Badania genetyczne wykazują, że wzrost może wpływać na ryzyko kilku chorób. Odkryto, że istnieje związek pomiędzy wzrostem i niższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca oraz między wzrostem i wyższym zagrożeniem neuropatią obwodową oraz zaburzeniami krążenia.
Nowe badanie, w ramach którego przeanalizowano dane setek tysięcy mężczyzn, znalazło związek między wzrostem i poziomem ryzyka rozwoju demencji.
Holenderscy badacze wyróżnili dwa czynniki, które mogą mieć wpływ na długość osiąganego przez kobiety wieku - chodzi o wzrost i wagę.
Wzrost decyduje nie tylko o tym, jaką mamy sylwetkę, ale też jest związany z określonymi aspektami zdrowotnymi.
Żyjemy dłużej, biegamy szybciej i jesteśmy wyżsi niż nasi przodkowie. Być może jednak to koniec z rekordami - osiągnęliśmy już wszelkie dostępne dla nas szczyty w tych dziedzinach, sądzą francuscy badacze.
Wzrost może mieć związek z poziomem ryzyka powstawania zakrzepów. Odkryty związek może wynikać z tego, że osoby wyższe mają dłuższe żyły w nogach, a więc więcej jest miejsca, w którym mogą wystąpić problemy.
Wzrost może być jakoś skorelowany z ryzykiem różnych chorób. Odkryto, że osoby wysokie rzadziej chorują na cukrzycę i choroby serca, ale częściej diagnozuje się u nich nowotwory.
Wysocy ludzie mogą cechować się wyższym ryzykiem rozwoju raka. Szwedzkie badania wykazały, że być może istnieje związek pomiędzy wzrostem a ryzykiem wystąpienia nowotworów.
Badania wykazały, że im niższy wzrost cechuje daną osobę, tym większe ma dany człowiek prawdopodobieństwo problemów z sercem. Przykładowo, osoby mierzące około 152 cm odznaczają się o 32 proc. wyższym ryzykiem chorób serca w porównaniu z kimś, kto ma 167 cm wzrostu.