Problemy ze zdrowiem jamy ustnej znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Okazuje się, że odpowiedzialny za tę sytuację jest poziom hormonów w organizmie płci pięknej. Zmiany hormonalne sprawiają, że wzrasta liczba bakterii w ustach i zwiększa się podatność tkanek na choroby.
Większość osób, które po raz pierwszy wybiera się do stomatologa na ekstrakcję zęba, czyli popularne „rwanie”, przyznaje, że na długo przed wizytą odczuwają ogromny strach. Można go jednak pokonać – przekonuje Tomasz Rabiński, chirurg stomatologiczny z dziesięcioletnim stażem.
Stres nazywany jest ‘zabójcą XXI wieku’. W społeczeństwach wysokorozwiniętych człowiek poddawany jest nieustannemu napięciu psychoemocjonalnemu, czyli stresowi. Potęgują go problemy natury osobistej. Mawiamy, że stres nas zjada. Czy to tylko przenośnia? Nie widać tego gołym okiem, jednak długotrwałe działanie stresu pozostawia ślad – również na zębach.
Jaki wpływ mają zmiany w żywieniu na nasze zęby? Czy są specjalne diety dla zachowania zdrowych i białych zębów? Drastyczne zmiany w żywieniu mogą wpłynąć na zdrowie naszych zębów. Nie zapominajmy więc, że są produkty, z których nie powinniśmy rezygnować w naszej diecie.
- Przecież nie widać, że brakuje mi dolnej szóstki – tak myśli wiele osób i zostawia lukę w uzębieniu. A tymczasem taki brak może mieć poważne konsekwencje – od deformacji uśmiechu po wysuwające się zęby, bóle głowy czy szumy uszne, nie mówiąc o innych komplikacjach, dotykających cały organizm.Od usunięcia szóstki do krzywego uśmiechu
Zdarza się, że w pewnym wieku zaczyna nam brakować zębów i czasem nie da się uniknąć stosowania ruchomej protezy zębowej. Sztuczne zęby, tak jak prawdziwe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Właściwa higiena protezy zapewnia nam zdrowie i pozwala zachować neutralny zapach z ust. Jak prawidłowo czyścić i przechowywać ruchome protezy zębowe?
Od dawna wiadomo, że problemy z uzębieniem mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że również choroby na które cierpimy mają swoje konsekwencje w stanie zębów. Cukrzyca, problemy żołądkowe, niedobór witaminy D czy nawet zwykłe przeziębienie mogą mieć zły wpływ na zęby. Jak uniknąć wad zgryzu, próchnicy czy zniszczonego szkliwa i cieszyć się pięknym, pełnym uśmiechem?
Denturyzm to turystyka medyczna, która nastawiona jest na leczenie zębów. W naszym kraju z każdym rokiem przybywa zagranicznych gości, którzy w okresie zimowym odwiedzają ośrodki narciarskie i kurorty, łącząc swój pobyt wypoczynkowy z leczeniem stomatologicznym. Zagraniczni turyści cenią sobie nie tylko wykwalifikowaną kadrę, ale też niższe niż w innych krajach koszty zabiegów.
Brakujące zęby są nie tylko problemem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotnym. Taki stan naszego uzębienia niekorzystnie wpływać na zgryz, dziąsła i stawy żuchwowo-skroniowe, ale może też powodować problemy z trawieniem. W jaki sposób można uzupełnić brakujące zęby? Jakie rozwiązanie tego problemu może zaproponować nam dentysta?
Nadal niewiele wiemy na temat implantów stomatologicznych, stąd zapewne sporo mitów, które narosły wokół tej tematyki. Wielu z nas przekonanych jest, że implanty powodują zapalenie jamy ustnej, mogą powodować uczulenie czy być odrzucone przez organizm. Takie przekonania mają swoje korzenie w niewiedzy. Obalamy najpopularniejsze mity na temat implantów stomatologicznych.
Zęby ulegają złamaniom i stają się kruche z bardzo wielu przyczyn. Zwykle to konsekwencja nieleczonych ubytków, które zaatakowała próchnica, ale też uszkodzeń mechanicznych. Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii, złamanie zęba nie zawsze musi kończyć się jego ekstrakcją. Ukruszony czy złamany ząb można odbudować, ale wiele zależy od jego stanu, czasu i funduszy, które chcemy na ten cel przeznaczyć.
Słodkie ciasta, pierniki, czy ości ryby mogą być wyzwaniem w okresie świąt dla zębów. Co zrobić, aby rodzinna atmosfera wigilijnej kolacji nie została przerwana wizytą na pogotowiu stomatologicznym?
Nawet 45 procent Polaków chrapie – wynika z badań CBOS. Przyczyna tych dolegliwości tkwić może w alergiach czy przeroście migdałków. Chrapaniu sprzyjają też otyłość i nałogi – palenie papierosów i nadmiar spożywanego alkoholu. Może się okazać, że do tych problemów dołączy kolejny powód – wady zgryzu z tzw. tyłożuchwiem na czele.
Efekt jo-jo w jamie ustnej? Wiele wskazuje na to, że z takim zjawiskiem mamy do czynienia dość często. Odkładanie się osadu i kamienia na zębach to nieustannie powracające problemy, których nie da się uniknąć. Zaniedbania higieniczne mogą jednak doprowadzić do poważniejszych problemów np. powracającej próchnicy. Jak ustrzec się przed efektem jo-jo uzębienia?
Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, dlatego dbanie o zęby staje się dla nas coraz istotniejsze. Białe, lśniące zęby to wizytówka tylko niektórych Polaków. Tymczasem stosowna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty to najważniejsze sposoby zapobiegania próchnicy, która prowadzi do powstawania ubytków. To jednak nie wszystko – warto zadbać o właściwą dietę, która może pomóc zapobiegać kłopotom z próchnicą.