Polacy ani myślą się uśmiechać. Aż 78 proc. z nas jest zdania, że uśmiechamy się zdecydowanie za rzadko. 67 proc. Polaków chciałoby widzieć bardziej uśmiechniętych urzędników. Nie uśmiechają się do nas także sprzedawczynie – ponurą minę u sprzedawcy zauważyło aż 67 proc z nas. 59 proc. chciałoby bardziej uśmiechniętych polityków – wynika z sondy katowickiej kliniki stomatologicznej Duda Clinic.
Utrata zębów dotyka osoby w różnym wieku. Często związane jest to po prostu z upływem czasu i traktowane jako naturalna kolej rzeczy. To, że nasze uzębienie się zmienia, trzeba zaakceptować. Nie znaczy to jednak, że należy zaprzestać starań o piękny uśmiech.
Złowrogi uśmiech, w którym brakuje kilku zębów, a czasem błyszczą też złote zamienniki, to znak rozpoznawczy czarownic i piratów. I choć właśnie z tymi bohaterami legend najczęściej kojarzymy braki w uzębieniu, w rzeczywistości jest to problem z naszej bajki, który lepiej rozwiązać jak najszybciej.
Szpara między górnymi jedynkami, przebarwienia, czy też krzywe uzębienie bardzo często jest powodem, dla którego wstydzimy się uśmiechać. W Międzynarodowy Dzień Uśmiechu, który w tym roku wypada 7 października, stomatologowie mają dla pacjentów dobrą wiadomość – wady te można w prosty i szybki sposób zniwelować.
Połyskujący błyszczyk do ust i luksusowa szminka nie wystarczą, by mieć hollywoodzki uśmiech. W podręcznej kosmetyczce Królowej Uśmiechu znajdą się takie nowinki, jak błyszczyki do zębów oraz sztyfty i mazaki wybielające. Do użycia w każdej chwili!
Szybko, bo w jeden dzień na fotelu dentystycznym czy raczej powoli ale za to regularnie, przez wiele nocy? Jak najskuteczniej wybielić zęby? Specjaliści odpowiadają: nie ma jednej uniwersalnej metody. Wszystko zależy od indywidualnych warunków i oczekiwań pacjenta.
Najpowszechniejsze problemy, z jakimi podczas I edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dni Konsultacji Stomatologicznych" zgłaszali się do stomatologów pacjenci to nie tylko nadwrażliwość i choroby dziąseł. Okazuje się, że jednym z większych problemów dotykających obecnie Polaków jest erozja szkliwa.
Najbardziej zapracowany, skomplikowany, a na pierwszy rzut oka taki niepozorny. Staw skroniowo-żuchwowy, bo o nim mowa, coraz częściej daje się we znaki z powodu stresu. Co dziwne, gdy szwankuje, bolą uszy, głowa, oczy, a nawet plecy i kark. Zmyleni tym faktem nie od razu szukamy pomocy tam, gdzie trzeba, czyli u dentysty.
Cierpi się, gdy się je leczy, cierpi się, gdy się je traci - o czym mówi to francuskie przysłowie? Oczywiście o zębach. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić sobie uciążliwego bólu, warto już teraz pomyśleć o tym, jak dbać o swój uśmiech. Na poszczególnych etapach naszego życia jesteśmy bowiem narażeni na inne dolegliwości.
Kobiety w okresie menopauzy są bardziej narażone na zapalenie ozębnej i infekcje tkanki, która otacza zęby – alarmują dentyści. Także kości żuchwy i same zęby stają się osłabione, zwłaszcza u kobiet z rozpoznaną osteoporozą. Częściej do dentysty powinny chodzić także kobiety w wieku pomenopauzalnym. Ostatnie wyniki opublikowane w Community Dentistry and Oral Epidemiology wykazały, że aż 25 proc. z nich narażone jest na wypadanie zębów. Niestety w Polsce w okresie menopauzy do dentysty regularnie chodzi tylko 12 proc. kobiet w wieku 43-55 lat – wynika z danych Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.
Idealnie równe i do tego białe zęby to na ogól nie dzieło natury, a ortodonty i stomatologa estetycznego. Gwiazdy powszechnie równają zęby, wszczepiają implanty, a nawet wydłużają sobie zęby, aby uśmiech był pełniejszy. Zabiegiem numer jeden za oceanem jest nakładanie licówek. Coraz częściej jednak, tradycyjna licówka wykonana z kompozytu, wypierana jest przez tę wykonaną z porcelany. Koryguje ona nie tylko estetykę uśmiechu, zamyka szpary, ale także poprawia… dykcję.
Z przeprowadzonego przez Pentor Research International badania wynika, że aż 42% dorosłych Polaków ma problemy z dziąsłami. Najczęstsze dolegliwości, na które skarżą się Polacy to podrażnienie, którego doświadcza 17% dorosłych osób, krwawienie przy szczotkowaniu - 16% oraz stany zapalne - 12% osób.
Latem, gdy temperatury rosną, chętniej jemy lody, sorbety, pijemy mrożone kawy i zimne napoje. Jednak nie wszyscy mogą beztrosko delektować się orzeźwiającymi smakołykami. Niemal połowa ludzi na całym świecie odczuwa dyskomfort podczas spożywania zimnych lub gorących potraw spowodowany nadwrażliwością zębów. Ty też jesteś w tej grupie? Nie martw się. Są sposoby, by szybko wyleczyć tę dolegliwość.
Korzyści płynących z przestrzegania zasad higieny jest niewątpliwie wiele, a mycie zębów dwa razy dziennie to podstawa utrzymania zdrowia jamy ustnej. Tymczasem warto pamiętać, że niektóre nawyki higieniczne, które były nam wpajane od wczesnego dzieciństwa, mogą okazać się szkodliwe dla naszych zębów i dziąseł.
17 czerwca rozpoczyna się I edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dni Konsultacji Stomatologicznych". W ramach organizowanej akcji w 10 lokalizacjach na terenie kraju zostaną przeprowadzone bezpłatne konsultacje stomatologiczne. Kampania potrwa do 21 sierpnia br. i zakończy się w Warszawie. Merytoryczny patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.