Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę pt. „Kartografia górnicza”. Celem wystawy jest podkreślenie znaczenia miernictwa dla rozwoju ośrodków górniczych w Polsce. Na ekspozycji prezentowane są archiwalne plany wielu kopalń, zabytkowe urządzenia miernicze oraz sprzęt do sporządzania map.
W listopadzie w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury (RONiK) w Warszawie można oglądać wystawę malarską „Święta Góra Grabarka w 100 obrazach”, będącą efektem dwutygodniowego pleneru grupy artystów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Polski.
Najstarsza powieść radiowa – „Matysiakowie” – jest nadawana już od 55 lat. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Mieszkam tu nad Wisłą…”. Ekspozycję będzie można oglądać od 14 października w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie.
Statystycznie, w ciągu 80-letniego życia człowiek pokonuje odległość równą trzem obwodom kuli ziemskiej. Ludzkie ciało jest bez wątpienia doskonałym mechanizmem i nadal stanowi kopalnię inspiracji dla technologii, które można podziwiać w berlińskim Centrum Naukowym Technologii Medycznych Otto Bock.
Pierwsza w dziejach polsko-niemieckich stosunków ekspozycja obrazująca historię ostatniego tysiąclecia naszego sąsiedztwa została otwarta w Berlinie. W uroczystości otwarcia uczestniczyli prezydenci Polski i Niemiec: Bronisław Komorowski i Christian Wulff oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski. Ekspozycja w Martin-Gropius-Bau, będąca częścią Zagranicznego Programu Polskiej Prezydencji, potrwa od 23 września do 9 stycznia 2012 r.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się podróżująca po Polsce wystawa "Świat toruńskiego piernika". Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu odwiedziła już 10 miast, a kolejka placówek chętnych do jej prezentowania sięga połowy 2013 roku.
„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci jest najważniejszym eksponatem wystawy w Pałacu Królewskim w Madrycie, której uroczyste otwarcie nastąpiło 1. czerwca br. Uczestniczyli w nim Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką oraz król Hiszpanii Juan Carlos i królowa Zofia.
Od kilku lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę na Zamku w Poznaniu. Poznańska publiczność może oglądać najlepsze prasowe fotografie świata zaledwie tydzień po światowej premierze w Oude Kerk w Amsterdamie.
Zaplanowana na początek marca wystawa Amber Treasures / Skarby z bursztynu to prezentacja najlepszych eksponatów bursztynowych ze zbiorów muzeum. Zaciemnione wnętrze Łaźni, której przestrzeń rozświetlona jest wyłącznie wydobywającym się z czerni kolorem bursztynu – tworzy atmosferę tajemnicy. Aranżacja wnętrza i sposób prezentacji obiektów przywołuje skojarzenia z tajemniczością skarbca
Pokazem tym grupa LUXUS celebrowała nadejście nowych czasów - czasów nieograniczonej wolności, radosnej zabawy i ogólnej prosperity. Suto zastawione stoły uginały się od sztucznych tortów i ciast, które na dodatek kręciły się, świeciły i wydawały rozkoszne dźwięki. Publiczność posunęła się nawet do skonsumowania paru mniejszych elementów.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich przygotowuje wystawę "Polskie Państwo Podziemne", której wernisaż odbędzie się w nowo wyremontowanej Kamienicy pod Złotym Słońcem na wrocławskim rynku, 25 października o godz. 16. Kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Preisner-Stokłosa. Wystawa inicjuje działalność Gabinetów Władysława i Zofii Bartoszewskich oraz Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w kamienicy.
Mediations Biennale odbywa się w Poznaniu po raz drugi. Jego ideą jest dialog między cywilizacjami, kulturą i sztuką, prezentacja dokonań sztuki najnowszej z odległych zakątków globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej. W tym roku w Biennale weźmie udział blisko 150 artystów z ponad 30 krajów.
Wystawa "Jesteśmy" powstała w 2006 roku z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Od tej pory była eksponowana w kilku miastach w Polsce, a w maju uświetniła berlińską międzynarodową konferencję "Starzenie się krajów Europy Wschodniej". Jej organizatorami byli DGO (Deutsche Gesellschaft fur Osteuropakunde) i EVZ (Erinnerung. Verantwortung. Zukunft).
13 maja w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" zostanie otwarta wystawa "Rzeczpospolita utracona", ukazująca Polskę, która została zniszczona przez II wojnę światową.
W ramach obchodów 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej Instytut Dialogu Międzykulturowego przy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!" zaprasza na wystawę pod tytułem „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie".