Początek wiosny w Teatrze Żydowskim, to bogaty repertuar, w tym czytanie performatywne oparte na książce Joanny Wiszniewicz „Życie przecięte. Opowieści pokolenia marca”. W repertuarze marcowym znajdą się również „Ida Kamińska”, „Ginczanka. Chodźmy stąd”, „Marienbad”, „George & Ira Gershwin”, „Oberża pod złotym rogiem” oraz spektakl dla dzieci „Ostatni syn”. Międzynarodowy Dzień Teatru zostanie uczczony spektaklem „Jak w przedwojennym kabarecie”. Na scenę Teatru Żydowskiego po dłuższej przerwie wracają też „Aktorzy żydowscy” w reż. Anny Smolar i „Wiera Gran” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.
Żydowskie, radosne święto świateł, nadziei i nowego początku, obchodzone na cześć odzyskania Świątyni Jerozolimskiej, rozpoczyna się w tym roku wieczorem 2 grudnia i trwa do 10 grudnia. Centrum Kultury Jidysz zaprasza do wspólnego świętowania.
Od wczoraj trwają w warszawie 11. Juwenalia III Wieku. Przez trzy dni na trzech warszawskich scenach – Białołęckiego Ośrodka Kultury, Teatru Palladium i Klubu Hybrydy wystąpi ponad 3,5 tysiąca seniorów z Uniwersytetów III Wieku z całej Polski. Zaśpiewają chóralnie, zespołowo, solowo, zaprezentują sztuki teatralne, a nawet pokażą układy taneczne.
Teatr Żydowski w Warszawie włączył się w akcję przygotowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+Kultura” spektaklem „Jak w przedwojennym kabarecie”. W dniach 26-29 września każda osoba, która ukończyla 60 lat, po okazaniu dowodu tożsamości w kasie, będzie mogła kupić bilet w obniżonej cenie.
O godne uczczenie 74. rocznicy Powstania Warszawskiego i o minutę ciszy w godzinę „W”, zaapelowali powstańcy warszawscy i władze miasta. Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 28 lipca i potrwają do 5 sierpnia.
Miasto Stołeczne Warszawa otacza opieką powstańców warszawskich zapewniając im m.in. programy zdrowotne, pomoc społeczną, przyznając nagrody pieniężne oraz wspomagając finansowo związków kombatanckich.
Komedia romantyczna „Szabasowa dziewczyna” w reżyserii Marcina Sławińskiego jest jedną z najchętniej oglądanych pozycji repertuarowych Teatru Żydowskiego. Ta zabawna i pełna inteligentnego poczucia humoru komedia, szybko została okrzyknięta przez wielu krytyków jedną z najlepszych premier sezonu.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto spędzić wakacje w Turcji, albo już się tam wybierasz i chcesz zaplanować także zwiedzanie ciekawych miejsc, ta wystawa może bardzo Ci pomóc. Od 30 kwietnia na Placu Zamkowym mieszkańcy Warszawy i turyści będą mogli podziwiać wystawę zdjęć poświęconą tureckim zabytkom wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
5 lat, 33 filmy, 5 premier, 165 uczestników w wieku od 56 do 84 lat, ponad 420 godzin warsztatów, nagrody i niezliczone pokłady radości, oklasków i poczucia spełnienia. Oto bilans dotychczasowych edycji projektu „Późne debiuty”, w ramach którego warszawscy seniorzy i seniorki mogą realizować się w roli filmowców. Jak będzie wyglądał tegoroczny finał przedsięwzięcia? Przekonamy się o tym już 4 grudnia podczas premiery w warszawskim Kinie Muranów.
Pod koniec października w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ponownie zostanie otwarta wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkroczą w przestrzeń, w której poczują się jak na królewskim dworze. Rozświetlone pergole, misternie zdobione pawilony, fontanny, róże i drzewka pomarańczowe – wszystko wykreowane za pomocą światła.
Plac Grzybowski i jego okolica pod koniec wakacji, jak co roku zamieni się w barwny, multikulturowy świat, pobrzmiewający wspaniałą muzyką i zapomnianym już językiem. Zagrają i zaśpiewają gwiazdy polskiej oraz międzynarodowej sceny muzycznej. Czekają na nas wyczekiwane premiery i innowacyjne projekty artystów korzystających z historii i tradycyjnej, polsko-żydowskiej kultury.
Prezydent stolicy przedstawiła program oficjalnych uroczystości, których organizatorem jest m.st. Warszawa. Obchody z udziałem władz państwach, samorządowych a przede wszystkim powstańców, tradycyjnie odbędą się w Muzeum Powstania Warszawskiego, na pl. Krasińskich, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, przy Gloria Victis na Powązkach oraz na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawskich.
W sobotę 6 maja w Teatrze Żydowskim szykuje się kolejna premiera – „Miasteczko Kasrylewka” w reżyserii Shmuela Atzmona-Wircera na podstawie „Miasteczka” Szolema Alejchema. Spektakl grany będzie w języku jidysz z polskim tłumaczeniem. Premiera odbędzie się na Scenie Kameralnej przy ul. Senatorskiej 35. Wystąpią: Shmuel Atzmon-Wircer, Henryk Rajfer i Jerzy Walczak.
Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Żydowskim, a następnie wystawiany był na festiwalach teatralnych w całej Polsce. To także pierwszy spektakl zagrany na kameralnej scenie w nowej tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy Senatorskiej w Warszawie. Mowa o „Aktorach żydowskich” - mockumencie napisanym przez Michała Buszewicza, portretującym grupę artystów o niejasnym statusie. Między innymi za to przedstawienie 10 stycznia 2017 roku Anna Smolar, reżyserka, otrzymała Paszport Polityki 2016.
8 stycznia przypada pięćdziesiąta rocznica śmierci wielkiego polskiego aktora, Zbigniewa Cybulskiego. Z okazji smutnego jubileuszu w warszawskim kinie Muranów pokazany zostanie film "Salto" w reżyserii Tadeusza Konwickiego.