Regularne badania przesiewowe osób starszych powinny uwzględniać również regularne badania wątroby, w tym badanie AST i ATL, znane jako próby wątrobowe, oraz sprawdzenie poziomu biruliny, fosfatazy alkalicznej oraz dehydrogenazy mleczanowej. Co one oznaczają? Ile wynosi ich prawidłowy poziom? Kiedy należy udać się na badanie wątroby z krwi?
Już po raz 29. każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, będzie miał okazję skorzystać z akcji Żółty Tydzień. Akcja ma na celu edukację na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i typu B oraz popularyzację szczepień ochronnych. W tej edycji organizatorzy zwracają uwagę na rolę profilaktyki WZW typu B, dzięki której można zapobiegać poważnym następstwom zakażenia wirusem HBV, jakim jest zakażenie przewlekłe, marskość lub pierwotny rak wątroby. Tegoroczny Żółty Tydzień potrwa od 6. do 17. października.
Mimo że trzy czwarte Polaków uważa, że wie, jaką funkcję w organizmie pełni wątroba, w rzeczywistości rzetelną wiedzą na temat roli wątroby może się pochwalić połowa z nich. Jednocześnie jedynie co czwarty ankietowany aktywnie dba o wątrobę, a co trzeci wie, jakie badania należy zrobić, żeby wykryć nieprawidłowości w pracy wątroby.
W dniach od 14 do 25 października odbędzie się kolejna edycja Żółtego Tygodnia – ogólnopolskiej akcji, której celem jest edukacja w zakresie zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako skutecznej profilaktyce tych chorób. To już dwudziesta siódma odsłona tej znanej prozdrowotnej inicjatywy.
W niedzielę 28 lipca już po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby. Celem tegorocznych obchodów jest - podobnie jak w latach ubiegłych - uświadomienie społeczeństwu jak poważnym i powszechnym problemem zdrowotnym są wirusowe zapalenia wątroby (WZW). Obchody mają też na celu edukację dotyczącą możliwości zapobiegania zakażeniom, a także mobilizację jak największej grupy osób do wykonywania testów diagnostycznych w kierunku wczesnego wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie zakażonych może być aż 500 milionów osób.
Od 15 do 26 kwietnia odbędzie się XXVI edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień. Jej ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako skutecznej profilaktyki tych chorób.
Nowotwory wątroby mogą mieć charakter niezłośliwy lub złośliwy. W tym drugim przypadku dzielą się na pierwotne i wtórne. W Europie bardziej prawdopodobne jest, że samodzielne uszkodzenie wątroby będzie raczej rakiem przerzutowym niż pierwotnym. Główne czynniki wywołujące raka wątroby to wirusowe zapalenie typu B lub C, albo nadużywanie alkoholu - wszystkie prowadzące do marskości.
W dniach od 12 do 24 marca odbędzie się XXIV edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień. Akcja ma na celu edukacji na temat ryzyka związanego z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) a także upowszechnianie wiedzy o szczepieniach ochronnych, jako skutecznej profilaktykce tych chorób.
W tym roku jesienna edycja „Żółtego Tygodnia” rozpocznie się 3. i potrwa do 14. października. To już XXIII edycja ogólnopolskiej akcji adresowanej do wszystkich zainteresowanych profilaktyką wirusowego zapalenia wątroby typu A i typu B. Do punktów szczepień na terenie całego kraju mogą się udać osoby, które rozpoczęły cykl szczepień wiosną, ale do podjęcia profilaktyki organizatorzy zachęcają szczególnie osoby dotychczas niezaszczepione.
Hiszpańscy naukowcy odkryli lecznicze właściwości kryjące się w hormonie żołądkowym, który w naturalny sposób jest wytwarzany przez organizm człowieka. Wykazano, że hormon znany pod nazwą ghrelina zmniejsza zwłóknienie wątroby, stres oksydacyjny i zapalenie oraz zapobiega poważnym uszkodzeniom wątroby. Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Hepatology, piśmie Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Chorobami Wątroby.
Przestrzeganie podstawowych zasad higieny to najlepszy sposób ochrony przed chorobami zakaźnymi – donoszą naukowcy.
Od 15 listopada br. ruszyła kampania reklamowa na rzecz popularyzacji zapisów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, realizowana dla Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba, która może prowadzić do śmierci. Wirus, który ją wywołuje (HBV), może wywołać powikłania prowadzące do marskości lub pierwotnego raka wątroby. Nie ma lekarstwa, które zwalczałoby wirusa powodującego WZW B, ale szczepienie może zapobiec infekcji.
W dniach 19- 30 marca odbędzie się XVII akcja „Żółty tydzień”. Jej celem jest popularyzowanie szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Lekarze w całej Polsce będą informowali o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą wspomniane choroby, edukacja i profilaktyka stanowią główne cele opisywanej akcji.
Przewlekłe zapalenie wątroby typu B stanowi cały czas wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. Najistotniejsze jest zapewnienie wszystkim potrzebującym dostępu do skutecznej, nowoczesnej terapii antywirusowej, nie odbiegającej od światowych standardów.