Inżynierowie z Uniwersytetu Stanowego w New Jersey przekształcili standardowe gry video w system, który dzięki wykorzystaniu technologii rzeczywistości wirtualnej może stać się przydatną pomocą w rehabilitacji osób po przebytym wylewie.
Badania przeprowadzone w Hong Kongu wykazały, że ludzie, którzy przekroczyli 80 lat, dzięki rehabilitacji po udarze mózgu, wracają do zdrowia tak, jak młodsi pacjenci. Powinni więc być poddawani programom intensywnej rehabilitacji w równym stopniu. Według WHO 15 milionów ludzi rocznie doznaje udarów, spośród nich 5 milionów umiera, kolejne 5 milionów zaś pozostaje trwale niepełnosprawnymi.
Jak podaje dziennik Neurology, nagłe zmiany w ciśnieniu krwi w ciągu kilku godzin po wylewie znacznie obniżają szansę przeżycia.
Naukowcy zajmujący się badaniem uszkodzeń mózgu powodowanych wylewem przetestowali z sukcesem nowe, nieinwazyjne podejście w łagodzeniu objawów wylewu i jednocześnie przyspieszeniu powrotu mózgu do zdrowia.
Dane Kanadyjskiego Instytutu ds. Informacji o Zdrowiu (CIHI, Canadian Institute for Health Information) wskazują, że kobiety podczas hospitalizacji po wylewie lub zawale są bardziej narażone na śmierć w wyniku powikłań oraz spóźnionej interwencji lekarzy. Te same dane mówią, że jeden pacjent na dziewięciu oraz jeden na pięciu spośród ofiar odpowiednio: ataku serca i zawału, umiera w ciągu 30 dni od przyjęcia do szpitala. Szczególnie zagrożone są kobiety – dalsze badania wykazały, że ich umieralność jest o kilkanaście procent większa niż mężczyzn, bez względu na typ schorzenia.
Wyniki testów przeprowadzonych przez National Sleep Foundation, amerykańską organizację non-profit zajmującą się badaniom nad snem, dowodzą, iż 37 milionów osób w USA w wieku od 55 do 84 lat cierpi na częste zaburzenia snu, niejednokrotnie kojarzone z chorobami wieku starczego, takimi jak artretyzm, cukrzyca, dolegliwości serca i płuc czy depresja.
Każdego roku wylew dosięga milionów ludzi na świecie, kończąc się nieodwracalnymi zmianami w mózgu, a nawet śmiercią. Wylewy zajmują trzecie miejsce na czarnej liście schorzeń prowadzących do niepełnosprawności i zgonów. Eksperci z American Heart Association i American Stroke Association wskazują na zdrowy tryb życia i odpowiednie leczenie, jako najważniejsze czynniki w zapobieganiu wylewom.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem
Isabele:
wylew krwi do mózgu- do jakiego specjalisty?
Mam 32 lata i jestem po wylewie. Obecnie przebywam w U. K. po powrocie do Polski chciałabym iść do specjalisty na badania. Pytanie do jakiego? jak długo czeka się na wizyty i wyniki? chciałabym wiedzieć jak teraz dbać o siebie by powtórnie się to nie stało? Pokaż pełną treść pytania ›
ryza1937:
głośnik bezprzewodowy SENCOR 6400 - uruchomienie
Dostałem taki głośnik, mzam 87 lat i nie potrafie go uruchomić (chciałem sparować go z laptopem). Można liczyc na pomoc ? Dzidekuję. Pokaż pełną treść pytania ›
kometa2:
Mam 85 lat i chodzę o kijkach, mam dwoje dzieci, córka mieszka za granicą i chciałaby, by ktos ze mną zamieszkał w wolnym pokoju i się mną opiekował. Zorientowałam się, że muszę takiej osobie płacić 3 tys. miesięcznie plus utrzymanie. Co robić, jeśli mam emeryturę poniżej 3 tys. a czynsz wynosi ok ... Pokaż pełną treść pytania ›