Zaledwie 7 proc. konsumentów wie ile czasu ma uczestnik imprezy turystycznej na reklamację nieudanego wyjazdu, 57 proc. nie czyta umów przed decyzją o wyborze biura podróży. Za to 51 proc. wie, że kupując wycieczkę first lub last minute nie traci prawa do reklamacji – to niektóre wnioski z badań opinii przeprowadzonych dla UOKiK tuż przed wakacjami.
Po modzie na wakacyjne wyjazdy w egzotyczne kraje, takie jak Egipt czy Tunezja i spędzaniu urlopu na piasku czy nad basenem, dociera do Polski moda na turystykę aktywną. Wybierają ją najczęściej osoby po trzydziestce, które pracują umysłowo i najlepiej odpoczywają będąc w ruchu. Popularnym w ostatnich latach pomysłem na aktywny wypoczynek jest wyprawa rowerowa.
Jak wynika z badań TNS OBOP, co drugi Polak w ogóle nie uprawia sportu i nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Spośród tych, którzy deklarują, że są aktywni fizycznie, największą grupę, bo aż 57% stanowią fani rowerowych przejażdżek. Rowerem dojeżdżamy do pracy, dzięki czemu unikamy stania w korkach, ale coraz częściej rowerem wybieramy się także na dłuższe wyprawy – weekendowe czy kilkudniowe. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę rowerową w czasie urlopu, przeczytaj, co – zdaniem eksperta – będzie potrzebne w drodze.
Wakacje za granicą, zorganizowane samodzielnie lub przez biuro podróży, wiążą się z koniecznością kupienia obcej waluty. Warto już teraz pomyśleć o wymianie dewiz i wybrać najkorzystniejsze rozwiązania, aby nie przepłacać w sezonie letnim. Waluty można zdobyć w banku, kantorze lub za pomocą internetowych platform społecznościowych – tutaj kursy nie są obarczone spreadem, dzięki czemu można zyskać kilkaset złotych na dodatkowe wakacyjne atrakcje.
Polacy najchętniej spędzają wakacje w Europie, a do miejsca docelowego docierają samolotem, ponieważ cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Na urlopowy wypoczynek wydajemy na ogół nie więcej niż 2500 zł – wynika z raportu Tripsta.pl.
Polacy planując urlop rzadziej korzystają z usług tradycyjnych biur podróży, woląna własną rękę zaplanować podróż – wynika z analizy internetowego biura podróży Tripsta.pl. Jako podstawowy powód organizowania wyjazdów „na własną rękę” Polacy wskazują zbyt wysokie ceny wycieczek w biurach turystycznych.
Urlop to dla wielu z nas jedyny okres w roku, kiedy możemy robić to, na co naprawdę mamy ochotę. Jednak zwykle podchodzimy do tej kwestii dość rutynowo, każdego lata wybierając podobne formy wypoczynku,czy udając się w to samo miejsce co ostatnio, „bo jest sprawdzone”.
W leśnej głuszy, małej wiosce, czy za granicą możemy mieć trudność ze znalezieniem apteki. Podstawowy zestaw leków najlepiej kupić przed wyjazdem. Jakie medykamenty spakować do walizki?
Sezon letni rozpoczęty. Dzieci zakończyły rok szkolny, a dorośli zaplanowali urlopy. Pakując wakacyjną walizkę, nie zapomnijmy włożyć do niej, zakupionej wcześniej, polisy ubezpieczenia turystycznego. Może się ona okazać bardzo przydatna, podczas wakacyjnych wojaży, w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.
Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy decydują się na zakup własnej nieruchomości wypoczynkowej, zlokalizowanej zazwyczaj w jednej z mniejszych miejscowości turystycznych. Impulsem do rozpoczęcia poszukiwań działek pod budowę domku letniskowego są zazwyczaj pierwsze upały i zbliżający się urlop.
W 2010 roku Polacy częściej szukali ofert wypoczynku nad morzem, niż w górach - wynika z danych serwisu otoWakacje.pl. Latem prym wiodły Krynica Morska, Mielno i Niechorze. Wśród kurortów górskich, niezależenie od pory roku, największą popularnością cieszyło się Zakopane
Boże Narodzenie to z definicji czas spędzony w domowym zaciszu i na spotkaniach w rodzinnym gronie. Natomiast Sylwester to wieczór szampańskich zabaw, imprez, bali oraz doskonała okazja do wyjazdu. Gdzie Polacy w 2010 roku deklarowali, że spędzą święta i noc sylwestrową?
Dobroczynnego wpływu snu na nasz organizm nie sposób przecenić. Jego odpowiednia dawka jest niezbędna zarówno dla zachowania zdrowia fizycznego, jak i dla umysłu - w każdym wieku. Aby jednak skutecznie spełniał swoją rolę, należy zadbać o jego jakość.
W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, przebywają z rodziną lub biernie odpoczywają, chcieliby jednak częściej wyjeżdżać za miasto, brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych lub korzystać z rozrywek w mieście - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Dwie piąte Polaków uważa, że w ciągu ostatnich pięciu lat ilość czasu wolnego, jakim dysponują, nie uległa zmianie. Przybywanie ilości czasu wolnego najwyraźniej odczuwają respondenci między 55 a 64 rokiem życia. Wśród badanych po 65 roku życia, czyli osób, które w większości nie mają już obowiązków zawodowych, dominuje poczucie, że ich „budżet czasu” jest stabilny.
W porównaniu z rokiem ubiegłym jakość wody nieznacznie się pogorszyła, jednak w zdecydowanej większości kąpielisk nadmorskich oraz tych położonych nad jeziorami i rzekami możemy bezpiecznie się kąpać. Europejczycy, którzy zamierzają tego lata wybrać się na wakacje nad morze, nie muszą się obawiać o jakość wody w kąpieliskach. Z opublikowanego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że około 96 proc. plaż oraz 90 proc. jezior i rzek spełnia minimalne unijne normy czystości.