W 2010 roku Polacy częściej szukali ofert wypoczynku nad morzem, niż w górach - wynika z danych serwisu otoWakacje.pl. Latem prym wiodły Krynica Morska, Mielno i Niechorze. Wśród kurortów górskich, niezależenie od pory roku, największą popularnością cieszyło się Zakopane
Boże Narodzenie to z definicji czas spędzony w domowym zaciszu i na spotkaniach w rodzinnym gronie. Natomiast Sylwester to wieczór szampańskich zabaw, imprez, bali oraz doskonała okazja do wyjazdu. Gdzie Polacy w 2010 roku deklarowali, że spędzą święta i noc sylwestrową?
Dobroczynnego wpływu snu na nasz organizm nie sposób przecenić. Jego odpowiednia dawka jest niezbędna zarówno dla zachowania zdrowia fizycznego, jak i dla umysłu - w każdym wieku. Aby jednak skutecznie spełniał swoją rolę, należy zadbać o jego jakość.
W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, przebywają z rodziną lub biernie odpoczywają, chcieliby jednak częściej wyjeżdżać za miasto, brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych lub korzystać z rozrywek w mieście - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Dwie piąte Polaków uważa, że w ciągu ostatnich pięciu lat ilość czasu wolnego, jakim dysponują, nie uległa zmianie. Przybywanie ilości czasu wolnego najwyraźniej odczuwają respondenci między 55 a 64 rokiem życia. Wśród badanych po 65 roku życia, czyli osób, które w większości nie mają już obowiązków zawodowych, dominuje poczucie, że ich „budżet czasu” jest stabilny.
W porównaniu z rokiem ubiegłym jakość wody nieznacznie się pogorszyła, jednak w zdecydowanej większości kąpielisk nadmorskich oraz tych położonych nad jeziorami i rzekami możemy bezpiecznie się kąpać. Europejczycy, którzy zamierzają tego lata wybrać się na wakacje nad morze, nie muszą się obawiać o jakość wody w kąpieliskach. Z opublikowanego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że około 96 proc. plaż oraz 90 proc. jezior i rzek spełnia minimalne unijne normy czystości.
Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że najczystsze europejskie plaże można znaleźć na Cyprze, w Grecji, Francji i na Malcie.
„Podróże kształcą" - to polskie przysłowie towarzyszy nam przy każdym wyjeździe. Niestety - z biegiem lat rezygnujemy z przyjemności, które dają wyprawy i wolimy spędzić wieczór przed telewizorem, a nie odkrywać kolejne miejsca.
Wydawać by się mogło, że obecna sytuacja na rynku finansowym uniemożliwi nam bezstresowy i miły wypoczynek w otoczeniu przyrody. Dotychczas walory ojczystej krainy przedkładaliśmy nad wyprawy do ciepłych krajów, ale w związku z tym, że kondycja gospodarcza Polski ma się całkiem nieźle w stosunku do sąsiadów, w Polsce będzie w tym roku chętnie wypoczywał i krajan, i obcokrajowiec.
Z badania przeprowadzonego przez serwis Egotest.pl wynika, że aż 80% pracowników biurowych ma kłopoty ze wzrokiem, zaś 1/3 cierpi z powodu częstych bólów pleców i karku.
Przed nami wakacje, czas wypoczynku, który często kończy się urazami. Jeśli, więc planujesz spędzenie urlopu w aktywny sposób przygotuj organizm to czekającego go wysiłku.
Wiosna i lato to czas wycieczek z miasto, odpoczynku na łonie na przyrody. To też niestety okazja to spotkania owadów takich jak pszczoły, osy czy kleszcze.
Dla przeciętnego Europejczyka najbardziej zaufanym miejscem na wakacje jest Szwajcaria. Polacy natomiast najbardziej ufają swojej ojczyźnie, a także Włochom i Hiszpanii. Zaufanie do obu krajów potwierdza się również w popularności tych miejsc wśród polskich turystów. To, które kraje są zdaniem Europejczyków godnymi zaufania miejscami wakacyjnymi, a które nie, pokazują wyniki ósmej edycji badania European Trusted Brands.
Wyniki badań CBOS ukazują, że na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania wyjeżdża stosunkowo niewielka grupa Polaków. Zdecydowana większość nie ma szans na tego typu regenerację sił psychicznych i fizycznych. Od kilku lat większość dorosłych w ogóle nie wyjeżdżała na wypoczynek. Najważniejszą barierę stanowią, zdaniem badanych, względy finansowe.
Kłopoty ze snem bardzo utrudniają życie. Nie wysypianie się powoduje, że jesteśmy przemęczeni i zdenerwowani.
Optymalna długość snu to 7-8 godzin na dobę, wśród czynników wpływających na skrócenie nocnego wypoczynku na pierwszym miejscu znajduje się aktywność zawodowa.