Dzieci o niskim poczuciu własnej wartości gorzej radzą sobie w szkole i w dorosłym życiu. Te z kolei, które cenią swoją wartość (co nie znaczy, że są aroganckie), więcej osiagają i są szcześliwsze. Zobacz, jak możesz wnukowi osiągać najważniejsze życiowe cele.
Negocjacje kojarzą się raczej ze światem wielkiej polityki i biznesu, ale przecież na co dzień przychodzi nam praktykować je w wielu dziedzinach z różnymi ludźmi, także ze swoimi dziećmi czy wnukami... eksperci przekonują, że warto prowadzić pertraktacje z nawet najtrudniejszymi maluchami - obu stronom przynosi to znaczące korzyści.
Jedni wyrażają tęsknotę za autorytarną władzą rodzicielską, inni postulują skrajny „liberalizm wychowawczy" i są skłonni nawet do wychowywania „dziecka-tyrana". Jest jednak i trzecia droga - pozytywne dyscyplinowanie.
Dzieci są niecierpliwe i gdy chcą coś zyskać, pragną efektów natychmiast, nie za minutę czy dwie. W efekcie zachowują się dość impulsywnie, uporczywie upominają się o uwagę i bez względu na okoliczności domagają się bezzwłocznej reakcji rodzica. To bywa bardzo irytujące - zobacz, jak sobie radzić z takim zachowaniem.
Mówi się, że kreatywność jest niezbędną składową osobowości mogącej odnieść sukces. Jedni uważają, że to przede wszystkim cecha wrodzona, inni - że można ją wypracować. W każdym razie: jeśli się z nią nie urodziliśmy, na pewno trzeba sobie „dopomóc" i postarać się ją w sobie wyrobić. Najlepiej, gdy zaczyna się od dziecka. Jeśli więc chcesz, by twój wnuk był kreatywny, dopomóż mu w tym - oto kilka złotych zasad.
Chyba każdy rodzic czy dziadek co najmniej dwojga dzieci świetnie zna sytuacje, w których rodzeństwo nie potrafi pokojowo koegzystować i trzeba interweniować. Ileż to razy trzeba było powtarzać: „uspokójcie się!", „przestańcie!", a i zdarza się „ja z wami zwariuję!". Jeśli wnuki spędzają u Ciebie wakacje czy święta lub choćby weekendy, na pewno znasz ten problem... Zobacz, jakie strategie warto obrać, by dzieci miały ze sobą lepsze relacje.
Rodzice, dziadkowie czy inni opiekunowie bywają bezradni, gdy ich dzieci wpadają w złość i spektakularnie dają jej upust - bez względu na to czy właśnie są w sklepie, przedszkolu czy na rodzinnej imprezie. Poznaj strategie radzenia sobie w takich sytuacjach - może jedna z nich będzie adekwatna dla Twojego rozzłoszczonego wnuka.
Na jego/jej skinienie są wszyscy członkowie rodziny, dziadkowie, ciocie i rodzice. Planują swój czas na pierwszym miejscu zawsze stawiając wszelkie potrzeby malucha i nie uznając w tym zakresie żadnych kompromisów, a najmłodszy/a w rodzinie dokazuje w najlepsze i przyzwyczaja się do bycia „pępkiem świata". Eksperci uznali, że taki obraz można zaobserwować w wielu rodzinach i przydali mu status nowego zjawiska socjologicznego. Przeczytaj i oceń, czy nie dotyczy twoich wnuków
Nikt nie jest doskonały w żadnej roli, nawet w tak przyjemnej, jak bycie dziadkiem czy babcią. Szczególne wyzwanie stoi przed tymi, z którymi wnuki spędzają dużo czasu, ale i dziadkowie sporadycznie odwiedzający najmłodszych w rodzinie mogą popełniać błędy, które niweczą wychowawcze wysiłki rodziców czy po prostu nie służą maluchom.
Podobno relacja między dziadkami i wnukami jest łatwa do zbudowania. Seniorzy nierzadko mają więcej cierpliwości i pobłażliwości dla maluchów niż rodzice. Dzieci zaś z ufnością lgną do dziadków. Właściwie każdy intuicyjnie wchodzi w taką relację i nie trzeba specjalnych pouczeń, by była satysfakcjonująca dla całej rodziny, ale zdarza się, że nestorzy rodu są źródłem niesnasek. Zapytaliśmy więc doświadczonych i szczęśliwych dziadków o zasady, jakimi warto kierować się w kontaktach z wnukami. Okazuje się, że kilka porad powtarza się najczęściej - oto one.
Osoby z natury ufne są bardziej moralne i wymagają uczciwości, w takim samym stopniu, ze strony bliskich i nieznajomych. Większe zaufanie wykazują te osoby, które postrzegają świat jako przyjazne miejsce - wynika z badania studentki psychologii SWPS.
Globalny sondaż Reader's Digest wykazał, że w większości krajów przede wszystkim uczy się dzieci posłuszeństwa i szacunku, a w Polsce - dobroci.
Wielu współczesnych dziadków uważa, że ich wnuki mają zbyt dużo swobody. Ponad połowa zmieniłaby coś w sposobie wychowywania dzieci.
Relacje między babciami i dziadkami a wnukami są niezwykłe. Cechuje je duża wrażliwość, troska, cierpliwość i zaangażowanie. Dziadkowie to także doskonała „instytucja" dla zapracowanych rodziców, którzy chętnie zostawiają swoje pociechy pod opieką seniorów. Ci z kolei dokładają zwykle wszelkich starań, by być najczulszymi i najcierpliwszymi opiekunami. Zdarza się jednak, że w ferworze obowiązków wychowawczych dziadkowie popełniają charakterystyczne błędy.
Globalny sondaż Reader's Digest wykazał, że wysyłanie wiadomości przez komórkę podczas wspólnych posiłków nie jest powszechnie akceptowane. Tylko w 4 krajach - Malezji, Chinach, Indiach i na Filipinach - ponad połowa respondentów przyznała się do tego zwyczaju. Polacy znaleźli się w grupie, gdzie zdecydowana większość mówi „nie" SMS-owaniu przy stole.