Wypadek drogowy może kojarzyć się przede wszystkim z tragiczną w skutkach kolizją, w której bierze udział dwóch lub więcej uczestników ruchu drogowego, ale okazuje się, że zdarzenia z udziałem tylko jednego pojazdu pochłaniają ogromną liczbę ofiar – wynika z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Aż co piąta ofiara takiego wypadku poruszała się dwukołowym pojazdem silnikowym. W grupie ryzyka znajdują się także młode osoby poniżej 25 roku życia.
Kolejny długi weekend za nami. Dla wielu osób był to okres rodzinnych wyjazdów i odpoczynku od codzienności. Dla policjantów był to czas wytężonej służby, związanej z zapewnianiem bezpieczeństwa na drogach. Tegoroczny długi weekend był bezpieczniejszy od ubiegłorocznego.
Policyjne statystyki odsłaniają nieraz zaskakujący obraz wypadków drogowych w Polsce, np. najczęściej dochodzi do nich na prostej drodze i przy dobrej pogodzie. Największe prawdopodobieństwo udziału w wypadku drogowym jest w woj. łódzkim, natomiast najmniejsze w woj. kujawsko-pomorskim. W 2016 roku poszkodowani przez kierowców uczestnicy ruchu drogowego otrzymali łącznie 8 mld zł odszkodowań.
Gdyby w statystykach uwzględnić przedwczesne zgony związane z zanieczyszczeniami powietrza powodowanymi przez spaliny samochodowe, liczba śmiertelnych ofiar transportu drogowego w Polsce wzrosłaby o ponad 60 proc.
Minął kolejny długi weekend. Od środy do niedzieli doszło do 444 wypadków, w których zginęło 46 osób, a 533 zostały ranne - podaje policja. Funkcjonariusze zatrzymali 1619 nietrzeźwych kierujących. Te dane, jeśli chodzi o liczbę wypadków, rannych i nietrzeźwych kierujących, są mniejsze od tych z analogicznego okresu ubiegłego roku.
1215 wypadków drogowych mniej, 133 mniej zabitych i o 1762 mniej rannych – tak wynika z podsumowania stanu bezpieczeństwa na polskich drogach w okresie jesienno-zimowym. 75 procent Polaków posiada odblaski, ale tylko 14 proc. nosi je zawsze, a 41 procent nie nosi ich w ogóle – to z kolei wyniki raportu na temat noszenia materiałów odblaskowych w ramach akcji „Bezpieczny, bo widoczny”. W tym roku Policja ukarała już klikanaście tysięcy pieszych za brak obowiązkowych odblasków.
W naszym kraju wiedza dotycząca urazów głowy i mechanizmów ich następstw jest bardzo niska. Tymczasem taki problem może mieć każdy z nas – zmienia on życie ofiary i całego jej otoczenia bezpowrotnie. Na urazy głowy i ich konsekwencje powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w tym miesiącu, gdyż Marzec jest Miesiącem Świadomości Urazów Głowy.
Wiele osób, sięgając po lampkę wina, nie zdaje sobie sprawy, że organizm nie zawsze strawi przyjęty dzień wcześniej alkohol. Uczucie trzeźwości może być bowiem złudne, a jazda na „podwójnym gazie” tragiczna w skutkach. Dlatego zanim siądziemy za kierownicą po wczorajszej imprezie, warto upewnić się, czy na pewno jesteśmy w stanie prowadzić pojazdy. Pomóc w tym może alkomat przeznaczony do domowego użytku.
We Francji, w okolicach Miluzy doszło do wypadku polskiego autokaru. Na autostradzie autokar firmy Sindbad zjechał z drogi i przewrócił się. Polski MSZ na razie potwierdza śmierć dwóch osób, jednak według doniesień mediów liczba ofiar to 3 osoby.
W czasie tegorocznych wakacji doszło do 6.887 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 643 osoby, a 8.813 zostało rannych - Policja podsumowała wakacje na drogach. Jak wskazują statystyki, tegoroczne wakacje były bardziej bezpieczne od tych rok temu. Niestety nadal wielu kierowców prowadziło "na podwójnym gazie". Policjanci zatrzymali 35 tys. 921 nietrzeźwych kierujących.
Starsi piesi są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na potrącenia przez samochody osobowe i ciężarówki oraz śmierć w wyniku wypadku w porównaniu do osób wieku poniżej 60 lat.
Podczas ostatniego weekendu w kraju doszło do 407 wypadków drogowych, w których zginęło 39 osób, a 532 zostały ranne. Niestety nie zabrakło nieodpowiedzialnych, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu. Nietrzeźwych kierujących policjanci zatrzymali aż 1880.
W najbliższy weekend polscy kierowcy wezmą udział w Narodowym Eksperymencie Bezpieczeństwa - "Weekend bez Ofiar", którego celem jest zmniejszenie liczby wypadków na drogach i budowa wielkiej, narodowej koalicji na rzecz bezpieczeństwa drogowe.
Starsi kierowcy prowadzą ostrożniej. Według statystyk Insurance Institute for Highway Safety (Amerykańskiego Instytutu Bezpieczeństwaa Drogowego) dojrzali prowadzący powodują mniej wypadków śmiertelnych. Prawdziwym rekordzistą w dziedzinie bezpiecznej jazdy jest pewien 99-letni Brytyjczyk, wieloletni posiadacz prawa jazdy, który nigdy nie otrzymał nawet mandatu.
Już od 4 lat przed długim weekendem organizowany jest Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców. W związku z tym, że głównym problemem na polskich drogach jest nadmierna prędkość, tegoroczny plakat dnia modlitw przestrzega przed jej skutkami.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca