Osoby o wysokim poziomie socjoekonomicznym cieszą się lepszym zdrowiem niż pozostali. Jeśli chodzi o inne czynniki ochronne przed chorobami przewlekłymi, wskazuje się: wykształcenie, posiadanie pracy, dochód per capita i dobrobyt regionu zamieszkania.
Uczelnie niepubliczne w Polsce obchodzą w tym roku jubileusz XX-lecia powstania. Patronat nad obchodami jubileuszu objął prezydent RP, Bronisław Komorowski. W Polsce istnieje obecnie 320 uczelni niepublicznych, w tym 15 akademickich (posiadających uprawnienia doktorskie). W uczelniach tych studiuje łącznie 580 tys. osób, czyli 32 procent wszystkich studentów w Polsce - podaje "Raport 20-lecia uczelni niepublicznych w Polsce", przygotowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" i Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, Polacy coraz chętniej prowadzą zdrowy tryb życia, jednak najbardziej jest to widoczne wśród osób wykształconych, mieszkających w miastach i cieszących się wysokim statusem majątkowym.
Ponad połowa (51 proc.) Polaków deklaruje, że używa okularów przeciwsłonecznych. Takie okulary częściej noszą kobiety (56 proc.) niż mężczyźni (47 proc.) – wynika z badania OMNIMAS, zrealizowanego przez TNS OBOP.
Mają ponad pięćdziesiąt lat, mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich i odczuwają samotność bardziej, niż ich rówieśnicy z mniejszych miast i wsi - tak wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego przeprowadzonych przez TNS OBOP przy wsparciu Eli Lilly.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii pozwalają sądzić, iż pogarszanie się pamięci wraz z wiekiem jest procesem niezależnym od wykształcenia.
Według ostatniego badania zrealizowanego przez instytut Ipsos, 41 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu ostatniego półrocza. Częściej czytają książki kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, ludzie młodzi i te osoby, którym w dzieciństwie czytali na głos ich rodzice. O kampanii Cała Polska czyta dzieciom słyszało 85 proc. Polaków.
Według przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań, seniorzy, którzy zakończyli swoją edukację szybciej, niż po 4 latach collegu, w kwestiach dotyczących właściwego odżywiania się znacznie chętniej polegają na swoich lekarzach, telewizji, gazetach, a nawet sąsiadach, niż osoby, które ukończyły cztery lub więcej lat collegu.
Azjatyckie firmy rozpoczęły masową rekrutację japońskich inżynierów z wieloletnim stażem, nawet tych w wieku przed- i emerytalnym – informuje portal seniorscopie.com. Posiadający odpowiednie kwalifikacje seniorzy z Japonii pozyskiwani są przez koncerny z Korei Południowej, Tajwanu czy Chin na eksponowane stanowiska menedżerskie.
Polskie szpitale już dziś cierpią na niedobór pielęgniarskiego personelu. Okazuje się jednak, że sytuacja może być jeszcze trudniejsza - według rządowych prognoz - niedobór pielęgniarek w polskich szpitalach za cztery lata wyniesie aż 61 tysięcy – czytamy w "Gazecie Wyborczej".
81-letni Chińczyk zdał egzaminy wstępne na wyższą uczelnię. Kiedy przechodził na emeryturę w 1989 roku miał zaledwie podstawowe wykształcenie.