Wakacje to czas odpoczynku, wyjazdów i relaksu. Bez względu na to czy preferujemy aktywne formy spędzania wolnego czasu czy też relaksacyjny wypoczynek, powinniśmy szczególnie zadbać o oczy, które w większym stopniu narażone na promieniowanie słoneczne, wiatr, piasek i pył oraz słoną lub chlorowaną wodę.
Suchość i zaczerwienie oczu, a także pogorszenie ostrości widzenia to objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Oczy muszą bowiem podejmować duży wysiłek, aby wyraźnie widzieć wszystko, co wyświetla się na monitorach. Przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekrany zapominamy również o tym, że prawidłowe ich nawilżenie można utrzymać dzięki częstemu mruganiu – od 15 do 20 razy na minutę. By zapobiec cyfrowemu zmęczeniu wzroku, warto wykonywać proste ćwiczenia i stosować okulary z powłoką antyrefleksyjną o niebieskim kolorze bądź relaksacyjne soczewki kontaktowe.
Z punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności, okulary przeciwsłoneczne są środkami ochrony indywidualnej. Dlatego ich oznakowanie jest określone przez prawo. Zgodność okularów przeciwsłonecznych z wymaganiami potwierdza producent, który powinien umieścić na nich znak CE. Jakie jeszcze oznaczenia znajdziemy na okularach przeciwsłonecznych?
Wiosna to czas, kiedy kierowcy są szczególnie narażeni na oślepiające działanie promieni słonecznych. Najlepiej ochronią nas przed nimi właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne. Badania wykazały, że używanie takich okularów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w ciągu dnia, ale ma także wpływ na jazdę w nocy. Osoby, które nie chronią oczu w ciągu dnia mogą gorzej widzieć nocą.
W dzisiejszych czasach okulary stopniowo z nielubianego dodatku, noszonego z konieczności, stają się modnym elementem stylizacji. Coraz częściej nie tylko osoby z wadami wzroku dostrzegają potencjał opraw okularowych. Mogą one bowiem zarówno zdobić jak i maskować niedoskonałości urody. Aby osiągnąć pożądany efekt nie wystarczy jednak wybrać samej oprawy, kluczowe jest również dobranie odpowiednich soczewek okularowych.
Wady wzroku, długotrwała praca przy komputerze, różnego rodzaju alergie, a także niezależne od nas zanieczyszczenie środowiska i warunki atmosferyczne - ostre słońce, mróz czy wiatr są najczęstszymi powodami nadwrażliwości oczu. Objawia się ona między innymi poprzez łzawienie, pieczenie i szczypanie oka, a także nadmierne i długotrwałe mrużenie powiek powodowane zwiększoną reakcją na światło. Nie da się ukryć, że podrażnienie oczu jest uciążliwe i znacznie obniża komfort widzenia utrudniając funkcjonowanie zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Na szczęście jest kilka sprawdzonych metod, które pomogą rozwiązać problem i przyniosą ulgę wrażliwym oczom.
Zarówno w mediach, jak i w kontaktach towarzyskich często rozmawia się o podwyższaniu jakości życia – dzięki nowym odkryciom medycznym czy rozwojowi współczesnych technologii. Niestety często zapominamy, iż największy wpływ na jakość życia mają nasze codzienne, małe przyzwyczajenia i rutynowe nawyki. Nie inaczej jest ze wzrokiem.
W najbliższą sobotę, 18 marca 2017 roku, z okazji obchodów Światowego Tygodnia Jaskry odbędzie się ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry, której inicjatorem i organizatorem jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO). Tego dnia wszyscy Ci, którzy nie odwiedzili okulisty od przynajmniej roku i nie chorują na jaskrę będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań okulistycznych oferowanych w ponad 60 ośrodkach w całym kraju.
Typowe techniki sprzedażowe, zachwalanie każdego słowa klienta, próba realizacji wszystkich pomysłów zainteresowanego, podsumowana zdaniem „będzie pan zadowolony” – to „niestety” nie są cechy dobrego optyka. Mimo, iż osoba poszukująca okularów bezpośrednio po takiej wizycie będzie w pełni usatysfakcjonowana, to później może to oznaczać dla niej problemy – z tak wybranymi okularami. Profesjonalnego, godnego polecenia optyka możemy poznać m.in. po tym, że wie, kiedy powiedzieć „nie” klientowi, jeśli jego pomysły mogą być niekorzystne dla komfortu widzenia.
Spisując listę zakupów, nie zapomnij o marchwi i innych warzywach oraz owocach bogatych w kartenoidy - dzięki nim masz szanse na lepszą pamięć w starszym wieku.
Zarówno soczewki kontaktowe, jak i klasyczne okulary przekonują do siebie silnymi atutami. Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych zwolenników. Czy można stwierdzić, który ze sposobów korekcji jest lepszy? O różnicach między soczewkami kontaktowymi i okularowymi opowiada dr Maciej Sokołowski, optyk, optometrysta.
Zakłady optyczne kuszą błyskawicznymi ofertami na „okulary w godzinę”, a sklepy internetowe prześcigają się w ofertach na gotowe okulary – nierzadko po bardzo atrakcyjnych cenach. Coraz częściej niestety okulary niewiadomego pochodzenia dostępne są w sklepach, marketach czy drogeriach. Czy możliwe jest jednak właściwie dobranie okularów… „na oko”?
Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Z biegiem lat ostrość widzenia często ulega niestety pogorszeniu. Ma na to wpływ wiele czynników, zarówno biologicznych, jak i środowiskowych. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?
Uprawianie sportu i noszenie okularów pozornie nie wydaje się być dobrym połączeniem. Większość dyscyplin stwarza sytuacje, w których okulary mogą ulec zniszczeniu, narażając nas np. na skaleczenia – jednak nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości odpowiednio dobrane szkła i oprawy okularowe nie tylko świetnie zastąpią nam soczewki kontaktowe, ale nawet pomogą w osiąganiu lepszych wyników sportowych.
Tlen jest życiodajnym pierwiastkiem, który umożliwia wytworzenie energii niezbędnej całemu organizmowi. Również nasze oczy potrzebują odpowiedniej jego dawki do prawidłowej pracy. Sprawdź, jak możesz zapewnić odpowiednie dotlenienie i zadbać o swój wzrok.