Jakkolwiek u mężczyzn notuje się wyższe ryzyko zawału, to kobiety częściej umierają z powodu tego zaburzenia.
Czas Świąt Bożego Narodzenia to spotkania przy rodzinnym stole. Niestety, to także ciężki okres dla naszego żołądka. Niezastąpione stają się wtedy zioła dodawane do świątecznych potraw.
Świńska grypa budzi wiele emocji. Jedni przepowiadają zbliżającą się katastrofę inni uważają, że to spisek koncernów farmaceutycznych chcących zarobić na ludzkim strachu. Co w tej sytuacji ma zrobić statystyczny Kowalski?
Najczęściej nie kojarzymy sobie złego samopoczucia lub konkretnego schorzenia z pokarmami, które spożywamy na co dzień. Tymczasem jakość tego, co spożywamy ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, zarówno na poziomie psychicznym jak i fizycznym. Niestety, zwykle reakcja spowodowana pokarmem występuje z pewnym opóźnieniem, np. po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach i nie jest swoista - to znaczy, nie zawsze tak samo reagujemy na spożycie danego produktu. Stąd też eksperci w dziedzinie odżywiana określają czasem opisywane zjawisko ukrytą nietolerancją pokarmową.
Bóle głowy, zmęczenie, zaparcia - to tylko niektóre z symptomów mogących wynikać z przyjmowania niedostatecznej ilości płynów. Picie odpowiedniej ilości wody ma wpływ na nasz organizm: krew, kości, paznokcie włosy i inne części ciała. Potrzebujemy jej, aby dobrze się czuć i dobrze wyglądać, piszą eksperci sagazone.
Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Najbardziej narażone na skutki odwodnienia są dzieci i osoby starsze.
Problemy układu pokarmowego dokuczają większości z nas, jednak nie każdy wie, że przyczyną wielu z tych dolegliwości może być zakażenie bakterią Helicobacter pylori. W Polsce problem ten dotyczy aż 70% populacji.
Co roku na przełomie jesieni i zimy, a później także na przedwiośniu wielu z nas nęka tzw. grypa żołądkowa. Jest ona wywoływana przez wirusy jelitowe, (najczęściej rotawirusy), które dostają się do organizmu razem z pokarmem lub drogą oddechową. Zakażenie następuje albo w kontakcie z osobą zainfekowaną, albo poprzez styczność z zanieczyszczonymi przedmiotami. Grypa żołądkowa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób w podeszłym wieku.
U osób starszych wzrasta częstotliwość występowania zakażeń i zatruć pokarmowych. Jest to spowodowane różnymi przyczynami, często niezależnymi od samych seniorów, ale w niektórych przypadkach zatruciom można zapobiec bardziej dbając o czystość lub… zakładając okulary.