Osoby z natury ufne są bardziej moralne i wymagają uczciwości, w takim samym stopniu, ze strony bliskich i nieznajomych. Większe zaufanie wykazują te osoby, które postrzegają świat jako przyjazne miejsce - wynika z badania studentki psychologii SWPS.
Globalny sondaż Reader's Digest wykazał, że w większości krajów przede wszystkim uczy się dzieci posłuszeństwa i szacunku, a w Polsce - dobroci.
Wielu współczesnych dziadków uważa, że ich wnuki mają zbyt dużo swobody. Ponad połowa zmieniłaby coś w sposobie wychowywania dzieci.
Relacje między babciami i dziadkami a wnukami są niezwykłe. Cechuje je duża wrażliwość, troska, cierpliwość i zaangażowanie. Dziadkowie to także doskonała „instytucja" dla zapracowanych rodziców, którzy chętnie zostawiają swoje pociechy pod opieką seniorów. Ci z kolei dokładają zwykle wszelkich starań, by być najczulszymi i najcierpliwszymi opiekunami. Zdarza się jednak, że w ferworze obowiązków wychowawczych dziadkowie popełniają charakterystyczne błędy.
Globalny sondaż Reader's Digest wykazał, że wysyłanie wiadomości przez komórkę podczas wspólnych posiłków nie jest powszechnie akceptowane. Tylko w 4 krajach - Malezji, Chinach, Indiach i na Filipinach - ponad połowa respondentów przyznała się do tego zwyczaju. Polacy znaleźli się w grupie, gdzie zdecydowana większość mówi „nie" SMS-owaniu przy stole.
Zawsze mów prawdę. Bądź uprzejmy/a. Dawaj z siebie wszystko. To jedne z najchętniej powtarzanych przez rodziców imperatywów. Takie „lekcje" otrzymują już kilkuletnie dzieci. Jak to ma się do naszego postrzegania świata i jak zmieniają się wraz z wiekiem nakazy stawiane sobie samym, zastanawia się Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com
W Lublinie działa Szkoła Super Babć. Pomimo cennego doświadczenia ludzie starsi mogą się jeszcze wiele nauczyć o nowych możliwościach wspierania rozwoju dziecka, a także o tym jak pomagać rodzicom nie wyręczając ich z odpowiedzialności za wychowanie.
Jak wynika z nowego raportu odnoszącego się do doświadczeń macierzyństwa (The Making Of Modern Motherhood report), babcie ze zgrozą obserwują, jak ich dzieci zmieniają się w zbyt ambitnych, współzawodniczących rodziców swych rozpieszczonych, absorbujących pociech – pisze na www.guardian.co.uk Amelia Hill.
Menopauza okazuje się być strategią natury mającą zagwarantować ludziom dobrą kooperację w wychowaniu nowego pokolenia i zapobiec konfliktom między teściowymi a synowymi, pisze telegraph.co.uk.
Jak wynika z sondażu opublikowanego przez CBOS przed Dniem babci i Dziadka, najczęściej jesteśmy wdzięczni rodzicom swych rodziców za: poczucie, że nas kochają, wiarę, zasady moralne oraz obowiązkowość i pracowitość.
Nie jest to fakt radosny, ale trudno z nim dyskutować – pod względem rozwodów ambitnie gonimy Zachód. Ludzie coraz częściej decydują się na rozstanie i budowanie życia w nowej rodzinie. Pomijając ocenę motywacji takich decyzji, jedno jest pewne – jeśli w grę wchodzą dzieci, sprawa się komplikuje. I to bardzo.
Conajmniej 35 tysięcy dzieci mieszkających w Australii jest pod opieką swoich dziadków. Właśnie dlatego seniorzy-opiekunowie nierzadko są zmuszeni korzystać ze swoich oszczędności lub po prostu rozejrzeć się za pracą, aby finansowo wesprzeć swoje nowe obowiązki wychowawcze.
Ankieta przeprowadzona przez Singapore Paediatric Society dowiodła, że większość matek uważa iż ich mężowie nie uczestniczą w wystarczającym stopini w wychowaniu ich dzieci. Ponadto przebadane mamy stwierdziły, że dziadkowie odgrywają znacznie większą rolę w procesie wychowawczym niż tatusiowie.