Podniesienie świadomości seniorów dotyczącej sposobów dbania o zęby i protezy oraz sposobów leczenia stomatologicznego – to cele wykładów organizowanych w Warszawie na uniwersytetach trzeciego wieku, które odbywają się w ramach kampanii „Lekcja Stomatologii”.
Żucie gumy jest raczej postrzegane jako mało eleganckie i charakterystyczne dla ludzi młodych, ale warto po takie odświeżenie sięgnąć w każdym wieku, bo może ochronić zdrowie jamy ustnej.
Ból zęba jest zwykle bardzo dokuczliwy – nie jesteśmy w stanie skoncentrować się na żadnej aktywności. Co zrobić, gdy nie mamy pod ręką środków przeciwbólowych? Można spróbować domowych metod, które przyniosą ulgę i zmniejszą dolegliwości. Niestety są to tylko doraźne rozwiązania – zawsze trzeba zgłosić się do dentysty, który zaradzi naszemu problemowi.
Aż 80 procent ludzi na całym świecie cierpi na próchnicę, która zyskała sobie miano najczęściej pojawiajacej się choroby przewlekłej. Przyczyn powstawania tego problemu jest kilka, ale do jej rozwoju trzeba czterech czynników: bakterii, cukru, podatnych zębów i czasu. Oto sześć sposobów na walkę z próchnicą.
Utrata zęba to nie tylko problem natury estetycznej, ale również poważne zagrożenie zdrowia reszty uśmiechu i problem ze spożywaniem posiłków. Warto sprawdzić jakie metody uzupełnień zębowych będą najlepszym rozwiązaniem dla konkretnego przypadku.
Utrata zęba to nie tylko problem natury estetycznej, ale również poważne zagrożenie zdrowia reszty uśmiechu i problem ze spożywaniem posiłków. Warto sprawdzić jakie metody uzupełnień zębowych będą najlepszym rozwiązaniem dla konkretnego przypadku.
Uwydatnienie zmarszczek, wady zgryzu i wymowy, zapadnięcie żuchwy oraz utrata pozostałych zębów. To konsekwencje utraty choćby jednego zęba – apelują stomatolodzy. Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Dlatego trzeba uzupełniać ubytki, nawet te, których nie widać kiedy się uśmiechamy.
Kanałówka cieszy się chyba najgorszą sławą wśród pacjentów. Oczywiście z powodu przekonania, że jest bolesna. Na szczęście medycyna się rozwija, a dentyści przekonują, że leczenia kanałowego nie trzeba się już bać.
Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby i dziąsła, pij czerwone wino i zieloną herbatę, nie odmawiaj sobie gorzkiej czekolady, żółtego sera i lizaków z lukrecją. Naukowcy przekonują, że składniki tych produktów hamują rozwój niekorzystnych w jamie ustnej bakterii, zapobiegają próchnicy i zabijają nieświeży oddech. Nie wierzysz? Oto dowody!
Choć jest mocne jak skała – konkretnie jak granit – może je zniszczyć zła dieta, stres i niewłaściwa higiena. Szkliwo zębów, najtwardsza tkanka w ludzkim ciele, potrzebuje twojego wsparcia, Jeśli o zadbasz o nie, odwdzięczy się i będzie chronić zęby przed próchnicą, ścieraniem i nadwrażliwością.
Problemy ze zdrowiem jamy ustnej znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Okazuje się, że odpowiedzialny za tę sytuację jest poziom hormonów w organizmie płci pięknej. Zmiany hormonalne sprawiają, że wzrasta liczba bakterii w ustach i zwiększa się podatność tkanek na choroby.
Większość osób, które po raz pierwszy wybiera się do stomatologa na ekstrakcję zęba, czyli popularne „rwanie”, przyznaje, że na długo przed wizytą odczuwają ogromny strach. Można go jednak pokonać – przekonuje Tomasz Rabiński, chirurg stomatologiczny z dziesięcioletnim stażem.
Stres nazywany jest ‘zabójcą XXI wieku’. W społeczeństwach wysokorozwiniętych człowiek poddawany jest nieustannemu napięciu psychoemocjonalnemu, czyli stresowi. Potęgują go problemy natury osobistej. Mawiamy, że stres nas zjada. Czy to tylko przenośnia? Nie widać tego gołym okiem, jednak długotrwałe działanie stresu pozostawia ślad – również na zębach.
Jaki wpływ mają zmiany w żywieniu na nasze zęby? Czy są specjalne diety dla zachowania zdrowych i białych zębów? Drastyczne zmiany w żywieniu mogą wpłynąć na zdrowie naszych zębów. Nie zapominajmy więc, że są produkty, z których nie powinniśmy rezygnować w naszej diecie.
- Przecież nie widać, że brakuje mi dolnej szóstki – tak myśli wiele osób i zostawia lukę w uzębieniu. A tymczasem taki brak może mieć poważne konsekwencje – od deformacji uśmiechu po wysuwające się zęby, bóle głowy czy szumy uszne, nie mówiąc o innych komplikacjach, dotykających cały organizm.Od usunięcia szóstki do krzywego uśmiechu