Przestawienie zegarków o godzinę do tyłu jesienią ma znaczący, ale krótkotrwały wpływ na długość snu.
Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku najwięcej wypadków drogowych. Najrzadziej wypadki powodują seniorzy. Niestety starsi ludzie najczęściej też giną w wypadkach.
W listopadzie w sposób szczególny dbamy o pamięć zmarłych, później w kalendarzu pojawia się data uzyskania przez Polskę niepodległości. W przypadku wielu osób wiąże się to z koniecznością udania się w podróż do innego miejsca. W óźnym okresie jesiennym powinniśmy zadbać o stan techniczny pojazdu, naciskając przy tym na zagwarantowanie bezpieczeństwa pozostałym uczestnikom ruchu drogowego oraz przebywającym w pojazdach naszych bliskich. O tym, w jaki sposób poradzić sobie z podróżowaniem w listopadowym okresie mówi trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz.
W minioną sobotę, 23 września 2017 r., na parkingu przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” w Garwolinie można było odwiedzić piąte Miasteczko Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej „60+ bezpieczni w ruchu drogowym”.
W tym roku na wakacyjny wyjazd samochodem miało wybrać się 11 mln osób. Wzmożony ruch w miesiącach letnich przekłada się na większą liczbę niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Ze statystyk policyjnych wynika, że od czerwca do końca sierpnia ma miejsce 1/3 wypadków. W tym okresie rośnie więc zapotrzebowanie na drogowy assistance, najczęściej z powodu awarii auta lub wypadku.
Mimo że w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacząco zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, skala doświadczeń Polaków związanych z wypadkami drogowymi jest wciąż bardzo duża – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Podobnie jak dziesięć lat temu, większość badanych miała w swoim życiu jakieś doświadczenia związane z wypadkami drogowymi, najczęściej były to sytuacje, gdy ktoś bliski miał wypadek bądź sam respondent był świadkiem wypadku.
Doroczny raport Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wykazał, że w Polsce liczba osób, które w 2016 r. poniosły śmierć w wypadku drogowym w przeliczeniu na miliard przejechanych kilometrów, jest największa w Europie. Polska ma również jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych na milion mieszkańców. Zdaniem autorów raportu poprawa bezpieczeństwa na europejskich drogach postępuje zbyt wolno.
Raport Komendy Głównej Policji wskazuje, że w 2016 roku 86% wypadków na drodze wydarzyło się z winy kierowców. Najczęstszym powodem było niedostosowanie prędkości do warunków. To jednak nie jedyny z grzechów kierujących pojazdami. Jakie inne nawyki mogą stać się przyczyną wypadku?
Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużenie okresu przedawnienia karalności wykroczeń przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa, wprowadzająca zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach.
Poniedziałek 16 stycznia, pomimo że określany jako najbardziej depresyjny dzień w roku, okazał się w tym roku wyjątkowy dla uczestników ruchu drogowego. Jak podaje Policja, właśnie w poniedziałek po raz pierwszy w tym roku mieliśmy dzień, w którym nikt w Polsce nie zginął w wypadku drogowym. Zwykle takie dni zdarzają się bardzo rzadko.
Wadliwe lampki choinkowe, brak odpowiedniej izolacji, zwarcia, przepięcia, spalone urządzenia AGD, wreszcie - świece zapachowe, które uwielbiamy, zwłaszcza podczas Bożego Narodzenia. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w grudniu ubiegłego roku miało miejsce aż 8637 pożarów. Eksperci przestrzegają, że większość z nich spowodowaliśmy sami - poprzez nieostrożność, roztargnienie, pośpiech. O czym należy pamiętać przygotowując mieszkania i domy na Święta? W jakich przypadkach chroni nas ubezpieczenie i kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?
Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużenie okres przedawnienia karalności wykroczeń przewiduje projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nowe przepisy wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.
Aż 92% Polaków stwierdza, że zmęczenie podczas jazdy jest istotną przyczyną wypadków na drodze. Co drugi Polak przyznaje, że był zmuszony do przerwania jazdy samochodem z powodu zmęczenia. Mimo to w trasie zatrzymujemy się rzadko i na krótko. Tylko co 10 kierowca zatrzymuje się już po 1 godzinie, a blisko połowa badanych robi przerwy rzadziej niż co 3 godziny.
Długi majowy weekend za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwało kilkanaście tysięcy policjantów. Od piątku do wtorku doszło do 400 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 487 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 2029 kierujących po alkoholu, o 212 więcej niż rok temu.
W czasie świątecznego weekendu, czyli od piątku do niedzieli, na polskich drogach doszło do 225 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 265 zostało rannych. Policjantom udało się złapać 1030 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.