Zakład Narodowy im. Ossolińskich przygotowuje wystawę "Polskie Państwo Podziemne", której wernisaż odbędzie się w nowo wyremontowanej Kamienicy pod Złotym Słońcem na wrocławskim rynku, 25 października o godz. 16. Kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Preisner-Stokłosa. Wystawa inicjuje działalność Gabinetów Władysława i Zofii Bartoszewskich oraz Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w kamienicy.
Mediations Biennale odbywa się w Poznaniu po raz drugi. Jego ideą jest dialog między cywilizacjami, kulturą i sztuką, prezentacja dokonań sztuki najnowszej z odległych zakątków globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej. W tym roku w Biennale weźmie udział blisko 150 artystów z ponad 30 krajów.
Wystawa "Jesteśmy" powstała w 2006 roku z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Od tej pory była eksponowana w kilku miastach w Polsce, a w maju uświetniła berlińską międzynarodową konferencję "Starzenie się krajów Europy Wschodniej". Jej organizatorami byli DGO (Deutsche Gesellschaft fur Osteuropakunde) i EVZ (Erinnerung. Verantwortung. Zukunft).
13 maja w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" zostanie otwarta wystawa "Rzeczpospolita utracona", ukazująca Polskę, która została zniszczona przez II wojnę światową.
W ramach obchodów 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej Instytut Dialogu Międzykulturowego przy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!" zaprasza na wystawę pod tytułem „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie".
Wystawa „Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich” będzie pierwszą w Polsce prezentacją bezcennych wyrobów fajansowych, których dekoracje nawiązują do sztuki Rafaela Santi – jednego z najsłynniejszych obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła - przedstawicieli włoskiego renesansu.
Miłośnicy robótek ręcznych, a szczególnie zaś haftu będą w kwietniu mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami i wzorami. Do pięciu polskich miast zawita Światowa Wystawa Haftu.
W dniach 6 - 20 grudnia w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się szósta edycja bożonarodzeniowej wystawy dekoracji świątecznych. Jest to wspaniała okazja, aby podpatrzeć pomysły profesjonalistów i zastosować je we własnym domu.
Biorąc do ręki książkę, najpierw patrzymy na jej oprawę. Często to pierwsze spojrzenie sprawia, że chcemy mieć w domu właśnie książkę „dobrze ubraną". Dzieło w dziele, czyli książka dobrze ubrana to hasło 18. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Tegorocznym targom towarzyszyć zatem będą rozmaite działania podkreślające związek grafiki z tekstem.
Już ponad 5 tysięcy osób zwiedziło wystawę „Europa-to nasza historia", otwartą 1 maja w Hali Stulecia we Wrocławiu. Ta multimedialna podróż po meandrach historii zjednoczonej Europy potrwa do 5 sierpnia.
W sobotę we Wrocławiu zostanie zainaugurowany wernisaż dedykowany stuletnim mieszkańcom miasta. Tytuł wystawy "Wrocław dziękuje stulatkom" oddaje jej cel, organizatorami przedsięwzięcia są Rada Miejska oraz doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem zdjęć jest wrocławski artysta Stefan Arczyński.
Od zarania dziejów społeczeństwa na całym świecie wyznaczały kobietom i mężczyznom odrębne role. Określone prace oraz zachowania zazwyczaj przypisywano jednej lub drugiej płci. Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Śląskim w Katowicach pokazuje nam, jak światy te, czasem skrajnie odmienne, doskonale się uzupełniają oraz wzajemnie przenikają. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 10 grudnia o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do lutego 2008 roku.
22 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy etnograficznej "Gospodarstwo. Rzeczy zwyczajne, niezwykłe, zapomniane". Przedmioty, które będzie można oglądać w salach wystawowych, niezbyt często oglądają światło dzienne. Wydobywane z muzealnych magazynów uzupełniają od czasu do czasu rozmaite ekspozycje. Na tej powierzono im rolę główną.
W Siedzibie Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Narodowej w Warszawie oglądać można wystawę "Villa Laurentina. Arcydzieło epoki stanisławowskiej w trzech wymiarach”.
W Muzeum Niepodległości w Warszawie czynna jest wystawa fotograficzna prezentująca wszystko zrodziło pomysł powstania wystawy „Gdzie mój dom, gdzie moje miasto”, która pokazałaby Warszawę widzianą oczami człowieka pamiętającego tętniącą życiem stolicę i konfrontującego ten obraz z tym co zastał widząc ją po wojnie.