„Nie wiek, tylko stereotypy stanowią przeszkodę w realizacji pomysłów i samorealizowaniu się na wielu płaszczyznach” – to główne hasło przedsięwzięcia Fundacji Grupy PKP, które ma na celu aktywizację osób powyżej 60 roku życia. Ruszyły pierwsze wykłady w ramach projektu „Nowoczesny senior – nauka i integracja”. Udział w projekcie jest bezpłatny.
21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W przeddzień tego święta 20 września inicjatywa społeczna "Przystanek Alzheimer" we współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" organizuje obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera na terenie osiedla Jazdów w Warszawie.
Jak oswoić starość? – odpowiedzi na to pytanie poszukiwać będą organizatorzy i uczestnicy IV edycji Sopockich Targów Seniora, które odbędą się 19 i 20 października w Sopocie. Prócz licznej oferty wystawienniczej adresowanej do seniorów zaplanowano bogaty program edukacyjno-kulturalny, w tym m.in. ciekawe wykłady, warsztaty czy konsultacje zdrowotne.
Nowy rok szkolny oznacza powrót do nauki nie tylko dla ludzi młodych, coraz popularniejsze Uniwersytety Trzeciego Wieku przeżywają oblężenie. Seniorom nie wystarcza standardowo rozumiany odpoczynek na emeryturze, nie chcą zajmować się jedynie obowiązkami domowymi czy rodzinnymi, poszukują aktywności nowego rodzaju. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są właśnie wspomniane Uniwersytety.
Podczas minionego weekendu w Białym Miasteczku pod hasłem „Serce za serce” przez dwa dni pielęgniarki prowadziły darmowe diagnostyczne badania profilaktyczne. Przebadano 2427 osób w wieku od 14 do blisko 80 lat. Kolejki ustawiały się przede wszystkim do EKG (236 badań) i USG (145 badań).
W dniach od 9 do 12 maja w Krakowie odbywać się będą VII Dni Tischnerowskie. Program „festiwalu filozofii” obejmuje m.in. wykłady, przegląd filmów o ks. Tischnerze, uroczyste wręczenie Nagrody Miesięcznika i Wydawnictwa Znak im. ks. J. Tischnera, panele dyskusyjne, zabawa przy muzyce góralskiej.
Cykl wykładów otwartych organizuje Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Mają one na celu zaprezentowanie w łatwo przyswajalnej formie dorobku naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Organizatorzy zaplanowali 15 spotkań, które prowadzone będą przez znakomitych profesorów uniwersyteckich. Pierwszy wykład odbędzie się 14 grudnia.
W czwartek rusza Uniwersytet Szekspirowski - cykl wykładów poświęconych dramatom Szekspira - wspólny projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Gazety Wyborczej.Inauguracja roku akademickiego i rozdanie indeksów odbędzie się 23 listopada 2006 o godz. 17:00 w siedzibie Instytutu Teatralnego w Al. Ujazdowskich 6 (pawilon przed Zamkiem Ujazdowskim).