizyty wysokimi cenami zabiegów. To prawda, że specjalistyczna opieka nie jest tania, ale niestety ta wymówka najczęściej ma maskować strach przed leczeniem.
99 procent dorosłych Polaków ma próchnicę. Ponad 800 tys. nie posiada nawet własnej szczoteczki do zębów. W ogóle zębów nie myje 2 proc. Polaków. Nie lepiej jest wśród maluchów. Tylko 13 procent sześciolatków ma zdrowe zęby - wynika z danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ponad 40 proc. osób powyżej 65 roku życia boryka się z problemem bezzębności - wynika z badania przeprowadzonego w 2009 roku przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Przyczyną dramatycznie wysokich statystyk jest ograniczona dostępność do nowoczesnych metod leczenia.
W dziedzinie stomatologii mamy do czynienia z coraz nowszymi technologiami. Wizyta u stomatologa od dawna nie musi kojarzyć się z bólem. Jedną z nowych metod, nie tylko zmniejszających ból pacjenta, ale również przyspieszających gojenie ran, jest laser biostymulacyjny. Promieniowanie lasera aktywuje do pracy system immunologiczny i zwiększa ilość przeciwciał w organizmie, działa również przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, co jest szczególnie pomocne przy zabiegach usuwania zebów oraz implantacji.
Większa ilość czerwonego wina może czasowo przebarwić usta i zęby, ale kieliszek białego wina w istocie może dokonać znacznych zniszczeń szkliwa, ostrzegają naukowcy.
Wybielanie zębów stało się bardzo popularne. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór preparatów wybielających. Niektóre z nich służą do samodzielnego wybielania sposobem domowym, inne, bardziej profesjonalne, proponują gabinety stomatologiczne. Wybierając najbardziej odpowiednią metodę, kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem i skutecznością, czyli odcieniem bieli jaką chcemy uzyskać.
Implanty zębowe stają się coraz popularniejsze, warto jednak najpierw sprawdzić, czy ich wszczepienie jest możliwe i wskazane. Niewiele osób wie, że diagnostyczne badanie stomatologiczne można wykonać również z wykorzystaniem tomografii komputerowej.
Według ogólnopolskich badań ponad 80% badanych przyznaje, że ma problemy z chorobami zębów i dziąseł. Ponadto Polacy mają duże braki w uzębieniu, średnio osobie w wieku 19-34 lat brakuje aż 8 zębów. Zjawisko utraty uzębienia przybiera masowy charakter po 45 roku życia
Paradontoza, czyli stan zapalny dziąseł prowadzi do powstania tzw. kieszonek przyzębnych, jest to konsekwencja stopniowego odsuwania się zębów od dziąseł. Okazało się, że choroba ta zwiększ ryzyko pojawienia się innych problemów zdrowotnych.
Owoce to ważny element naszej diety, jednym ze sposobów na dostarczenie zawartych w nich witamin jest spożywanie napojów owocowych. Okazuje się jednak, że picie ich w zbyt dużych ilościach może niekorzystnie wpływać na zęby.
Nawet osoby bardzo dbające o higienę jamy ustnej borykają się z problemem nieświeżego oddechu. Dotyczy to głównie osób w wieku dojrzałym, noszących protezy, przyjmujących stale niektóre leki, a także kobiet w okresie menopauzy.
Spożywanie nabiału jest dla naszego zdrowia istotniejsze niż sądzimy. Naukowcy odkryli, iż istnieje zależność pomiędzy obecnością w naszej diecie jogurtów i innych przetworów mlecznych a ryzykiem wystąpienia paradontozy.
Alternatywą dla tradycyjnego leczenia paradontozy może być terapia laserowa – sugerują naukowcy.
Specjaliści od dawna starają się opracować środek, który ochroni zęby przed zagrażającymi im bakteriami. W aptekach oraz drogeriach dostępne są różnego rodzaju pasty i płyny do higieny jamy ustnej.
Jest wiele powodów, dla których warto dbać o prawidłową masę ciała. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, iż koleją z chorób mających związek z otyłością jest choroba przyzębia.