Już pojutrze, w czwartek 13 października, będziemy w Polsce obchodzić Światowy Dzień Wzroku. To idealna okazja by zbadać oczy w kierunku jaskry. Jest ona, bowiem drugą najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty. W Polsce aż 70% przypadków jaskry wykrywana jest w jej zaawansowanym stadium, kiedy na uratowanie wzroku jest już za późno. Tych przypadków ślepoty możemy uniknąć, jeśli wcześnie zdiagnozujemy chorobę i wdrożymy specjalistyczne leczenie. Pamiętajmy, że uszkodzonych przez jaskrę zmian nie możemy cofnąć.
13 października będziemy obchodzili Światowy Dzień Wzroku. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się nieco bardziej naszemu narządowi wzroku, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że ponad połowa mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej, posiada wadę wzroku. Za taki stan odpowiadają nie tylko nasze predyspozycje genetyczne, ale także prowadzony styl życia m.in. częste korzystanie z komputerów i smartphone’ów.
Zdolność widzenia jest dla większości z nas czymś naturalnym. Dlatego rzadko zastanawiamy się nad tym, jak działa oko i jakie mechanizmy sprawiają, że widzimy dobrze lub co dzieje się, kiedy zaczynamy widzieć niewyraźnie. A najczęściej jest to sygnał, że czas wybrać się do okulisty.
Jaskra polega na powolnym i nieodwracalnym zaniku nerwu wzrokowego. Jest jedną z podstawowych przyczyn ślepoty na świecie. Pomimo ogromnego postępu w diagnostyce – rozpoznanie jej jest często trudne w początkowym etapie i nierzadko wymaga długoletniej obserwacji. Przypuszcza się, że około 2 proc. osób po 40. roku życia cierpi na jaskrę. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem.
Komputer – wielu z nas nie wyobraża sobie pracy bez tego urządzenia. Co więcej, w przypadku niektórych zawodów (np. stanowiska administracyjne, marketingowe, graficzne) wykonywanie swoich obowiązków bez niego – byłoby niemożliwe. Codzienne korzystanie z tego sprzętu przez kilka godzin ma jednak swoje konsekwencje – szacuje się, że blisko 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, ma problemy ze wzrokiem. Co nam grozi i po jakim czasie mogą pojawić się pierwsze problemy ze wzrokiem?
Statystycznie co druga osoba w Polsce ma problemy ze wzrokiem. Ponieważ zagadnienie doboru okularów dotyczy połowy z nas, warto zwrócić uwagę na powszechne przekonania dotyczące tego tematu i zastanowić się, które z nich są prawdziwe.
Chociaż wiele osób lubi jesień, dla naszych oczu nie jest to najlepsza pora roku. Spadek odporności organizmu, niskie temperatury oraz coraz krótsze dni i praca przy sztucznym oświetleniu, niekorzystnie wpływają na kondycje naszego wzroku.
Lato to czas, który sprzyja aktywności fizycznej. Słoneczna pogoda, dłuższe dni, a także perspektywa założenia kąpielówek czy bikini skłania wiele osób do podjęcia treningów. Czasem jest to czysta rekreacja w postaci wypoczynkowych przejażdżek na rowerze czy joggingu, a czasem początek prawdziwej przygody ze sportem. Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się także na aktywne wyjazdy do ciepłych krajów, żeby popływać, ponurkować lub pożeglować.
Choć wzrok uznawany jest za najważniejszy ze zmysłów człowieka, często zapominamy o niego dbać. Jedną z najgroźniejszych chorób atakujących oczy jest jaskra, która trwale uszkadza wzrok. Obecnie, w skali globalnej, stanowi główną przyczynę większości przypadków nabytej ślepoty. Tymczasem można jej przeciwdziałać - odpowiednio wcześnie wykryta, może być skutecznie zatrzymana, a jej przykre objawy zniwelowane.
Zachorowalność na cukrzycę ma globalny wymiar. Licza chorych ciagle rośnie i jeśli nic się nie zmieni, zarówno pacjenci, jak gospodarka znajdą się w obliczu kryzysu.
Często dokucza ci zgaga? Od pewnego czasu gorzej widzisz? Mocno się pocisz i nie ma to nic wspólnego z upałami? A może bliscy narzekają, że chrapiesz? Wszystkie te nieprzyjemne dolegliwości mogą mieć jeden wspólny mianownik – nadmiar kilogramów. Razem z lekarzem sprawdziliśmy, jakie mniej oczywiste problemy ze zdrowiem może powodować otyłość.
Wyniki badań oceniających percepcję wszystkich zmysłów człowieka wskazują, że aż 80% informacji o otaczającym nas świecie dociera do mózgu poprzez zmysł wzroku. Ponadto, biorąc pod uwagę, że około 70% populacji powyżej 15 roku życia powinno mieć zastosowaną korekcję wzroku, widzimy jak ważnym i jak często niezbędnym przedmiotem powinny być okulary. To właśnie one mogą poprawić komfort i jakość życia, dać możliwość wykonywania czynności zawodowych, jak też rozwijania swoich zainteresowań czy też uprawiania niektórych sportów. Przedstawiamy krótką historię okularów.
Świadomość Polaków dotycząca ich problemów ze wzrokiem jest stosunkowo niska. Nie wiemy czym jest „dobre widzenie” i bardzo często jedynym kryterium oceny naszego wzroku jest… samoocena. A jak pokazują badania, osób z wadami tego ważnego narządu z roku na rok przybywa.
W chwili, gdy pojawiają się trudności związane z jakością widzenia, większość z nas stwierdza: „powinienem pójść do optyka po okulary”. W tym momencie pojawia się pytanie, którego optyka wybrać, aby mieć pewność co do jego wiedzy i kompetencji? W jaki sposób jesteśmy w stanie to rozpoznać?
Zadbane zdrowe włosy, piękne dłonie i paznokcie oraz starannie wykonany makijaż to wizytówka każdej kobiety. Niestety, podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych bardzo często zapominamy o tym, jak właściwie dbać o nasze oczy. Tymczasem żaden, nawet najbardziej starannie wykonany makijaż, nie będzie wyglądał ładnie, kiedy będą one podrażnione, przekrwione i zmęczone.