Jak wynika z danych GUS, maleje liczba zawieranych małżeństw. Wśród czynników wpływających na taki stan rzeczy są przede wszystkim niż demograficzny oraz wysoka liczba młodych na emigracji. Nie bez znaczenia jest jednak czynnik ekonomiczny. Koszt uroczystości to często wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, aby przy organizacji weselnego przyjęcia kierować się przede wszystkim rozsądkiem.
Co trzeci Polak myśli optymistycznie o swoich finansach w 2014 roku. Mają na to wpływ rosnące ambicje rodaków i poprawiająca się sytuacja gospodarcza. Aby ten rok w finansach był dla nas rzeczywiście lepszy, warto dokonać pewnych zmian. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak przeprowadzić wiosenne porządki w domowym budżecie, by zredukować zbędne wydatki i zwiększyć szanse na realizację marzeń.
Polacy najczęściej wybierają krótkoterminowe cele oszczędzania – co czwarty odkłada na urlop i droższe zakupy np. elektronikę czy samochód. Na emeryturę zbiera środki zaledwie 5 procent respondentów z Polski, podczas gdy w Niemczech jest to 15 proc.
Styczeń zbliża się ku końcowi, a Ty już teraz wiesz, że z oszczędzania, które było postanowieniem noworocznym nic nie wyjdzie? Okazuje się, że nie jesteś osamotniony - aż 95 procent Polaków nie jest w stanie wytrwać w noworocznych postanowieniach – wynika z badania przeprowadzonego dla TNS OBOP. Pomimo, iż trudno nam wytrwać w przyrzeczeniach, to wydatkom należy przyjrzeć się baczniej. Gdzie szukać oszczędności?
Najnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość oszczędzania niż jeszcze kilka lat temu. Rzadko jednak odkładają pieniądze z wyprzedzeniem, planując ich przeznaczenie. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3 proc. z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Oszczędzanie na konkretny cel pomaga nie tylko w zrealizowaniu zamierzonego zakupu i zapewnia płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Uczy też racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.
Zbliżające się wakacje powodują, że częściej dbamy o własny wygląd i kondycję. Wielu z nas rozpoczyna właśnie przygotowania do sezonu letniego – podejmuje walkę ze zbędnymi kilogramami i wybiera regularny wysiłek fizyczny. Warto, aby tego typu działania obejmowały również porządki w domowym budżecie, który jest często nadwyrężony po zimie. Skuteczność oszczędzania zapewnić może kilka prostych zasad – podpowiadają eksperci firmy Expander.
Wraz z końcem roku piętrzą się wydatki – drożeją rachunki za prąd i ogrzewanie, rosną ceny żywności, wydajemy także więcej z okazji świąt oraz Sylwestra. Skąd i jak wziąć fundusze na tegorocznego Sylwestra, aby uniknąć nadwyrężania portfela radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Przemyślane zarządzanie budżetem domowym oraz oszczędzanie, to w czasach spowolnionej koniunktury konieczność. By na koniec miesiąca w portfelu zostawało więcej pieniędzy trzeba zacząć od regularnego odkładania małych kwot, kontrolowania domowego budżetu oraz od zmniejszenia zbędnych wydatków – w tym mogą pomóc karty lojalnościowe, rabaty i zakupy grupowe.
Wiosna to czas zmian nie tylko w przyrodzie, ale też w naszym portfelu. Wydajemy więcej, bo rosną i zmieniają się nasze potrzeby. Musimy wymienić garderobę, częściej wychodzimy i inwestujemy w zajęcia ruchowe czy kulturalne. Do tego trzeba dodać wydatki w postaci remontu mieszkania czy przeglądu samochodu po zimie. Co zrobić, by uchronić portfel przed zapaścią? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zdradzą jak nie stracić kontroli na wydatkami i przygotować się finansowo do lata.
Święta Wielkanocne to jedne z najbardziej rodzinnych i wystawnie obchodzonych polskich świąt. Okres przedświąteczny to czas intensywnej pracy i przygotowań. Setki odwiedzin w supermarketach, na pobliskich bazarach i targowiskach - kto kto z nas nie zna tego z autopsji? Organizacja rodzinnych świąt oznacza również spore wydatki. Dlatego niezwukle ważne dobre rozplanowanie nie tylko czynności ale także wydatków.
Co czwarta osoba odczuwa społeczny przymus kupowania prezentów na gwiazdkę – wynika z ankiety ING. Równocześnie blisko co drugi badany nie lubi robić zakupów świątecznych, ale lubi dawać prezenty.
Mimo kryzysu nie zamierzamy oszczędzać na Świętach Bożego Narodzenia - jak co roku zasiądziemy do suto zastawionych stołów i obdarujemy bliskich prezentami. Co zrobić, gdy przez świąteczne wydatki domowy budżet dostanie lekkiej zadyszki?
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia.Poza magią, święta to także czas wzmożonych wydatków. Każdy chce bowiem obdarować najbliższych drobnymi chociaż podarkami. Rodzi się więc pytanie: skąd wziąć pieniądze na święta?
Choć obecnie niemal codziennie w prasie, telewizji, czy Internecie można spotkać się z informacją o zbliżającej się wielkimi krokami drugiej fali kryzysu, a kolejne kraje strefy euro wpadają w finansowe tarapaty, to Polacy wydają się na razie nie przejmować tą sytuacją. Świadczy o tym choćby poziom planowanych wydatków na świąteczne prezenty.
Cztery na pięć osób uważa, że 1500 zł, czyli równowartość płacy minimalnej w 2012 r., to za mało aby związać koniec z końcem – wynika z ankiety ING.