Dalekowzroczność, jaskra, zaćma, zmęczenie oczu - to najczęstsze problemy ze zdrowiem oczu ludzi dojrzałych i starszych. Jakkolwiek nie zawsze da się im zapobiec, można znacznie ograniczyć ryzyko ich wystąpienia - potrzebna jest ku temu m. in. odpowiednia dieta. Zobacz, jakie produkty pomogą zadbać o dobry wzrok.
Swędzące, zmęczone, piekące oczy? Tych objawów nie należy bagatelizować, gdyż mogą wskazywać na zespół suchego oka. To uszkodzenie funkcji produkcji łez nieleczone może prowadzić do uszkodzeń spojówki i rogówki. Jak radzić sobie z tym problemem, podpowiada mgr farmacji Ewa Chudzińska z Apteki Medicover w Warszawie.
Około 16 procent chorych na jaskrę bezpowrotnie traci wzrok. Według danych WHO schorzenie jest drugą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Tymczasem wiedza medyczna i nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają łatwo uniknąć tragedii. Wystarczy regularnie badać stan zdrowia oczu. W Polsce jaskrę zdiagnozowano u co najmniej 420 tys. osób z czego 300 tys. to kobiety. Prawdopodobnie połowa chorych wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy, powoli tracąc wzrok.
W codziennym życiu stale towarzyszy nam czytanie, patrzenie, oglądanie, przyglądanie się, dlatego istotne jest również zwrócenie uwagi na odpowiednie dbanie o oczy. Niestety aktualnie coraz częściej wypoczywamy pasywnie spędzając godziny przed telewizorem do późnych godzin wieczornych oraz mamy zły nawyk czytania przy sztucznym świetle. Również spędzając długie godziny przed monitorem komputera nadmiernie eksploatujemy wzrok, co prowadzi do zjawiska zmęczenia oczu.
Chociaż 73 procent Polaków przyznaje, że spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku, to aż 84 procent nigdy nie badała wzroku w kierunku jaskry, która jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku na całym świecie.
W najbliższą środę 28 stycznia krakowskie Kino Pod Baranami zaprezentuje kolejny seans w ramach cyklu Dojrzałe Kino adresowanego do seniorów. Na miłośników X muzy czeka film „Carte blanche” - poruszająca historia nauczyciela z liceum, który traci wzrok. W roli głównej Andrzej Chyra.
Możliwość zrezygnowania na zawsze z okularów i soczewek w nadziei na lepszy komfort życia to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z laserowej korekcji wzroku. Ciągle jednak wiedza na temat tej metody jest niewielka, dlatego w konsultacji z ekspertem Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok obalamy najczęstsze mity i przedstawiamy fakty dotyczące laserowej korekcji wad wzroku.
Lider U2 wyjaśnił, dlaczego chodzi w okularach przeciwsłonecznych. Wielu przypuszczało, że wokalista U2 wciąż nosi ciemne okulary dla szpanu i wizerunku, nie jest to jednak kwestia związana z modą.
Każdy z nas chce cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej. Z tego powodu powinniśmy zadbać o nasze oczy nieco troskliwej. Noszenie okularów przeciwsłonecznych, odpowiedni dobór sztucznego oświetlenia czy telewizora mogą tu nie wystarczyć. Nasz wzrok musimy chronić od wewnątrz, najlepiej stosując dietę bogatą w luteinę i składniki wspomagające jej przyswajanie.
Proszę, oto następny powód, by sięgnąć po filiżankę kawy - ten prawdopodobnie najpopularniejszy napój na świecie pomaga zapobiec pogarszaniu się wzroku.
Mniej niż połowa pacjentów, którzy tracą wzrok w wyniku rozwoju cukrzycy, została poinformowana przez lekarza o tym, że choroba ta może spowodować uszkodzenie wzroku.
Agnieszka Osiecka w Warszawie, Stary Marych w Poznaniu, czy krasnale we Wrocławiu – 24 września na jeden dzień wybranym pomnikom założono żółte okulary. To nie żart, a początek kampanii edukacyjnej „Chroń swój wzrok cały rok!”. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność ochrony oczu przed promieniami UV przez 365 dni w roku, niezależnie od pogody.
W tym roku przypadają w naszym kraju ósme obchody Światowego Tygodnia Siatkówki Oka. Jego polską odsłonę uświetni europejski projekt badawczy, który zostanie zainicjowany 26 września przez Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD Polska oraz Uniwersytet w Lozannie. Jego celem jest wyszukanie genów odpowiedzialnych za genetycznie uwarunkowane choroby siatkówki oka.
Kolejki pacjentów na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce rosną z każdym rokiem. Obecnie trzeba na niego czekać średnio 2,5 roku, a są miejsca w kraju, gdzie jest to nawet 6 lat. Zdaniem ekspertów, jeśli nie zwiększy się liczba zabiegów wykonywanych rocznie, do 2020 roku kolejka oczekujących powiększy się do 1 miliona pacjentów. Problemem jest też wysoki koszt operacji, który refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zaćma, nazywana także kataraktą, to choroba wzroku, powodująca zmętnienie soczewki. Jej skutkiem są zaburzenia w ostrości widzenia, mogące prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Najbardziej powszechna jest odmiana zaćmy związana z wiekiem, co nie oznacza, że zapadają na nią wyłącznie seniorzy. Obecnie coraz częściej odnotowuje się zachorowania nawet u osób po czterdziestce. Na szczęście istnieją sposoby całkowitego wyleczenia tej choroby. W Polsce na zaćmę choruje około 800 tysięcy osób.