Chociaż praca jest czasami stresująca dla każdego, niektórzy ludzie traktują stres jako swój „znak rozpoznawczy". Na University of Georgia Terry College of Business wykazano, że osoby, które chwalą się swoim poziomem stresu, są postrzegane przez współpracowników jako mniej kompetentne i mniej lubiane.
Lęk przed pominięciem (FoMO, Fear of missing out) jest kluczowym czynnikiem ryzyka dla zdrowia psychicznego pracowników i, wraz z przeciążeniem informacyjnym, może nasilać wypalenie zawodowe, ostrzegają psychologowie z Uniwersytetu w Nottingham.
Długość dojazdu do pracy i środki, które trzeba przedsięwziąć, by się do niej dostać, to czynniki stresu, które mogą prowadzić do wypalenia zawodowego, ostrzega Annie Barreck z Uniwersytetu w Montrealu.
Problemy w pracy mają odzwierciedlenie w stanie naszego zdrowia. Jak się okazuje, tzw. wypalenie zawodowe może mieć szkodliwy wpływ na serce.
Wypalenie zawodowe może dotknąć prawie każdego, jednak najczęściej jego negatywne skutki odczuwają pracownicy najbardziej zaangażowani. Z jednej strony wysoka motywacja jest zjawiskiem bardzo pożądanym, z drugiej – źle, jeśli praca staje się jedynym wyznacznikiem zadowolenia z życia.
Nie warto wkładać sto procent serca w każde zadanie do wykonania, perfekcjonizm nie popłaca - prowadzi do wypalenia zawodowego.
Nadmiar obowiązków, długie godziny spędzane w biurze, trudności z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego – to kwestie, które dotyczą dziś coraz większej liczby osób. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, istnieje duże prawdopodobieństwo, że praca, którą kiedyś się lubiło, nie tylko przestanie sprawiać satysfakcję, ale stanie się także przyczyną wypalenia zawodowego. Szacuje się, że dziś zmaga się z nim już jedna czwarta aktywnych zawodowo ludzi. Jak odróżnić tak zwany syndrom burnout od zwykłego przemęczenia? Kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty?
Dziś trzeba się naprawdę starać, by dostać i utrzymać dobrą pracę. Jednakże wielogodzinne dni zaangażowania zawodowego i wymagająca wielu wyrzeczeń kariera nierzadko prowadzi do wypalenia zawodowego - fizycznego, kognitywnego i emocjonalnego wyczerpania, które jest skutkiem stresu doświadczanego w pracy. Teraz uczeni odkryli, że wypalenie zawodowe wiąże się również z otyłością, bezsennością oraz permanentnym niepokojem.
Zmiana czasu w Polsce następuje dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca - zmieniamy czas na letni, a w ostatnią niedzielę października - na zimowy. Manipulacje te podyktowane są głównie kosztami ekonomicznymi - oszczędność energii, niższe koszty pracy, lepsze przystosowanie człowieka do zmian zachodzących w środowisku. Czy mają wpływ na nasze samopoczucie, zachowania i czy zdajemy sobie z tego sprawę?
Handlowcy i menadżerowie to tylko niektóre profesje, które zagrożone są wypaleniem zawodowym. Takie wypalenie powoduje nie tylko spadek efektywności, ale także może prowadzić do depresji. W Polsce problem wypalenia zawodowego jest ogromny, lecz w dalszym ciągu ukryty.
Jednego na każdych dwóch lekarzy pogotowia ratunkowego dotyka problem wypalenia zawodowego w trakcie kariery zawodowej - według sondażu przeprowadzonego wśród francuskich lekarzy, którego wyniki zostały opublikowane w internetowym czasopiśmie Emergency Medicine Journal. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu NEXT NURSES' EXIT STUDY (Utrzymywanie zdolności do pracy w pielęgniarstwie - analiza przedwczesnych odejść z pracy), który otrzymał ponad 2 mln EUR z tematu "Jakość życia i zarządzanie żywymi zasobami" Piątego Programu Ramowego (5PR) UE.
Coraz częściej widzimy znajomych, przyjaciół i bliskich, którzy całe swoje życie i energię dedykują pracy. Funkcjonują zgodnie z zasadą „szybciej, wyżej, dalej", ignorując pojawiające się sygnały zmęczenia, nawracające infekcje, bóle głowy czy kręgosłupa.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca