Do rozpoczęcia wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, ale coraz ładniejsza aura sprawia, że coraz chętniej wypoczywamy nad wodą. Tylko od początku maja do 2 czerwca utonęły już 32 osoby. Tymczasem by wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.
W tym roku kalendarz długich weekendów nas nie rozpieszcza, dlatego Polacy już myślą o wakacyjnych podróżach. Swój urlop zaplanowało na czerwiec przeszło 10 procent rodaków więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Popularnością cieszą się zarówno wyjazdy zorganizowane, jak i spontaniczne wycieczki „na własną rękę”. Jak jednak pokazują analizy, oferta touroperatora może być nawet o ponad 300 zł tańsza.
Fuerteventura, Teneryfa, Majorka, Lanzarote i Gran Canaria. Oto najpopularniejsze wśród polskich turystów hiszpańskie wyspy. Dlaczego lubimy je najbardziej?
W roku 2014 ponad połowa dorosłych Polaków wypoczywała poza miejscem zamieszkania przynajmniej raz przez co najmniej dwa dni - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. W ubiegłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, Polacy najczęściej wypoczywali w kraju. Za granicą wypoczywało 18 procent ogółu Polaków, co stanowi jedną trzecią wyjeżdżających w celach wypoczynkowych na co najmniej dwa dni.
Sezon zimowych wojaży właśnie startuje – widać to w sklepach ze sprzętem narciarskim, widać też na ulicach. Reklam, promujących bajeczne, polskie bądź zagraniczne kurorty, nie brakuje. Polacy bombardowani są kolorowymi folderami i kuszącymi zdjęciami. Problem polega na tym, że dla przeciętnego Polaka zimowy wypad to luksus, na który nie może sobie pozwolić. Liczby mówią same za siebie.
Wystarczy wybrać się do najbliższego parku, aby zobaczyć jak zmienia się polskie społeczeństwo, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Parki pełne rowerzystów, biegaczy i oblegane kluby fitness. Okazuje się, że 2/3 Polaków przyznaje, że uprawiało sport lub ćwiczyło w ciągu ostatniego roku. A w jaki sposób spędzamy czas na urlopie?
W tych obiektach nie spotkamy dzieci chlapiących się wodą w basenie czy hałasujących na placu zabaw pod oknami. Wypoczynek w hotelach dla dorosłych czyli obiektach dedykowanych osobom powyżej 16-18 roku życia cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Najlepsze współczesne winnice na świecie znajdują się w Europie, głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Co roku przybywa fanów enoturystyki, czyli turystyki winiarskiej, po miejscach związanych z uprawą winorośli i produkcją wina. Organizatorzy turystyki aktywnej, coraz częściej proponują wyjazdy właśnie do winnic.
Tylko w lipcu, o blisko 50 proc. wzrosła sprzedaż wyjazdów zagranicznych, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Podobne wzrosty osiągnęli najwięksi touroperatorzy - wynika z raportu Travelplanet. Jedno jest pewne – Polacy znowu chętnie korzystają z wyjazdów zorganizowanych.
Prawo do urlopu jest jednym z elementarnych pracowniczych przywilejów, przysługujących osobom, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę. Okazuje się jednak, że urlop nie jest dany nam raz na zawsze – może zostać przerwany przez pracodawcę. Ma on do tego pełne prawo. Kiedy pracodawca może wezwać z urlopu?
Wielu z nas z utęsknieniem czekało na długi majowy weekend. To przecież doskonała okazja, aby spędzić czas gdzieś poza miastem. Zwykle to auto będzie naszym głównym środkiem transportu w czasie tego krótkiego wypoczynku. O czym należy pamietać przed wyjazdem na majówkę?
Do wakacji pozostały jeszcze trzy długie miesiące oczekiwania. Jednakże coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd w okresie od kwietnia do czerwca, ceniąc sobie wiosenny wypoczynek w cieplejszych rejonach świata.
Drzemka jest efektywnym sposobem odpoczynku w ciągu dnia. Nawet krótka wystarcza bowiem, by zdolności poznawcze mózgu uległy znaczącemu zwiększeniu. Warto więc wyrobić w sobie, wpleciony pomiędzy różne obowiązki, nawyk krótkiego spania. Jednak drzemka drzemce nierówna – jak odpoczywać żeby przez cały dzień pozostać pełnym zdrowia i energii?
Polacy nie wyjeżdżają masowo na egzotyczne urlopy. Preferujemy polskie plaże i atrakcje turystyczne, a jeśli juz wybieramy się w celach turystycznych za granice - to przede wszystkim do Niemiec - takie wyniki ukazuje badanie CBOS "Gdzie wypoczywaliśmy w 2013 roku".
Do zagranicznej podróży warto dobrze się przygotować. W trakcie wyjazdu będą czekały na nas bowiem nie tylko przyjemności, ale również pewne zagrożenia jak np. kieszonkowcy. Eksperci radzą, aby nie trzymać całej gotówki w jednym miejscu. Nie warto także nosić przy sobie jej dużej ilości. Jeśli nie wybieramy się w miejsca, w których nie ma bankomatów to najlepiej zabrać tyle, ile jest nam potrzebne na podstawowe potrzeby oraz wyposażyć się w kartę płatniczą.