Od początku sierpnia na stronie internetowej „Muzeum Utraconego” można zobaczyć nową kolekcję zaginionych dzieł. Tym razem wystawa nawiązuje swoją tematyką do zwierząt. W nowej letniej kolekcji znalazło się 11 eksponatów, które kiedyś były w polskich zbiorach, a obecnie ich los jest nieznany.
Od początku lipca na stronie internetowej „Muzeum Utraconego” można oglądać kolejną kolekcję dzieł zaginionych. Tym razem są to obrazy braci Gierymskich – Aleksandra i Maksymiliana. Kolekcja ta wzbogaci aktualne wystawy prac obu malarzy w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Warszawski oddział IPN zaprasza do zwiedzania monumentalnej wystawy "Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990". Wystawa składa się z 60 plansz o wymiarach 100x200cm. Na planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, którym towarzyszy obszerny komentarz historyczny.
To fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie widziana oczami wnuczki. W dniach od 30 maja do 20 sierpnia w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem oglądać można wystawę autorstwa Barbary Caillot-Dubus, która prezentuje fascynującą historię życia Adama i Jadwigi Czartoryskich. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
14 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie wystartuje nowa, comiesięczna inicjatywa – Dzień Seniora. Będzie to wydarzenie edukacyjne adresowane do seniorów, którzy chcą poznać najnowszą, zagraniczną i polską sztukę. W ramach spotkania inauguracyjnego przewidziano wystawę „Kilka gramów czerwonego, żółtego i niebieskiego”.
Od 4 maja do 14 września będzie można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie świat Stanleya Kubricka.
Polityka, współczesne media, historia sztuki, historia władzy i porywania tłumów. Od 16 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpocznie się cykl wykładów czwartkowych, prezentowanych w ramach programu edukacyjnego do wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi".
Pojutrze, 26 lipca 2012 roku, o godz. 12.00 w hallu głównym w Sejmie otwarta zostanie wystawa „Amazonki 2011”. Uroczystego otwarcia dokonają pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Agnieszka Kozłowska–Rajewicz, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet Bożena Szydłowska oraz poseł Rafał Grupiński.
Jakim rozrywkom oddawali się mieszkańcy przedwojennej Warszawy? Zabawy przedwojennych mieszkańców stolicy będziemy mogli poznać dzięki wystawie "Umówiłem się z nią na dziewiątą… czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy". Zobaczyć ją będzie już od jutrzejszego popołudnia w Warszawie, w galerii plenerowej usytuowanej między murami obronnymi Starego Miasta przy placu Zamkowym, w Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego.
Alicja Janosz twierdzi, że za 30 lat będzie wyglądać jak … mały zgred. Dariusz Dudek powiedział, że mniej martwi go, jak będzie wyglądał, bo liczy się by wtedy mieć blisko siebie kogoś bliskiego. A Maciej Balcar ucieszył się, że czas obejdzie się z nim łagodniej, niż sądził. To tylko część znanych i lubianych osób, które wzięły udział w akcji „I ty będziesz seniorem”.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę pt. „Kartografia górnicza”. Celem wystawy jest podkreślenie znaczenia miernictwa dla rozwoju ośrodków górniczych w Polsce. Na ekspozycji prezentowane są archiwalne plany wielu kopalń, zabytkowe urządzenia miernicze oraz sprzęt do sporządzania map.
W listopadzie w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury (RONiK) w Warszawie można oglądać wystawę malarską „Święta Góra Grabarka w 100 obrazach”, będącą efektem dwutygodniowego pleneru grupy artystów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Polski.
Najstarsza powieść radiowa – „Matysiakowie” – jest nadawana już od 55 lat. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Mieszkam tu nad Wisłą…”. Ekspozycję będzie można oglądać od 14 października w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie.
Statystycznie, w ciągu 80-letniego życia człowiek pokonuje odległość równą trzem obwodom kuli ziemskiej. Ludzkie ciało jest bez wątpienia doskonałym mechanizmem i nadal stanowi kopalnię inspiracji dla technologii, które można podziwiać w berlińskim Centrum Naukowym Technologii Medycznych Otto Bock.
Pierwsza w dziejach polsko-niemieckich stosunków ekspozycja obrazująca historię ostatniego tysiąclecia naszego sąsiedztwa została otwarta w Berlinie. W uroczystości otwarcia uczestniczyli prezydenci Polski i Niemiec: Bronisław Komorowski i Christian Wulff oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski. Ekspozycja w Martin-Gropius-Bau, będąca częścią Zagranicznego Programu Polskiej Prezydencji, potrwa od 23 września do 9 stycznia 2012 r.