Kogo widzimy, gdy patrzymy na osoby starsze? Co zauważamy oglądając wiekowych przechodniów? Czy widząc kogoś zaawansowanego w latach dostrzegamy coś więcej niż zmarszczki? Nowa kampania „See the Person Not the Age" ma na celu walkę z wykluczeniem społecznym osób starszych.
Co łączy osobę niewidomą, feministkę, osobę starszą, cudzoziemca i homoseksualistę? To osoby, które czują się wyalienowane, w różnym stopniu wykluczone ze społeczeństwa. Ludzie biorący udział w inicjatywie Żywa Biblioteka chcą opowiedzieć o stereotypach, z jakimi spotykają się codziennie i kłopotach, jakie wynikają z tych nieprawdziwych, a powszechnie występujących schematów oceny.
"Telefono Amico" to nowa, lokalna, ale wyczekiwana przez wielu inicjatywa podjęta w miejscowościach Cori i Giulianello w Lacjum. Osoby starsze, które czują się samotne lub mają jakieś kłopoty mogą sięgnąć po słuchawkę i poszukać pomocy u wolontariuszy.
W całym kraju odbywają się spotkania i debaty poświęcone potrzebom seniorów. Są one częścią realizowanego przez organizację Age Platform międzynarodowego projektu „WŁĄCZwiek - publiczne debaty o potrzebach seniorów".
Samobójstwo wśród seniorów ma miejsce, choć jest to kwestia rzadko podejmowana, jakby wstydliwa dla społeczeństwa. Tymczasem, z tym problemem także należy się zmierzyć, uważa izraelska organizacja Adam LeAdam zajmująca się aktywizacją młodych ludzi do działań na rzecz zmian, także do pomocy osobom w starszym wieku.
Zgodnie z Decyzją Parlamentu i Rady UE rok 2010 ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Działania i inicjatywy realizowane w związku z jego obchodami mają na celu wyeliminowanie problemu ubóstwa.