Choć przedłużono ciszę wyborczą do 22.55, kilka danych dotyczących wyborów można przedstawić bez konsekwencji w postaci grzywny. Mianowicie, okazuje się, że na głosowanie wybrało się najwięcej Polaków od 1991 roku, frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła 55,3%.
W czwartek mija ostateczny termin składania wniosków dla osób, które chcą głosować poza miejscem swojego zameldowania. Osoby, które chcą wypełnić obywatelski obowiązek 21 października, powinny złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, w urzędach gminy, na terenie której obecnie przebywają.
Od jakiegoś czasu na różne sposoby dociera do ludzi wiadomość: „Idą wybory. Nie da się tego ukryć. Trzeba uratować ten Kraj. Dlatego powstała akcja . Podaj dalej, to nie jest łańcuszek tylko ratowanie tego państwa!” Tekst taki przekazywany jest za pośrednictwem telefonów komórkowych, poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych.
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów postanowiła nie startować w zbliżających się wyborach, jej przedstawiciele ogłosili, że : „w limitowej demokracji seniorzy społeczeństwa nie zamierzają brać udziału”.
W trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych za granicą powstanie kilkadziesiąt nowych obwodów wyborczych – wszędzie tam, gdzie znajdują się duże skupiska Polaków. O organizacji wyborów wśród polskiej emigracji mówił wczoraj w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Sadoś.
Z sondażu SMG/KRC dla „Newsweeka” wynika, że – gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie września – PiS zdobyłoby 35% głosów, PO – 32%, LiD – 16%. Samoobrona uzyskałaby 5% poparcie, PSL- 4%, a Liga Prawicy Rzeczpospolitej – 3%. Zaledwie 4% ankietowanych nie było pewnych na kogo odda głos.
Amerykańscy seniorzy skarżą się, że nie wiedzą wystarczająco dużo o ośmiu Republikanach i ośmiu Demokratach, ubiegających się o urząd, by móc określić kto bierze pod uwagę najważniejsze dla nich sprawy: opiekę zdrowotną i zabepieczenie finansowe. Takie wnioski wyciągnęli po licznych kampaniach oraz trzech debatach telewizyjnych emitowanych na cały kraj - podaje serwis MyrtleBeachOnline.
Posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzają przedstawić Kodeks wyborczy, którego celem jest zebranie przypisów wyborczych i rozszerzenie ich o nowe sposoby oddawania głosów: korespondencyjnie, przedterminowo, przez pełnomocników wyborczych oraz Internet.
W USA kandydaci na urząd gubernatora prześcigają się w pomysłach mających przydać im głosy seniorów. W hrabstwie Berkshire w stanie Massachusetts ponad 38 tysięcy mieszkańców to ludzie w wieku powyżej 55 lat, stanowią więc liczną grupę, mogącą znacząco wpłynąć na wyniki wyborów.