Zwyrodnienie plamki żółtej rozwija się przez dłuższy czas bezobjawowo, nie towarzyszy temu ból, dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie. Problemy z widzeniem pojawiają się w dość zaawansowanym stadium choroby. Nie trzeba jednak zbyt wiele, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, poniżej przypominamy o najważniejszych elementach profilaktyki.
Zwyrodnienia plamki żółtej(AMD) to choroba, której ciężka odmiana dotyka w Polsce rocznie 20 tys. osób. Prowadzi ona do tak znacznego pogorszenia wzroku, iż chorzy potrzebują pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności.
Nazwa „suche oko” określa zespół objawów obejmujących m. in. stałe zmęczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, nieostre widzenie. Powodem schorzenia jest niedostateczna ilość łez, bądź ich nieprawidłowych skład. Choroba może być bardzo uciążliwa, przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, obniża jakość życia, utrudnia podejmowane przez chorego codziennie działania.
Oczy są bardzo wrażliwą częścią naszego ciała, na ich kondycję wpływa wiele czynników zewnętrznych. Czynniki te mogą powodować podrażnienia, reakcje alergiczne, łzawienie, lub uczucie suchości.
Ponad połowa (51 proc.) Polaków deklaruje, że używa okularów przeciwsłonecznych. Takie okulary częściej noszą kobiety (56 proc.) niż mężczyźni (47 proc.) – wynika z badania OMNIMAS, zrealizowanego przez TNS OBOP.
Skomplikowane elektroniczne oko, które daje nadzieję na odzyskanie wzroku niewidomym, ma być dostępne już w 2009 roku - informuje "Życie Warszawy".
Polacy nieregularnie używają okularów korekcyjnych - zaledwie 32 procent "okularników" deklaruje, że korzysta z nich przez cały czas w ciągu dnia.
Australijscy naukowcy zbadali około 2000 osób w wieku 70 lat. Okazało się, że osoby mające problemy ze wzrokiem, odczuwają jednocześnie pogorszenie się słuchu.
Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki. Jest to jedna z najczęstszych chorób oczu. Wśród wielu typów zaćmy najbardziej rozpowszechnioną jest odmiana "starcza" czyli związana z wiekiem. Szacuje się, ze ok. 10 proc. zachorowań ma podłoże metaboliczne, genetyczne alub rozwija się na bazie innych chorób.
Otyli ludzie są dwukrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku, alarmuje najnowsze badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Raport sporządzony przez the Royal National Institute of the Blind (RNIB) ostrzega, iż miliony Brytyjczyków, zarówno dzieci jak i dorosłych, są zagrożone utratą wzroku z powodu chronicznej otyłości. W ich przypadku występuje zwiększone ryzyko pojawienia się jaskry i katarakty.
Żółte barwniki w warzywach takich jak kukurydza czy dynia mogą chronić kobiety przed utratą wzroku w wyniku związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żczyli AMD (Age-related Macular Degeneration) - wynika z badań przeprowadzonych w University of Wisconsin.
AMD (Age-related Macular Degeneration) - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest chorobą mogącą doprowadzić do utraty wzroku. Schorzenie to dotyka prawdopodobnie co dwudziestego Polaka, co może spowodować zniszczenie wzroku u niemal 1,9 miliona Polaków.
Chomiki z uszkodzonymi nerwami wzrokowymi po wstrzyknięciu im roztworu zawierającego nanocząsteczki syntetycznych peptydów odzyskały wzrok - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Metoda ta pomogła zarówno młodym jak i starszym chomikom. Naukowcy mają nadzieję, że niedługo w ten sposób będzie można odtwarzać zerwane np. podczas udaru czy urazu mózgu połączenia nerwowe u ludzi.