W sobotę we Wrocławiu zostanie zainaugurowany wernisaż dedykowany stuletnim mieszkańcom miasta. Tytuł wystawy "Wrocław dziękuje stulatkom" oddaje jej cel, organizatorami przedsięwzięcia są Rada Miejska oraz doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem zdjęć jest wrocławski artysta Stefan Arczyński.
Od zarania dziejów społeczeństwa na całym świecie wyznaczały kobietom i mężczyznom odrębne role. Określone prace oraz zachowania zazwyczaj przypisywano jednej lub drugiej płci. Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Śląskim w Katowicach pokazuje nam, jak światy te, czasem skrajnie odmienne, doskonale się uzupełniają oraz wzajemnie przenikają. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 10 grudnia o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do lutego 2008 roku.
22 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy etnograficznej "Gospodarstwo. Rzeczy zwyczajne, niezwykłe, zapomniane". Przedmioty, które będzie można oglądać w salach wystawowych, niezbyt często oglądają światło dzienne. Wydobywane z muzealnych magazynów uzupełniają od czasu do czasu rozmaite ekspozycje. Na tej powierzono im rolę główną.
W Siedzibie Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Narodowej w Warszawie oglądać można wystawę "Villa Laurentina. Arcydzieło epoki stanisławowskiej w trzech wymiarach”.
W Muzeum Niepodległości w Warszawie czynna jest wystawa fotograficzna prezentująca wszystko zrodziło pomysł powstania wystawy „Gdzie mój dom, gdzie moje miasto”, która pokazałaby Warszawę widzianą oczami człowieka pamiętającego tętniącą życiem stolicę i konfrontującego ten obraz z tym co zastał widząc ją po wojnie.
Galeria BWA w Gorzowie Wielkopolskim oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu są organizatorami wystawy „Władysław Hasior i konteksty”. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 stycznia w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie.
Rembrandt van Rijn to jeden z najwybitniejszych malarzy wszechczasów. Artysta jest także uznawany za mistrza i niedościgły wzór w posługiwaniu się sztuką graficzną, szczególnie akwafortą.
Wystawa „Miasta bez barier - 2006”, trwająca do 16 grudnia, podsumowuje realizowany na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej program „Projektowanie przestrzeni wspólnej”. Projekt ma na celu uczulenie przyszłych architektów na potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo.
11 grudnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Warszawa, stan wojenny”. Wystawa obejmuje okres od sierpnia 1981 roku - tajnych przygotowań do stanu wojennego - do 11 września 1986 roku i amnestii dla więźniów politycznych. Ekspozycja zostanie zaprezentowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Od 20 listopada do końca grudnia w Galerii Podróżników Nowohuckiego Centrum Kultury będzie można oglądać wystawę pt. „Był kiedyś inny Rynek Krakowski”. Ekspozycję tworzą zdjęcia, których tematem jest dawny wygląd krakowskiego Rynku. Fotografie, pochodzące ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, powstały w latach 1900-1939.
Od jutra w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej będzie można oglądać wystawę historyczną „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Celem wystawy jest – jak piszą jej autorzy - „przywrócenie pamięci o ludobójstwie, jego ofiarach i sprawcach”.
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”, pragnąc uczcić Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, zaprasza na wystawę fotografii Przemysława Pokryckiego, pt. „JESTEŚMY”. W Warszawie można zobaczyć ją w dniach 23 września – 8 października 2006r.w pasażu Galerii Handlowej CH Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 126 (I piętro obok restauracji „Sfinks”).
Każda starsza osoba może opowiedzieć niepowtarzalną historię swoich licznych doświadczeń. Fotograf Munesuke Yamamoto zrobił zdjęcia ludziom w wieku od 70 do stu lat 100 pragnąc uchwycić przeróżne emocje na trwałe wypisane na twarzach starszych ludzi. Global Action on Aging prezentuje niektóre z jego prac przedstawiających starszych Japończyków, którzy żyją pełnią życia pomimo pewnych ograniczeń natury fizycznej, a także trudnych doświadczeń z wojen.
W Konsulacie Generalnym RP w czeskiej Ostrawie zostanie dziś otwarta wystawa „Jerzy Giedroyc i Kutura”, poświęcona problematyce czeskiej, jaka pojawiała się na łamach paryskiego pisma „Kultura”. Ekspozycja jest częścią obchodów ogłoszonego przez Sejm i UNESCO Roku Jerzego Giedroycia.
W Wielkiej Brytanii odbędzie się wystawa prac artystów, którzy ukończyli 50 rok życia. To pierwsza tego typu impreza na świecie.