Polakom coraz mniej zagraża ubóstwo. Potwierdzają to statystyki (m.in. GUS, Eurostat) oraz międzynarodowe rankingi. Jeszcze w 2016 r. zagrożonych ubóstwem relatywnym było w Polsce prawie 6,5 mln osób. Rok później było ich 872 tys. mniej. Istotnie poprawiła się sytuacja dzieci. Mniej osób korzysta także z pomocy społecznej.
W ciągu ostatnich pięciu lat zaszły wyraźne zmiany w postrzeganiu grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, napotykających największe trudności i ograniczenia w społeczeństwie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. O ile pięć lat temu do czynników w największym stopniu zagrażających wykluczeniu społecznemu najczęściej zaliczano biedę, bezrobocie i bezdomność, o tyle obecnie najczęściej wymieniana jest niepełnosprawność, natomiast w drugiej kolejności bieda, a w trzeciej starszy wiek i bezdomność.
Aż 18,2 proc. mieszkańców Unii Europejskiej powyżej 65. roku życia jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. I choć to o 1,9 mln mniej niż jeszcze dziesięć lat temu, trudno mówić o sukcesie polityki senioralnej. Różnice ekonomiczne pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi są duże, a do tego pogłębiają się z wiekiem. Coraz trudniej uwierzyć, że obecny system opieki społecznej będzie skutecznym rozwiązaniem problemów starzejącej się Europy.
1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Swięto ustanowione zostało 25 lat temu. Ma ono zwracać uwagę nana problemy i wyzwania związane z rosnącą w nieznanym dotychczas tempie grupą ludzi. Jego celem jest również podkreślenie znaczenia wkładu wnoszonego przez seniorów w kształt i sposób życia społeczeństw oraz walka ze stereotypami dotyczącymi starości.
3 września rusza kolejna odsłona akcji "Kultura dostępna". W jej ramach w każdy czwartek w niektórych kinach odbywają się projekcje polskich filmów, na które obowiązują znacznie niższe ceny biletów.
Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy.
"Zwyczajnie Aktywni" to projekt mający na celu zwiększenie szans osób chorych na rynku pracy oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu. Właśnie wystartowała trzecia ogólnopolska edycja konkursu w ramach tego przedsięwzięcia.
Problemy ze słuchem ma co trzeci Polak. Niedosłuch utrudnia życie i załatwianie wielu spraw. Stąd też Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz firmy telekomunikacyjne, zawarły porozumienie, dzięki któremu będziemy lepiej słyszeć na przykład w urzędach. Stanie się to możliwe dzięki pętlom indukcyjnym - systemom wspomagania słuchu.
Polacy słyszą coraz gorzej. W te wakacje stan naszego słuchu zbada specjalny słuchobus, który w ramach Narodowego Testu Słuchu odwiedzi 70 polskich miast, badając 15 tysięcy osób.
87 procent stomików odczuwa lęk przed stomią, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe - wskazują wyniki badania „Personel medyczny o komforcie życia stomików”, przeprowadzonego wśród pielęgniarek. Wyniki badania pokazały, że tylko 49 proc. pacjentów jest zawsze edukowana przed operacją wyłonienia stomii na temat konsekwencji z jakimi się ona wiąże. Odpowiedzią na potrzeby stomików jest kampania „StomaLife. Odkryj stomię”.
Polska znalazła się na dość wysokiej, 27. pozycji w rankingu krajów najbardziej rozwiniętych społecznie. Wyprzedzamy m.in. Włochy, Łotwę i Koreę Południową. Bezkonkurencyjna na tle 132 przebadanych państw okazała się Nowa Zelandia - wynika z badania przygotowanego przez organizację Social Progress Imperative.
Podczas spotkania z Caritas Internationalis papież Franciszek przypomniał: ludzie umierają z głodu, pomimo potężnych międzynarodowych aliansów.
Intensywniejsze wprowadzanie technologii do życia osób starszych zajmuje ważne miejsce wśród priorytetów UE. Temu wyzwaniu stawia czoło wspólny program dotyczący rozwiązań i systemów ułatwiających aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie (AAL JP), który promuje innowacyjne produkty i usługi dla starzejącej się populacji.
Do 2020 r. 25 proc. społeczeństwa UE będzie w wieku przekraczającym 65 lat. Aby sprostać temu rosnącemu wyzwaniu demograficznemu Rada Ministrów UE zatwierdziła plan służący uczynieniu z Europy centrum rozwoju technologii cyfrowych wspomagających osoby starsze w samodzielnym życiu.
Od czerwca 2006 roku trwa zorganizowana przez Kompanię Piwowarską akcja "Warto być za". Celem przedsięwzięcia, w którym uczestniczą min.: "Wprost" i "Clear Channel" jest włączenie w życie społeczne osób, które z powodu ubóstwa, czy wieku były z niego wykluczone. Sposobem na budowanie więzi w lokalnych społeczeństwach, (co stanowi pośredni cel akcji) jest wsparcie i aktywizowanie działań organizacji pozarządowych.