Okres wakacyjny to tradycyjnie czas wzmożonych wyjazdów na urlop. Co roku rośnie liczba turystów z naszego kraju, którzy za cel swoich wojaży obierają zagraniczne kurorty lub decydują się na przygodę życia w odległych, tropikalnych zakamarkach świata. Jednak, jak przestrzegają specjaliści, wcale nie trzeba jechać do Tajlandii, Meksyku czy do innych równie egzotycznych miejsc, aby przywieźć ze sobą oprócz wakacyjnych wspomnień, również niestety niezbyt miłą pamiątkę w postaci chorób tropikalnych, które mogą prowadzić do wielu trudnych w leczeniu powikłań, a nawet śmierci.
Wirusowe zapalenia wątroby nadal stanowią ogromne wyzwanie dla zdrowia publicznego. Z powodu zapaleń wątroby oraz powikłań zakażenia - marskości wątroby lub nowotworu - co roku umiera około 1,4 mln osób na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia postawiła sobie za cel zmniejszenie tej liczby do poziomu 400 tys. rocznie przed 2030 rokiem. Niestety o swojej chorobie wie mniej niż 5% zakażonych, dlatego jednym z pierwszych kroków, jakie warto podjąć, jest diagnostyka osób z grup ryzyka.
Każdego roku ponad 6 milionów Polaków spędza wakacje za granicą. Każdy z nas marzy o tym, aby urlop był czasem odpoczynku i beztroski. Nie chcemy przejmować się problemami zdrowotnymi i obawiać się, że złe samopoczucie może zepsuć nam długo oczekiwany wypoczynek. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w daleką podróż.
4 października obchodzony był Światowy Dzień Onkologii. W związku z tym warto przypomnieć, że wirus WZW typu B, to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątrobowo–komórkowego. Celem Żółtego Tygodnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych, związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki.
Każdego roku zwiększa się liczba osób wyjeżdżających w najbardziej odległe zakątki świata. Egzotyczna wyprawa może być piękną i niezapomnianą przygodą, pod warunkiem, że przygotowując się do podróży nie zapomnimy o tym, co najcenniejsze – o zdrowiu. Niestety wiele osób zapomina jak wiele zagrożeń zdrowotnych czyha na nich w regionach tropikalnych. Światowy Dzień Zapaleń Mózgu i Opon Mózgowo-Rdzeniowych oraz Światowy Dzień Malarii to dobra okazja, aby przypomnieć o tym, jak ważne jest zdrowie w podróży.
Jutro, 9 marca, rozpoczyna się XX edycja ogólnopolskiej akcji "Żółty Tydzień". Akcja ta to doskonała okazja do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom żółtaczki - wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Celem akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z tą chorobą.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem
SywiaSaw:
Nietrzymanie moczu zabieg laserowy
Witam , mam problem z nietrzymaniem moczu , chciałabym zrobić zabieg laserowy we Wrocławiu.moje pytanie - czy ktoś korzystał z takich usług już i może powiedzieć coś na ten temat , jakie ma wrażenia i czy to faktycznie jest tak skuteczne ? Jak długo trwa zabieg i kiedy widać efekty?dziękuję Pokaż pełną treść pytania ›
KrystynaB:
dieta przy stanie zapalnym jelita grubego ?
Mam 62 lata i od kilku lat cierpię na ciągłe biegunki.kolonoskopia wykazała polipy, które systematycznie są usówane w trakcie badania[co 4 lata].Leki,jakie wypisał mi internista pomogły mi na krótki okres .W dalszym ciągu je biorę.Jest to sulfasalazin EN Kra 500 mg,gasprit 10mg,oraz controloc 20.Dok... Pokaż pełną treść pytania ›
Izabelka.p25:
Powiedzcie mi w jaki sposób dbacie o swoje zdrowie?
Co robicie dla siebie? Od siebie mogę polecić ssanie oleju wg. Tombaka, soki buraczowo-marchewkowe, tran, sporty np. basen, marsz, jednodniowe głodówki . Trzeba o siebie zadbać- macie jeszcze jakieś pomysły? Pokaż pełną treść pytania ›