Wyjazd wakacyjny z oszczędności lub pieniędzy otrzymanych w prezencie będzie w stanie sfinansować jedynie co piąty Polak. Są też takie osoby, które zaciągną kredyt, by móc wyjechać na urlop swoich marzeń. Czy to konieczne? Często zdarza się, że w taki sposób możemy wpaść w kłopoty finansowe. Oto kilka sposobów, aby obniżyć koszty wakacyjnej podróży, nie tracąc przy tym radości z wyjazdu poza miejsce zamieszkania.
Możliwości oszczędzania przy zakupach w sieci jest wiele. Każdy może dziś bez wysiłku zostać „smart shopperem“ – to nic nie kosztuje i jest proste. Ale jak znajdować najlepsze oferty, oszczędzać nie tylko pieniądze, lecz również czas, a nawet zarabiać przy okazji zakupów?
Wakacyjne podróże, a w szczególności te zagraniczne, wiążą się z kosztami. Jednak są sposoby, dzięki którym można oszczędzić sporo pieniędzy.
Samoleczenie może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Jak wynika z wielu przeprowadzonych dotychczas badań, Polacy często nie zapoznają się z informacjami dołączonymi do leków ani nie konsultują się z lekarzem w sprawie ich przyjmowania.
Bieżące wydatki, przyjemności, a może edukacja – na co najczęściej wydajemy ciężko zarobione pieniądze? Czy kobiety i mężczyźni różnią się pod tym względem? Na co zatem przeznaczamy nasze pensje?
Niemal co trzeciemu Polakowi zdarzyło się w nieprzemyślany sposób wydać większą sumę pieniędzy, której później żałuje. Część popełnia ten błąd regularnie. Panowie tracą głowę dla smartfonów, tabletów, notebooków i telewizorów, a panie, poza sprzętem elektronicznym, również dla ubrań, butów i biżuterii.
Pacjenci, którzy ukończyli 75 lat otrzymają bezpłatnie leki. Rząd przyjął dziś projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na razie wsparcie będzie dość skromne, jednak lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie rozszerzana.
Wydatki Polaków na leki rosły w ostatnich 10 latach średnio o 4,4 proc. rocznie, dziś na farmaceutyki wydajemy średnio 139 euro rocznie – wynika z raportu DNB Bank Polska i firmy doradczej Deloitte „Sektor farmaceutyczny i med-tech”. Dla porównania – Niemcy wydają średniorocznie 510 euro, Hiszpanie 336 euro, Francuzi 549 euro, Węgrzy 247 euro, a Czesi – 232 euro. Mniej od Polaków wydają jedynie Łotysze i Rumuni.
Polacy w grudniu, zamiast opłacać rachunki, kupują prezenty – wynika z badań Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Ankietowani mówią, że właśnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia mają największe problemy z uregulowaniem bieżących płatności. Wydrenowane zakupowym szaleństwem budżety domowe dochodzą do siebie dopiero w marcu.
Przed nami grudzień i koniec roku. To czas odpoczynku, ale również zwiększonych wydatków. Święta, Sylwester oraz następujące po nich ferie to wydarzenia, które mogą bardzo nadwyrężyć domowy budżet. Jak się do nich przygotować, by nowego roku nie rozpocząć z pustym portfelem?
Czy przygotowania do Bożego Narodzenia i świąteczne prezenty kosztują nas zbyt wiele? 53% Polaków uważa, że tak. 12% z nas postanowiło zmniejszyć w tym roku swoje wydatki i bardziej skupić się na przeżywaniu świąt.
Aż 95 procent Polaków odwiedzi w tym roku groby bliskich w okresie Wszystkich Świętych – wynika z badania Payback Opinion Poll (POP). 3/4 pytanych na udekorowanie grobów przeznaczy kwotę do 100 zł. W 2015 34% respondentów deklaruje, że ograniczy wydatki ze względu na częste zjawisko kradzieży na cmentarzach. To o 18% więcej niż w 2014. Wciąż rosnącym zainteresowaniem w Polsce cieszy się Halloween.
Co prawda święta dopiero za kilka tygodni, jednak już dziś warto zadbać o domowy budżet, by nie odczuć w grudniu pustki w portfelu. W ubiegłym roku, wg raportu Deloitte „Zakupy świąteczne 2014″, polska rodzina na przygotowania do świąt Bożego Narodzenia wydała ok. 1158 zł. To spora kwota biorąc pod uwagę fakt, iż jest ona wydawana w krótkim czasie, zwykle tuż przed świętami. Jak bez bólu rozstać się z tymi pieniędzmi?
Niewiele ponad połowie Polaków starcza na codzienne wydatki, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Pozostali badani równie często określali swój standard życia jako ponadprzeciętny, jak i poniżej średniej.
Polscy seniorzy nie radzą sobie z nagłymi wydatkami i nie są w stanie oszczędzać – wynika z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Wydatki takie jak np. nierefundowana przez NFZ rehabilitacja czy niezbędny remont w mieszkaniu to dla wielu emerytów ogromny problem. Ponad połowa z nich posiada środki jedynie na pokrycie wydatków bieżących. Jak temu zaradzić?