Polacy spędzają w pracy średnio niemal 2 tys. godzin rocznie. To siódmy wynik w rankingu najbardziej zapracowanych narodów. Co motywuje pracowników do takiego zaangażowania? Jak pokazuje badanie Ipsos dla Wonga, wśród czynników pozafinansowych to dobra atmosfera w firmie najmocniej mobilizuje Polaków do pracy.
W Polsce kwestia zarobków jest wciąż tematem tabu. Z jednej strony firmy chętnie dowiedziałaby się, ile płaci konkurencja. Z drugiej strzegą informacji o siatkach płac we własnej firmie. Podobnie jest wśród pracowników. Sami chętnie dowiedzieliby się, ile co miesiąc wpływa na konto sąsiada, ale o swojej płacy mówią mniej ochoczo.
Blisko połowa Polaków nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia – wynika z najnowszego badania serwisu Praca.pl. Tylko co dwunasty pracownik twierdzi, że jego pensja jest adekwatna do wykonywanej pracy.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak drogie może być wypłacenie pieniędzy z bankomatu za granicą. Dzieje się tak ponieważ przy tej transakcji banki naliczają kilka różnych opłat. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że suma wszystkich kosztów może przekroczyć nawet 11,5% wysokości pobieranej kwoty. Płacimy bowiem za wypłatę - zwykle 3% transakcji. Dodatkowo może zostać naliczona opłata za przewalutowanie lub prowizja ukryta w kursie, a czasami jedna i druga.
Przed wakacyjnym wyjazdem warto sprawdzić, z których bankomatów możemy korzystać bez uiszczania dodatkowej opłaty. Z informacji zebranych przez Expandera wynika bowiem, że za pobranie 500zł z maszyny innego banku, możemy zapłacić nawet 20zł. W części banków jednak, nawet z najtańszym kontem, będziemy mogli bezpłatnie pobrać pieniądze we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie.
Zdecydowana większość aktywnych zawodowo Polaków jest zadowolona ze swojej obecnej pracy - wynika z sondażu CBOS. Jednak jedynie niespełna połowa pracujących uważa, że ich praca przynosi dobre zarobki oraz łączy się z zadowalającymi świadczeniami socjalnymi.