W warszawskiej Cytadeli powstanie Muzeum Historii Polski - zdecydował rząd. Na budowę Muzeum, realizowaną w latach 2016-2019, z państwowej kasy trafi 310 mln zł. Otwarcie zaplanowano na listopad 2018 roku. Muzeum rocznie może odwiedzać ponad 500 tysięcy osób.
W tym roku przypada 50-lecie wszczepienia pierwszego stymulatora serca w Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W związku z rocznicą przygotowano unikalną ekspozycję stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów wszczepianych pacjentom na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia.
Piwo i metody jego warzenia znane były we Wrocławiu i na Śląsku już we wczesnym średniowieczu. Poświadczają to zapisy z dawnych kronik i różnego rodzaju dokumentów. Przedmioty związane z dziejami wrocławskiego browarnictwa do 1945 roku eksponowane są na wystawie „Piwo we Wrocławiu” w Starym Ratuszu.
W dniach 26-31 maja 2015 roku odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Kryminału. W czasie imprezy nie zabraknie wydarzeń poświęconych królowej kryminału - w tym roku przypada 125. rocznica urodzin Agathy Christie. Jak organizatorzy uczczą pamięć słynnej autorki?
W warszawskim Muzeum Narodowym można podziwiać jeden z najbardziej znanych obrazów Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera „Harmonia w szarości i zieleni: Miss Cicely Alexander”. Arcydzieło będzie gościć w Warszawie tylko przez tydzień – do 25 marca włącznie. Obraz wypożyczono z galerii Tate w Londynie na pierwszy miesiąc wystawy „Olga Boznańska 1865-1940”.
Od 6 marca do 31 maja 2015 roku we wrocławskim Pałacu Królewskim będzie można obejrzeć pierwszą retrospektywną wystawę prac Maxa Wislicenusa – twórcy wrocławskiej secesji i propagatora sztuki stosowanej. Zaprezentowanych zostanie prawie 70 prac artysty pochodzących z różnych lat i reprezentujących wszystkie podejmowane przez artystę tematy.
Z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu jesienią 2014 r. na ulicach pięciu miast – Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia i Poznania – będzie można oglądać wystawę edukacyjną na temat udaru mózgu przygotowaną pod hasłem „Manifest udarowy”. Na ekspozycję złożą się portrety i historie osób, które doświadczyły tej choroby. Dzięki wystawie będzie można zapoznać się także z podstawowymi informacjami o udarze – jego przyczynach i profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji.
Historie i portrety osób, które doświadczyły udaru mózgu stanowią ekspozycję wystawy edukacyjnej przygotowanej przez Fundację Udaru Mózgu. Ten szczególny projekt oglądać będzie można jesienią na ulicach Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia oraz Poznania. Wystawa "Manifest udarowy" umożliwi zapoznanie z najważniejszymi informacjami dotyczącymi udaru - jego przyczyn i profilaktyki, leczenia i rehabilitacji.
Od 15 września do 15 października w Teatrze Żydowskim w Warszawie będzie można oglądać wystawę poświęconą Idzie Kamińskiej. Celem tego przedsięwzięcia jest prezentacja najważniejszych kreacji aktorskich patronki Teatru Żydowskiego. Wśród ekspozycji zalazły się zdjęcia, oryginalne kostiumy Kamińskiej, w których grała na deskach teatralnych, a także film „Jej Teatr” poświęcony aktorce.
W dniach 13-14 września będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, którego ekspozycje znajdują się w obiektach wpisanych na Listę UNESCO. Placówka otwiera swe podwoje dla zwiedzających w związku z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.
Od początku sierpnia na stronie internetowej „Muzeum Utraconego” można zobaczyć nową kolekcję zaginionych dzieł. Tym razem wystawa nawiązuje swoją tematyką do zwierząt. W nowej letniej kolekcji znalazło się 11 eksponatów, które kiedyś były w polskich zbiorach, a obecnie ich los jest nieznany.
Od początku lipca na stronie internetowej „Muzeum Utraconego” można oglądać kolejną kolekcję dzieł zaginionych. Tym razem są to obrazy braci Gierymskich – Aleksandra i Maksymiliana. Kolekcja ta wzbogaci aktualne wystawy prac obu malarzy w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Warszawski oddział IPN zaprasza do zwiedzania monumentalnej wystawy "Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990". Wystawa składa się z 60 plansz o wymiarach 100x200cm. Na planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, którym towarzyszy obszerny komentarz historyczny.
To fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie widziana oczami wnuczki. W dniach od 30 maja do 20 sierpnia w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem oglądać można wystawę autorstwa Barbary Caillot-Dubus, która prezentuje fascynującą historię życia Adama i Jadwigi Czartoryskich. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
14 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie wystartuje nowa, comiesięczna inicjatywa – Dzień Seniora. Będzie to wydarzenie edukacyjne adresowane do seniorów, którzy chcą poznać najnowszą, zagraniczną i polską sztukę. W ramach spotkania inauguracyjnego przewidziano wystawę „Kilka gramów czerwonego, żółtego i niebieskiego”.