Celem polityki społecznej wobec starszych jest poprawa jakości ich życia i samorządowcy mogą kreować wydarzenia zarówno w obszarze opieki, szczególnie wobec osób najstarszych i niepełnosprawnych – mówi Ryszard Majer, senatora RP. W ramach kampanii Polska Przyjazna Osobom Starszym zainicjowanej przez Ryszarda Majera, rozpoczęto jedno z największych badań poświęconych polskim seniorom.
„Problemy ludzi starych w społeczeństwie zaczynają się, kiedy ci z różnych powodów staja się samotni, ograniczają swoją aktywność, nie mają, z kim porozmawiać” – mówi Ryszard Majer, wieloletni rzecznik praw osób starszych, obecnie senator RP.
Zapewne wielu czytelników zdaje sobie pytanie dlaczego znani aktorzy piszą autobiografie lub udzielają wywiadu – rzeki. Anna Seniuk wyjaśnia we wstępie, że zgodziła się na rozmowy składające się na tę książkę dla swoich dzieci i wnuków. Z własnego doświadczenia wie, że gdy zaczęła interesować się swoją rodziną już nie było kogo zapytać.
Choć dla rzeszy Polaków na zawsze pozostanie niezapomnianą Madzią Karwowską z Czterdziestolatka, to przecież zagrała w swoim życiu setki innych ról. Pchła Szachrajka, wytworna Natasza czy szalona panna Tutli-Putli? A może seksbomba czasów szarego PRL-u, nieśmiała studentka i dziewczyna o wielu sportowych pasjach? Kim jeszcze okaże się dla czytelników tytułowa „nietypowa baba”?
Rozmowa z pisarką Izabelą Pietrzyk - o samotnych ryczących czterdziestkach, życzliwej choć odmiennej Rosji, życiowym optymizmie i szampańskim nastroju.
Barwny korowód kobiet, które zasłynęły dzięki swojej działalności wywiadowczej. Są wśród nich agentki, które zajmowały się szpiegostwem z pobudek patriotycznych, jak Elżbieta Zawacka lub Noor Ynayat Khan, ale i takie, które stały się narzędziem uprawiających politykę mężczyzn.
Osoby dojrzałe są dla instytucji finansowych idealnymi klientami. Niestety, z tego względu często popadają w kłopoty. W rozmowie z Senior.pl Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej, odnosi się do najważniejszych problemów, które seniorzy mają z finansami.
- Zawsze interesowały mnie odcienie szarości w ludzkim zachowaniu i moralności – fakt, że dobrzy ludzie robią czasem złe rzeczy, i na odwrót; i że tak naprawdę nikt nie wie, do czego byłby zdolny w ekstremalnych okolicznościach - mówi pisarka Katherine Webb.
Wiem na pewno, że miłość to naprawdę jedyna rzecz do której ludzie tęsknią. Władza, pieniądze, kariera są tylko jej substytutami, zaprzeczają temu podstawowemu pragnieniu. I temu, że tak naprawdę zostaliśmy stworzeni do dobrego życia we dwoje – z Katarzyną Grocholą rozmawiamy o miłości, książkach, zmianach i o tym jak się zostaje pisarką.
Rozwój duchowy niekoniecznie musi wiązać się z wiarą i religią, ale dla pełnego rozwoju człowieka, dla jego zdrowia potrzebne jest ćwiczenie ciała, umysłu i duszy, a religia i religijność stanowią integralną część rozwoju. Rozwój duchowy jest sprawą bardzo indywidualną i subiektywną. Każdy człowiek ma własną przeszłość i własne lekcje do odrobienia - mowi Stanisława Warmuz, aktywna uczestniczka działań na rzecz osób starszych Wrocławia i Dolnego Śląska.
O sztuce która musi docierać do ludzkich serc, o tworzeniu i działalności charytatywnej, o trudnym ale pięknym wspólnym życiu aktorskiego małżeństwa mówią pisarka i aktorka Marzanna Graff oraz aktor Aleksander Mikołajczak.
Rozmowy bez retuszu to niekonwencjonalny wywiad z jednym z najbardziej znanych polskich aktorów filmowych i teatralnych Arturem Barcisiem.
"Na każdy temat z Marią Szyszkowską rozmawia Stanley Devine" to książka o której nie zawaham się napisać - literatura wysokogatunkowa. Łączy w sobie wszystko - od magii rozmowy, po myślenie, empatię, mądrość, naukę i życie, oraz co oczywiste - istotę filozofii. Stanley Devine jest więc tą osobą, która zasiadając do rozmowy wie dużo o swojej wyjątkowej rozmówczyni. Zadaje pytania pełne zwrotów akcji, ciekawe, dotykające nie tylko spraw zawodowych, ale również życia osobistego.
Poznajemy Benedykta XVI nie tylko jako przywódcę Kościoła katolickiego, ale też jako człowieka, który ujmująco opowiada o niełatwym wejściu w rolę papieża i zderzaniu się z częstą krytyką pod własnym adresem. Wspomina pielgrzymki i ostatnie spotkania z Janem Pawłem II.
Książka „Marek Edelman: Bóg śpi" jest zapisem rozmów, jakie Witold Bereś i Krzysztof Brunetko przeprowadzili z tytułowym bohaterem podczas kręcenia filmu dokumentalnego „Dowódca Edelman" w reżyserii Artura Więcka „Barona". To zarazem pożegnanie ze zmarłym w 2009 roku ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, człowiekiem niezwykłym, wspaniałym i pięknym.