Potknąłeś się i upadłeś ostatnio? Seniorzy często bagatelizują upadki, o ile nie powodują one złamań i nie prowadzą do obrażeń głowy. Najnowsze badania wskazują, że pierwszy upadek często prognozuje następne, boleśniejsze w skutkach.
U osób starszych, niepełnosprawnych oraz obłożnie chorych, często ze względu na brak ruchu, dochodzi do podrażnień, uszkodzeń i odleżyn. Dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu pielęgnacji skóry i właściwej higieny. Odpowiednia ochrona skóry sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.
Ponad jedna trzecia osób w wieku 65 lat i więcej ulega uszkodzeniom ciała w wyniku wypadków, mówią statystyki w USA. Jest to też najczęstsza przyczyna pobytów w jednostkach medycznych lub śmierci wynikłej na skutek fatalnego upadku.
W Austrii ruszył program społeczny „Bezpieczne gminy”, adresowany do ludzi starszych, zagrożonych groźnymi dla zdrowia i życia upadkami w życiu codziennym. Akcja ma uczulić seniorów oraz ich bliskich na bezpieczeństwo – w tym celu w całym kraju przeprowadzonych zostanie kilkaset akcji: spotkań, prelekcji i szkoleń.
Zmiana struktury demograficznej europejskich społeczeństw, a w szczególności przyspieszone starzenie się populacji kontynentu powodowane m.in. wydłużonym czasem życia, mają bezpośredni wpływ na liczbę notowanych chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Powodem takiej sytuacji jest także zmiana w stylu życia. W efekcie rośnie popyt na materiały ortopedczne.