Komputery obecne są niemal we wszystkich dziedzinach naszego życia, ułatwiają nam pracę, dostarczają informacji, umożliwiają szybką komunikację. Niestety zbyt długie wpatrywanie się w ekran monitora nie sprzyja dobremu samopoczuciu.
W okresie letnio-jesiennym pomidor to niezaprzeczalny władca naszych stołów. Zdziwienie ogarnia, gdy czytamy, że jeszcze w XVII wieku uznawano go w niektórych krajach za owoc trujący i uprawiano go jedynie jako roślinę ozdobną... Na szczęście – szybko odkryto jego niepowtarzalny smak i właściwości, którymi urzekł i zawojował zwyczaje kulinarne wielu narodów. Prawdą jest jednak, że najsmaczniejszy jest w postaci jak najmniej przetworzonej.
Zaćma to jedna z częstszych chorób oczu, szacuje się, że dotyka 40 procent osób po 75- tym roku życia. Warszawskim lekarzom udało się przeprowadzić pierwsze operacje, które nie tylko usuwają zaćmę, ale i korygują astygmatyzm.
Jerzy Połomski ma nie tylko kłopoty zdrowotne, okazuje się, że zmaga się także z finansowymi tarapatami - informuje Super Express.
Choroby oczu to dolegliwości, które bardzo utrudniają życie, zdaniem amerykańskich naukowców mogą mieć też wpływ na jego długość.
Według zaleceń dietetyków dania z ryb powinno się jadać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Planując wiosenną dietę warto więc pamiętać o umieszczeniu ich w jadłospisie. Lista zdrowotnych zalet dań rybnych jest dość długa, oto ich krótkie przypomnienie – może zachęci do zasmakowania w potrawach tego rodzaju.
Zwyrodnienie plamki żółtej oraz retinopatia cukrzycowa to choroby oczu dotykające najczęściej starsze osoby. Być może eksperymenty, które naukowcy przeprowadzili na myszach pomogą w ich leczeniu.
VO Software, producent jednego z najlepszych na świecie syntezatorów mowy IVONA, uruchomił serwis say.expressivo.com. Użytkownicy internetu mogą tu za darmo sprawdzić, jak czyta „wirtualny lektor”, wysłać wiadomość głosową znajomym, opublikować ją na blogu lub nagrać na przenośny odtwarzacz MP3. Syntezator umożliwia osobom ze słabym wzrokiem odsłuchiwanie tekstów publikowanych w serwisach internetowych.
Wiele osób wybiera się do lekarza dopiero po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów. Jedynym z najbardziej motywujących objawów jest ból.
Zimą przed działaniem czynników atmosferycznych chronić powinniśmy nie tylko skórę, ale i oczy. Zmęczenie wzroku proteguje szybki zmierzch i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach.
Zwyrodnienie plamki żółtej rozwija się przez dłuższy czas bezobjawowo, nie towarzyszy temu ból, dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie. Problemy z widzeniem pojawiają się w dość zaawansowanym stadium choroby. Nie trzeba jednak zbyt wiele, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, poniżej przypominamy o najważniejszych elementach profilaktyki.
Zwyrodnienia plamki żółtej(AMD) to choroba, której ciężka odmiana dotyka w Polsce rocznie 20 tys. osób. Prowadzi ona do tak znacznego pogorszenia wzroku, iż chorzy potrzebują pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności.
Nazwa „suche oko” określa zespół objawów obejmujących m. in. stałe zmęczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, nieostre widzenie. Powodem schorzenia jest niedostateczna ilość łez, bądź ich nieprawidłowych skład. Choroba może być bardzo uciążliwa, przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, obniża jakość życia, utrudnia podejmowane przez chorego codziennie działania.
Oczy są bardzo wrażliwą częścią naszego ciała, na ich kondycję wpływa wiele czynników zewnętrznych. Czynniki te mogą powodować podrażnienia, reakcje alergiczne, łzawienie, lub uczucie suchości.
Ponad połowa (51 proc.) Polaków deklaruje, że używa okularów przeciwsłonecznych. Takie okulary częściej noszą kobiety (56 proc.) niż mężczyźni (47 proc.) – wynika z badania OMNIMAS, zrealizowanego przez TNS OBOP.