Posiadanie mieszkania pod wynajem nadal jest uważane za opłacalną inwestycję. Dlatego też warto zadbać o swój lokal, aby był atrakcyjny dla potencjalnych zainteresowanych.
Prawie każdy właściciel mieszkania, który decyduje się wynająć innym swoją nieruchomość chce na tym zarobić. Przyszły lokator ma zwykle tę świadomość, ale przy poszukiwaniu odpowiedniego lokum bierze pod uwagę głównie początkową cenę wynajmu. Trzeba jednak pamiętać, że cena pierwotna zawsze podlega negocjacji.
Wynajmowanie mieszkania wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Sen z powiek spędzają lokatorzy, którzy nie dbają o najmowany lokal, niszczą jego wyposażenie, czy wreszcie zalegają z opłatami czynszu. Nawet jeśli obawiamy się wspomnianych sytuacji, warto rozważyć możliwość najmu, gdyż istnieją proste sposoby, które pozwolą nam uchronić się przed nierzetelnymi lokatorami. Jak uniknąć problemów związanych z najmem mieszkania podpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.
W październiku i listopadzie średnie stawki wynajmu mieszkań w głównych miastach wyraźnie się obniżyły w porównaniu do września. Taki stan rzeczy jest zgodny z cyklem sezonowych zmian na rynku najmu w ciągu roku. Standardowo największy ruch, a co za tym idzie również najwyższe stawki czynszu mają miejsce pod koniec III kwartału, kiedy to studenci szukają lokum na nadchodzący rok akademicki.
W ostatnim czasie na rynku nieruchomości obserwuje się spore zawirowania. Co zatem tak naprawdę opłaca się obecnie nabyć: mieszkanie nowe czy używane? A może wybudować dom lub kupić gotowy bądź też nie porywać się na kosztowną inwestycję i po prostu wynająć cztery kąty?