Czy wiesz, że zamiast łykać kolejną tabletkę na ból głowy lepiej zarejestrować się do dentysty? Aż jedna czwarta wszystkich bólów w rejonie głowy ma swoje źródło w wadzie zgryzu. Przez zły zgryz mogą cię też boleć: oczy, szyja, kark, plecy, kręgosłup. Dlatego jeśli dokuczają ci szumy uszne lub permanentne zmęczenie, odwiedź stomatologa.
Piękny uśmiech, a co za tym idzie również proste i równe zęby, to marzenie niejednej osoby. Często jednak bardzo długo nosimy się z podjęciem decyzji o leczeniu ortodontycznym. Obawy wynikają najczęściej z naszej niewiedzy, a im dłużej zwlekamy tym trudniej może wyglądać proces leczenia. Na czym polega prostowanie zębów, jakie aparaty dają najlepsze efekty i czy ekstrakcje, czyli wyrywanie zębów jest konieczna przed rozpoczęciem leczenia?
Zęby to nie tylko estetyka i wyznacznik atrakcyjności, tu także zaczyna się wiele kluczowych dla organizmu procesów m.in. jedzenie i trawienie. To w dużej mierze od nas zależy, czy będą zdrowe, czy wręcz przeciwnie – będziemy mieli skłonność do powstawania ubytków i innych dolegliwości jamy ustnej. „Schorowane” zęby wypadną na skutek wieloletnich zaniedbań, albo zostaną z nami do późnej starości. Jak o nie zadbać na co dzień?
Jeśli masz wadę zgryzu, grozi ci przyspieszone starzenie. Złym zgryzem szybciej niż rówieśnicy zapracujesz na zmarszczki i bruzdy, opadające rysy twarzy czy utratę owalu. Jeśli nie chcesz wyglądać na starszą niż jesteś, regularnie kontroluj zgryz – przekonują ortodonci.
W najlepszym wypadku twoje dziąsła opuchną i będą krwawić, w najgorszym – umocowane na nich zęby wypadną bezpowrotnie. W wyniku powikłań ryzykujesz też m.in. miażdżycą i chorobami serca, cukrzycą, a nawet udarem. Niestety, wciąż wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tych zagrożeń.
Myślisz, że w starszym wieku nie warto już dbać o zęby, bo i tak wypadną? Założenie aparatu ortodontycznego ma sens jedynie w młodym wieku, a w przypadku utraty zębów pozostaje tylko proteza? Nic bardziej mylnego! W tym wieku troska o zdrowie jamy ustnej to równie ważny element profilaktyki, jak kontrola ciśnienia, wzroku lub słuchu. Poznaj najczęstsze mity na temat pielęgnacji jamy ustnej u dojrzałych osób, by zrozumieć, że na piękny uśmiech nigdy nie jest za późno.
Piękny, zdrowy uśmiech jest marzeniem każdego. Biały uśmiech jest nieustannie modny – białe zęby odmładzają nas i dodają atrakcyjności. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wybielaniem zębów.
Zęby i dziąsła są silnie unerwione, nic więc dziwnego, że nawet niewielkie uszkodzenie czy infekcja w jamie ustnej powodują nieprzyjemny ból. Każdy ząb i przylegające do niego dziąsła wyposażone są w tysiące włókien nerwowych, zabezpieczonych tylko cienką warstwą szkliwa lub nabłonka. Pod wpływem różnych czynników zewnętrznych zęby i dziąsła mogą ulec uszkodzeniu, co skutkuje odsłonięciem nerwów i większą wrażliwością na zimne, gorące, kwaśne czy słodkie pokarmy. Nadwrażliwość zębów i dziąseł może pojawić się nagle i okresowo nawracać, na szczęście przy zachowaniu odpowiednich nawyków można z nią skutecznie walczyć.
Nie żałuj sobie herbaty, pomoże ci zachować zdrowe zęby. Okazuje się, że ten popularny napój wzbogaca zęby we fluor.
Statystyki mówią, że nawet połowa z nas cierpi z powodu nieświeżego oddechu. Czy wystarczy zainwestować w odświeżające cukierki, by pozbyć się przykrego zapachu z ust? Okazuje się, że halitozy nie warto maskować. Kluczem do pozbycia się kłopotliwej dolegliwości jest odkrycie przyczyny problemu i odpowiednie leczenie. Sprawdź, skąd bierze się nieświeży oddech.
Nasze dziąsła to partner na całe życie, o którego musimy dbać i troszczyć się w zdrowiu i chorobie. Gdy zaniedbamy ich higienę, odpłacą się zaczerwienieniem, nadwrażliwością, stanami zapalnymi, a nawet paradontozą, która jest najgorszym scenariuszem dla naszych dziąseł. Jak o nie dbać, by pozostały zdrowe i stanowiły mocny fundament dla naszych zębów?
Niedobory witamin, cukrzyca, kłopoty z wątrobą, anemia – wszystkie te problemy ze zdrowiem mogą powodować krwawienie dziąseł. Prawda jest jednak taka, że najczęściej stany zapalne dziąseł to skutek złej higieny jamy ustnej. A konkretnie niedokładnego usuwania płytki nazębnej i kamienia.
Stres, choroba wieńcowa, nowotwory, niezdrowy tryb życia – to tylko niektóre czynniki, które odpowiadają za problemy z erekcją. Jednak przyczyną zaburzeń potencji mogą być także choroby zębów i przyzębia, o czym, jak pokazują badania przeprowadzone na potrzeby kampanii „Lekcja Stomatologii” nie wie, aż 80 procent pacjentów.
Wielu Polaków przynajmniej raz zrezygnowało z jakiejś znajomości z powodu nieświeżego oddechu rozmówcy. Unikanie dialogu na temat tego problemu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Uświadomienie sobie przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust nie tylko poprawi relacje z otoczeniem, ale może pozwolić uniknąć wielu poważnych chorób.
Próchnica to najpowszechniejsza choroba zębów. Jak alarmują lekarze dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej blisko 100 procent czterdziestolatków cierpi na to schorzenie. Wielu z nich wciąż odwleka wizytę u dentysty. Tymczasem wszelkie nieprawidłowości występujące w jamie ustnej mogą być przyczyną niektórych chorób ogólnoustrojowych – takich jak: cukrzyca, miażdżyca czy choroba wieńcowa.