Uchwycona chwila, wydarzenie, postać, gra światła, barw. Jeden obraz może przemawiać mocniej niż wiele słów. Wystawa „Inspiracja jest kobietą” jest zbiorem fotografii, które w symboliczny sposobów prezentują upływ czasu. Sesja fotograficzna oraz wystawa powstały w ramach międzypokoleniowej inicjatywy studentów specjalności Menadżer działań artystycznych i arteterapia oraz słuchaczek Dolnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego będzie można obejrzeć podczas wystawy w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze w Poznaniu w dniach 23 marca - 30 kwietnia 2018 r. Towarzyszyć jej będą wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Sól w Polsce – współczesne ośrodki produkcji”, która będzie prezentowana od 5 lipca do 15 października 2017 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce. Wystawa pokazuje ważniejsze ośrodki produkcji soli na obszarze Polski.
W piątek, 18 grudnia 2015 roku, o godz. 17.00, we włocławskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „Zapomniany świat. Olędrzy w krajobrazie i kulturze”. Ekspozycja poświęcona jest tzw. olędrom — osadnikom pochodzącym z terenu dzisiejszej Holandii i Niemiec, którzy przybyli do Polski w 1. poł. XVI w.
Do 22 listopada potrwa rozpoczynający się dziś w austriackiej stolicy Wiedeński Tydzień Sztuki - Vienna Art Week 2015. To impreza skupiająca wokół siebie ponad 200 różnorodnych wydarzeń kulturalnych, w których udział wezmą twórcy z całego świata.
Od 4 października w Muzeum Miejskim Wrocławia będzie można oglądać wystawę arcydzieł malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną dzieła najważniejszych polskich artystów, które pochodzą z wrocławskiego, prywatnego zbioru. Wystawę można podziwiać do 24 kwietnia 2016 roku.
Od 15 września w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce można oglądać wystawę „Wieliczka. Miasto utrwalone w kadrze”. Ekspozycję stanowią historyczne fotografie, które zaprezentowano wraz ze współczesnymi zdjęciami miasta. Wystawę można zwiedzać do 15 listopada 2015 roku.
Uosabiały bogactwo i władzę, budziły zachwyt i pożądanie. Wypełniały skarbce, zdobiły insygnia, paramenty liturgiczne, stroje, biżuterię, broń i przedmioty użytkowe. Kamienie szlachetne i ozdobne, bo o nich mowa, od zawsze fascynowały ludzi wszystkich kultur nie tylko ze względu na piękno barw i blask, trwałość i wartość, ale także przypisywaną im magiczną moc. Ich piękno można podziwiać na wystawie „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce” w Zamku Żupnym w Wieliczce, prz ul. Zamkowej 8. W niedzielę, 30 sierpnia o godz. 14.30, w ostatnim dniu wystawy – oprowadzi po niej autorka.
200 lat temu zakończył się Kongres Wiedeński, który wprowadził nowy ład w Europie. Z tej okazji wiedeński Hofburg, miejsce które do 1918 roku było centrum imperium cesarskiego Habsburgów, zaprasza na wystawę „Idea Europy – 200 lat Kongresu Wiedeńskiego” prezentującą wydarzenia przełomu lat 1814/15, które w tamtym okresie utrzymywało w napięciu cały kontynent.
Do 1 listopada 2015 roku można podziwiać wystawę „Wiedeń na drodze do metropolii. Ulica Ringstraße i jej epoka”, którą organizuje Austriacka Biblioteka Narodowa w Wiedniu. Zwiedzającym zaprezentowano ponad 200 eksponatów z okresu 1823 -1930, ukazujących 100 lat historii miasta.
W warszawskiej Cytadeli powstanie Muzeum Historii Polski - zdecydował rząd. Na budowę Muzeum, realizowaną w latach 2016-2019, z państwowej kasy trafi 310 mln zł. Otwarcie zaplanowano na listopad 2018 roku. Muzeum rocznie może odwiedzać ponad 500 tysięcy osób.
W tym roku przypada 50-lecie wszczepienia pierwszego stymulatora serca w Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W związku z rocznicą przygotowano unikalną ekspozycję stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów wszczepianych pacjentom na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia.
Piwo i metody jego warzenia znane były we Wrocławiu i na Śląsku już we wczesnym średniowieczu. Poświadczają to zapisy z dawnych kronik i różnego rodzaju dokumentów. Przedmioty związane z dziejami wrocławskiego browarnictwa do 1945 roku eksponowane są na wystawie „Piwo we Wrocławiu” w Starym Ratuszu.
W dniach 26-31 maja 2015 roku odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Kryminału. W czasie imprezy nie zabraknie wydarzeń poświęconych królowej kryminału - w tym roku przypada 125. rocznica urodzin Agathy Christie. Jak organizatorzy uczczą pamięć słynnej autorki?
W warszawskim Muzeum Narodowym można podziwiać jeden z najbardziej znanych obrazów Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera „Harmonia w szarości i zieleni: Miss Cicely Alexander”. Arcydzieło będzie gościć w Warszawie tylko przez tydzień – do 25 marca włącznie. Obraz wypożyczono z galerii Tate w Londynie na pierwszy miesiąc wystawy „Olga Boznańska 1865-1940”.