Wielu z nas nie wyobraża sobie zbliżających się świąt bez suto zastawionego stołu, od którego praktycznie się nie odchodzi. Zdecydowana większość Polaków właśnie w ten sposób spędzi święta. Z każdym rokiem jednak zaczynamy chętniej szukać alternatyw spędzania świąt – w minionym roku 7 procent z nas spędziło Boże Narodzenie na zagranicznej wycieczce.
„Na rower w zimie? Przecież to szaleństwo! I jeszcze ten smog!” Osoby, które nie rezygnują z jazdy na rowerze zaraz po pierwszym jesiennym ochłodzeniu, niejednokrotnie spotykają się z podobnymi komentarzami. Dla większości sezonowych rowerzystów pojazd na dwóch kołach wydaje się być idealnym środkiem transportu tylko wiosną i latem. Oto 5 mitów, które niesłusznie zniechęcają nas do podjęcia aktywności fizycznej również w zimie.
Zamiast spędzać weekend na kanapie przed telewizorem lub ekranami komputerów, tabletów i smartfonów, lepiej skorzystać z pięknej, wiosennej pogody i wybrać się z bliskimi na wycieczkę rowerową. Przygotowań do takiej wyprawy nie można jednak ograniczyć do sprawdzenia sprawności „dwóch kółek” oraz upewnienia się co do warunków pogodowych. Oto, co warto zabrać ze sobą, aby nic nie było w stanie nas zaskoczyć.
Miejsca podróży, w których staje się niebezpiecznie, tracą na popularności. Często jednak cel wyjazdu wydaje się bezpieczny i dopiero jakieś wydarzenie tuż przed podróżą sprawia, że należy ją przemyśleć. Czy możemy odwołać taki wyjazd bez żadnych konsekwencji? Kto ponosi odpowiedzialność za nasz pobyt w niebezpiecznym kraju?
Zbliża się sezon letnich wyjazdów wakacyjnych, a wraz z nim - niestety - sezon bankructw biur podróży. Co roku docierają do nas informacje o upadkach większych i mniejszych touroperatorów, a w serwisach informacyjnych pojawiają się migawki z lotnisk, na których czekają zdezorientowani turyści. Sytuacja taka to nie tylko strata pieniędzy - o także zniszczone wakacyjne plany i bezpowrotnie utracony czas odpoczynku. Czy można się przed tym chronić?
Nie ma cenniejszego prezentu, który można podarować ukochanej osobie niż wspólnie spędzony czas. Tegoroczne walentynki wypadają w niedzielę, dlatego krótka wycieczka do jednego z europejskich miast może okazać się doskonałym pomysłem na świętowanie dnia zakochanych.
Biura podróży jako dodatkowe korzyści gwarantują między innymi niezmienność ceny usługi i możliwość bezpłatnego odstąpienia od umowy. Czy te „przywileje” nie są jednak automatycznie zapewniane przez prawo?
Coraz więcej Polaków spędza wakacje w zagranicznych kurortach, ciesząc się słońcem, czystą wodą i wspaniałym hotelem. A co, jeśli okaże się, że nasze wakacje nie wyglądają jak na zdjęciach z katalogu? Jak wtedy dochodzić swoich praw?
Okres wakacyjny zachęca do dokładniejszego przyjrzenia się tematyce reklamacji imprezy turystycznej. Zyskują one coraz większą popularność, jednak świadomość praw korzystającego z takiej formy wypoczynku wciąż jest niska. Niezależnie od ceny wycieczki i trybu jej zakupienia biuro podróży zobowiązuje się dostarczyć nam pełnowartościową usługę. Jeżeli organizator nie wywiąże się z umowy i nie zapewni warunków, jakie obiecał w umowie, mamy możliwość złożenia reklamacji imprezy turystycznej.
Zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów, a wraz z nim – dylemat, czy zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży czy może lepiej pojechać na własną rękę. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista – zależy od naszych oczekiwań, preferencji i możliwości. Podpowiadamy, jakie są wady i zalety obu rozwiązań.
Najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez Polaków były Ateny, Zurych, Londyn i Paryż. Loty najchętniej rezerwowane były w listopadzie, a odbywały się w grudniu. Częściej latają mężczyźni, którzy stanowią 57 procent ogółu wszystkich pasażerów i dominują szczególnie wśród pasażerów lotów krajowych. Na międzynarodowe loty wydaliśmy średnio 1803 zł, a na krajowe 439 zł. Seniorzy latają bardzo rzadko.
Niekiedy dochodzimy do wniosku, że Boże Narodzenie lub Sylwester spędzone w domu, przy suto zastawionym stole to nie dla nas. Czasem to właśnie początek grudnia jest momentem, w którym z przerażeniem patrzymy na najbliższe dni gorączkowych przygotowań i marzymy, żeby choć raz zmienić tradycyjny zwyczaj. Wydaje nam się, że to jednak za późno żeby zmienia coroczną świąteczno – sylwestrową tradycję. Tymczasem jeszcze teraz bez problemu znajdziemy alternatywę. Od bajecznej egzotyki, przez popularne Kanary, aż po egipskie plaże i białe alpejskie stoki.
Do wakacji pozostały jeszcze trzy długie miesiące oczekiwania. Jednakże coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd w okresie od kwietnia do czerwca, ceniąc sobie wiosenny wypoczynek w cieplejszych rejonach świata.
Po ubiegłorocznych upadkach co najmniej kilku biur podróży w Polsce, wielu zastanawia się, czy warto ryzykować i korzystać z usług tego typu. Jeżeli planujesz wakacje z biurem podróży warto odpowiednio się do takich zakupów przygotować. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze oferty wakacyjnej w biurach podróży, aby ustrzec się przed przykrymi niespodziankami na wczasach czy wycieczce?
Nieudaną imprezę sylwestrową można reklamować, podobnie jak źle wykonaną usługę fryzjerską, czy kosmetyczną. A organizator ponosi odpowiedzialność za pozostawione w szatni płaszcze czy za rzeczy zostawione w pokoju hotelowym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował porady dotyczące praw konsumenckich tych osób, które zamierzają hucznie powitać Nowy Rok